Co z cerstve meduňky?

Jak uvařit čaj z čerstvé meduňky

Meduňkový čaj

Příprava meduňkového čaje je přitom také jednoduchá. Stačí vzít 10 lístků čerstvé meduňky (nebo 1-2 čajové lžičky sušené meduňky), zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Osladit je meduňkový čaj možné medem nebo třtinovým cukrem a nic nezkazíte ani pár kapkami citronu.
Archiv

Co se sbírá z meduňky

Při sklízení meduňky můžete sbírat listy, případně i celou nať. Meduňku můžete již od května začít postupně otrhávat. Doba největší sklizně však přichází na řadu se začátkem léta, tedy v červnu a v červenci. Rostoucí meduňku se vyplatí pohlídat si, jelikož jakmile vykvete, ztratí část svého aroma.
Archiv

Na co se používá Meduňka lékařská

Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání. Meduňka se kromě těchto známých účinků hodí i k normální činnosti srdce a přispívá k hormonální rovnováze.
Archiv

Jak dlouho se louhuje Meduňka

Postup: Čerstvě natrhané listy meduňky zalijte vroucí vodu a nechte cca 10 minu louhovat. Poté oslaďte třtinovým cukrem a přidejte citrón. Čaj lze pít teplý, vlažný a vychlazený.
Archiv

Jak casto můžu pít Medunkovy caj

Meduňka je skvělým pomocníkem při problémech se spaním, uklidňuje a uvolňuje tělo i mysl, také podporuje trávení a zažívání. Meduňkový čaj z čerstvých nebo sušených lístků se doporučuje pít dle potřeby jednou až třikrát denně při bolestech žaludku či trávicích potížích.

Na co pomaha Medunkovy caj

Tiší kašel, uvolňuje žaludeční křeče a mírní bušení srdce

Tiší silný kašel a podporuje normální činnost dýchacího systému. Pomáhá také zmírnit bušení srdce a při srdeční arytmii, zpomaluje srdeční tep a celkově zlepšuje zdraví a činnost srdce a cév.

Kdy sbírat meduňku na sušení

Nálev nebo tinkturu lze využít pro urychlení hojení oparů. Pomáhá také při stavech spojených se slabě hyperaktivní štítnou žlázou, jejíž funkce potlačuje. Sběr, sušení, uskladnění: Meduňka se sbírá v červnu a červenci okolo 12. hodiny před obdobím květu.

Kdy pít čaj z meduňky

Pití meduňkového čaje se doporučuje především během pošmourných podzimních dnů, kdy se sluníčko ukazuje jen zřídkakdy, všude se válí mlhy, je blátivo a deštivo, případně jindy, kdy panuje nečas. V takto depresivních dnech je často dobré se uvolnit právě s pomocí meduňky.

Jak správně trhat meduňku

Meduňku sbíráme ručně nať a listy meduňky těsně před rozkvětem rostliny v červnu – srpnu, případně v září. Úroda v prvním roce bývá malá, ale v následujících letech můžeme sbírat 2-3 úrody ročne.

Na co je čaj Medunka

Meduňka je léčivá rostlina s aromatickými listy, které příjemně voní po citrónu. Čaj z meduňky uklidňuje, zpříjemňuje spánek a pomáhá dobrému trávení.

Jak udělat sirup z meduňky

Listy meduňky vrstvíme do láhve a postupně prokládáme citrony. Poté přidáme kyselinu citronovou a zalijeme vlažnou převařenou vodou. Necháme 24 hodin stát, poté přecedíme a vymačkáme přes plátýnko do hrnce, přidáme 2 kg cukru. Vaříme, až se cukr rozpustí a poté ještě cca 10-15 min.

Na co je čaj meduňka

Meduňka je léčivá rostlina s aromatickými listy, které příjemně voní po citrónu. Čaj z meduňky uklidňuje, zpříjemňuje spánek a pomáhá dobrému trávení.

Jak se používá meduňka

Správné užívání meduňky – formy, kdy a jak častodoplňky stravy – tablety, prášek, tinktury apod.meduňkový čaj – kombinuje se s dalšími bylinkami (např.meduňkový sirup – lze zakoupit nebo si doma připravit domácí sirup,karmelitské kapky – používají se hlavně při bolestech hlavy,odvar meduňky – přidává se do koupelí,

Jak zmrazit meduňku

Optimální je mrazit je rozložené a až po zmrazení dávat do nádoby. Některé lze rovnou nasekat (kopr, pažitka), jiné se mrazí v celku a od stonku se oddělají až před použitím nebo vůbec (meduňka). V mrazničce si bylinky zachovají výživové látky, vitamíny, minerály i aroma.

Co se sušenou meduňkou

Meduňka je bezpečná i pro děti a její nálev z listů pomáhá uvolnit křečové bolesti. Lze ji použít také jako prostředek na žaludeční poruchy spojené se stresem, jako je překyselení, špatné trávení, plynatost a nadýmání. Nálev nebo tinkturu lze využít pro urychlení hojení oparů.

Jak uchovat meduňku

Meduňka se nedá dlouho skladovat, protože velmi rychle ztrácí aroma. Meduňka se dá konzervovat i jinými způsoby; mezi ně patří konzervace v octu (pouze listy), dále konzervace v oleji, zamražení (pouze listy), kandování v cukru nebo vylisování oleje.

Na co je dobrý čaj z meduňky

Meduňkový čaj s medovou a citrónovou chutí dokáže uklidnit nervy, zajistí dobrý spánek a také snižuje krevní tlak a působí proti horečce. Čaj obsahuje množství silic a hořčinů, které mají mírně analgetické a sedativní účinky, proto uvolňuje žaludeční křeče a křeče v podbřišku.

Jak se dělá mátový sirup

Nejdřív smícháme vodu s cukrem, uvedeme do varu a až začne směs houstnout, přidáme drobně pokrájené čerstvé lístky máty peprné. Krátce povaříme a přikryté necháme za občasného zamíchání 2 – 3 hodiny odstát. Poté přecedíme, opět zahřejeme téměř k bodu varu, přidáme šťávu z citronu a plníme do lahví.

Jak uchovat meduňku na zimu

Meduňku je vhodné sušit, avšak dost tím ztrácí na vůni a aroma je méně výrazné. Řešením je meduňku mrazit, nebo si uvařit meduňkový sirup.

Co s čerstvou mátou

Co se týče pokrmů, čerstvé lístky máty peprné se v současné době přidávají třeba do různých salátů a omáček. Jako aromatické koření pomáhá bylina dodat specifickou chuť masovým i zeleninovým jídlům, přidává se do nádivek a své místo si našla také při tvorbě moučníků.

Jak skladovat čerstvou mátu

Stonky máty ponoříte do sklenice s vodou a sklenici pak umístíte do chladničky. Nezapomeňte denně měnit vodu a pravidelně odebírat uhnívající části rostliny. Týden by měla máta vydržet v ledničce i jen tak zabalená do navlhčené papírové utěrky. Nejlepším způsobem, jak mátu uchovat dlouhodobě, je ale sušení.

Jak zpracovat cerstvou mátu

Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Jak udrzet cerstvou mátu

Jak uchovat lístky máty, aby byly jako čerstvé. Jsou skvělé do osvěžujících nápojů pro horké dny. Druhou možností je bylinky v celém svazku postavit do sklenice či nádoby do které nalijeme trochu vody tak, aby nebyly ponořené listy. Nádobu poté uzavřeme víčkem nebo překryjeme igelitovým sáčkem a také vložíme do lednice …

Jak uchovat cerstvou mátu

Pokud chceme doplnit osvěžující nápoj čerstvou mátou, můžeme si její lísty uchovat pomocí zamražení. Čerstvou mátu jemně opláchneme ve vlažné vodě a ostříháme zdravé a krásné listy, které ihned vkládáme do tvořítek na led, zalijeme vodou a dáme zamrazit.

Jak vyrobit olej z máty

Jemně nasekanou mátu vložíme do nádoby a zalijeme jedlým olejem (např. slunečnicovým či olivovým). Nádobu poté dobře uzavřeme a necháme cca 14 dnů odležet. Poté směs přecedíme do vhodných nádob a olej uchováváme na chladném místě.