Co zasadit k Bylinkam?

Co zasadit k bylinkám

Bylinkový ráj na zahradě

Bylinky, které denně používáme v kuchyni, by měly být po ruce. Proto co nejblíže domu pěstujeme petržel, pažitku, kerblík, naťový celer, bazalku, saturejku setou, mateřídoušku či brutnák. Klidně vysejte kopr mezi zelí, rajčata, zelí, cibuli a mrkev.
Archiv

Které bylinky pěstovat spolu

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.
Archiv

Jak kombinovat bylinky v truhlíku

Na pěstování bylinek ve městě bohatě stačí okenní parapet a pokud máte málo místa, dají se v truhlíku nakombinovat bylinky navzájem nebo i se zeleninou. Některé druhy se dokonce obohacují a prospívají si. Nejuniverzálnějším pomocníkem je pak opomíjený afrikán.
Archiv

Které bylinky se spolu nesnesou

Které bylinky se nesnesou

Naštěstí to nefunguje tak složitě jako u zeleniny, kde si musíte dávat pozor, co po které sazenici zasadit a kterou zeleninu k sobě nesázet. I tady ovšem platí až na výjimku: Bazalka a majoránka spolu nekamarádí
Archiv

Kdy se mají zasadit bylinky

Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna.

Jak správně zasadit bylinky

Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na pěstování. Sázet bylinky doporučujeme řídce, protože se následně rozrostou a pozor je také třeba dát na kombinaci jednotlivých druhů. Ne všechny druhy se totiž mezi sebou snášejí.

Jak správně kombinovat bylinky

Směs důkladně promícháme. Není pravidlem, že hlavní byliny musíme do směsi dát největší množství. Právě v případě pelyňku by směs asi nebyla k pití, proto použijeme raději menší množství. Do jedné směsi nedáváme bylinky, které se musí například vařit (kořeny), spolu s bylinkami, ze kterých se připravuje nálev.

Jaký květináč na bylinky

Klasikou jsou nejrůznější nádoby keramické, ať už s glazurou nebo bez ní. Vždy ale kontrolujte, aby měly na dně drenážní otvory, kterými má přebytečná voda možnost odtékat. Dřevo je jako tradiční materiál nejvhodnější pro použití na přímém slunci.

Které bylinky pěstovat za oknem

Jsou to pažitka, petrželka, meduňka, máta, kopr nebo řeřicha. Nejlépe se bude dařit bylinkám doma za oknem. Místo na parapetu jim zajistí světlo a vzduch. Středomořské bylinky umístěte jedině za okno směřující na jih, ať čerpají co nejvíce slunečního svitu.

Jak zasadit pažitku do truhlíku

Pažitka ze semínek

Truhlík nebo květináč naplňte zeminou či substrátem. Pažitka potřebuje lehkou a propustnou půdu. Semínka vysévejte asi centimetr hluboko, nasypte několik do jedné jamky, aby se při růstu tvořily trsy. Pažitce vyhovuje teplo a světlo, podobně jako řadě ostatních bylinek.

Jak pěstovat bylinky v květináči

Do květináčů a truhlíků pro bylinky umístíme na dno drenáž, například z hrubého písku a na ní vhodnou zeminu. Bylinky obvykle nejsou náročné na substrát, a tak můžete použít i zahradnický substrát s rašelinou. Naklíčená semena bylinek zasadíme, přidáme hnojivo pro bylinky a přidáme dostatečnou zálivku.

Jak hluboko zasadit bylinky

Hloubka setí – platí pravidlo, že se semínko seje do hloubky asi tak 2x tak hluboko, jaká je jeho velikost. Takže velice drobná semínka sejeme tak, že je jen zaprášíme slabě vrstvičkou substrátu a udusáme. Pak hned rosíme.

Kdy zacit s bylinkami

Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května.

Kdy se sází bylinky

Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna.

Co s pažitkou na zimu

Běžné byliny, které u nás pěstujeme na záhonech, jako jsou máta, meduňka, levandule, pažitka, libeček, zimu bez větších obtíží přežívají. Poskytneme jim jen běžnou přikrývku například z chvojí. Ještě před zimováním je všechny zastřihneme, ideálně na výšku 10 cm od země.

Které bylinky lze pěstovat v květináči

Doma v truhlíku si můžete vypěstovat nejběžnější bylinky, jako je pažitka, petrželka, bazalka, tymián, rozmarýn, libeček, dobromysl, šalvěj, meduňka, máta, levandule nebo třeba saturejka. Pěstování bylinek v bytě je velice snadné.

Proč neroste pažitka

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Co dělat s pažitkou když kvete

I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.

Jaké bylinky do květináče

Top 10 bylinek pro pěstování v květináčíchBazalka.Saturejka.Kari kořeníKerblík.Koriandr.Levandule.Bobkový list.Oregáno.

Jak stříhat petržel v květináči

Jakmile petrželka vzejde a sazeničky se dají uchopit do prstů, můžeme odstranit plodiny mezi nimi a vyjednotit petrželku na rozestupy 6-8 cm. Jakmile víc povyrostou, vyjednotíme je na 25 cm.

Co s bylinkami na zimu

Pokud pěstujete bylinky ve velkých nádobách, které se nesnadno přemisťují, na zimu je dobře obalte režnou pytlovinou a postavte je na dřevěné desky, aby nebyly v přímém kontaktu s dlažbou. Rostliny v nich pak přikryjte chvojím. Pokud přijde v zimě doba, po kterou mají trvat mírnější teploty, rostliny nezapomeňte zalít.

Které bylinky přezimují venku

Mrazuvzdorné bylinkymáta.pažitka.petržel.šalvěj.libeček.meduňka.oregano.estragon.

Jak zasadit bylinky do květináčů

Do květináčů a truhlíků pro bylinky umístíme na dno drenáž, například z hrubého písku a na ní vhodnou zeminu. Bylinky obvykle nejsou náročné na substrát, a tak můžete použít i zahradnický substrát s rašelinou. Naklíčená semena bylinek zasadíme, přidáme hnojivo pro bylinky a přidáme dostatečnou zálivku.

Čím se hnojí pažitka

Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete.

Co s přebytkem pažitky

Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.