Co Zanika ve Slezine?

Co oslabuje slezinu

Slezinu nejvíce oslabuje nesprávná strava, nadměrné starosti, přepracování či duševní únava. Oslabená slezina neumí správně zpracovávat potravu a tekutiny (na vyživující energii čchi Qi a krev XUE) a důsledkem toho se může hromadit tzv. kalného vlhka, jež prosakuje do spodní části těla.

Co se deje ve Slezine

Je článkem imunitní obrany organizmu. Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál.

Jak se léčí slezina

Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

V ideálním případě se vzdejte i sladkostí, polotovarů, bílé mouky, kávy a veškerého alkoholu. Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku.

Co produkuje slezina

Slezina plní tyto funkce:

Produkuje protilátky – pomáhá imunitnímu systému. Tvoří krevní destičky – má vliv na srážlivost krve. Filtruje odpadní látky ze svalové tkáně Filtruje odumřelé krvinky.

Jaké bylinky na slezinu

Velmi posilující je mírně prohřívající koření jako zázvor, kurkuma, kardamom, skořice a hřebíček. Z bylin je silným doplňovačem sleziny žen-šen a kozinec blanitý. Dále slezině prospívá puškvorec, řepík, měsíček, sléz a další.

Jak dlouho se dá žít bez sleziny

Slezina. Slezina není pro život nezbytně nutná. Je jedním z článků imunitní obrany našeho těla, proto jsou lidé bez sleziny náchylnější k různým infekcím – jejich imunitní systém je bez ní oslaben. Jinak ale lidé bez sleziny nemusí dodržovat žádný speciální režim.

Kde bolí slezina

Za normálních okolností je slezina skryta pod žeberním obloukem, nehmatná a poměrně dobře chráněná. Za jistých okolností ovšem dochází k jejímu zvětšení, což může být doprovázeno nepříjemnými pocity tlaku a plnosti a někdy i bolestí břicha, která je lokalizována do levého boku a do levého podžebří.

Jak na zmenšení sleziny

Odstranění sleziny se provádí klasickým řezem – většinou šikmým řezem v levém podžebří, málo často pak svislým řezem ve střední čáře od mečovitého výběžku k pupku. O typu řezu rozhoduje chirurg, který vás bude operovat a bude vás o něm a důvodech toho kterého řezu informovat.

Jak se pozná nemocná slezina

Pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství nebo naopak hlodavý hlad, průjmy, hubnutí, nadýmání). Pocit těžkých nohou. Poruchy krvetvorby, hlavně v oblasti červených krvinek. Praskání žilek (kožní metličky).

Kdy se operuje slezina

Jaký je důvod (indikace) tohoto výkonu:

postižení sleziny cystou (vrozenou, infekčního původu), abscesem (hnisavým rozpadem po úrazu, infekcí), nádorem (zřídka), infarktem (odumřením různě veliké části pro poruchu prokrvení). z místa operování kamerou na obrazovku. Výkon se provádí v celkové anestézii.

Jak vyšetřit slezinu

Pohmatem vyšetřujeme slezinu, kdy pacient leží na zádech a má pokrčené nohy v kolenou. Normální slezina není hmatná. Slezinu nejčastěji vyšetřujeme pomocí levé hrany pravé ruky, kterou přikládáme z levé strany pod levý žeberní oblouk. Při nádechu slezina sestupuje dolů, takže při nádechu narazí na prsty vyšetřujícího.

Co zatěžuje slezinu

Co slezině neprospívá

Oslabují ji starosti, úzkost a dlouhotrvající tlak, při kterém probíhají pod vlivem stresových hormonů biochemické změny v buňkách sleziny a bílých krvinkách. Neprospívá jí také nepravidelná strava, příliš velké množství jídla, nadměrná konzumace mléčných výrobků.