Co zere hlemýžď?

Co zere hlemýždě

Hlemýžď je býložravec. Živí se rostlinami, které ukusuje pomocí raduly, denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Dokáže trávit celulózu.

Čím je užitečný hlemýžď

Život plže s ulitou

Potravu „strouhá“ hlemýžď radulou, živí se velmi drobnými živočichy nebo rostlinami. Hlemýždi jsou součástí jídelníčku některých ptáků nebo žab, které je konzumují i s ulitou. Díky vylučovanému slizu se dokážou bezpečně plazit i po kopřivách nebo dokonce po hraně žiletky.
Archiv

Co je hlemýžď

Hlemýžď kropenatý (Cornu aspersum), známý také jako hlemýžď jihoevropský nebo hlemýždík kropenatý, je druh suchozemského plže z čeledi hlemýžďovití, který se vyskytuje převážně kolem Středozemního moře, v západní Evropě, severní Africe a Malé Asii, kde žije na polích, v lesích či parcích a lze ho nalézt i na vinicích.

Jak se zbavit hlemýžďů

Odstraňte slimáky a hlemýždě z vaší zahrady přirozeně.Odstraňte je ručněPřidejte štěrk, kůru nebo odštěpky ze dřeva.Zalévejte svou zahradu ráno.Přidejte měďPřilákejte ptactvo.Chovejte slepice a kuřata.Rozsypte vaječné rozbité skořápky.Využijte kávové sedliny.

Čím krmit hlemýždě

V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku.

Proč šnek pění

Slimáčí tělo je totiž výrazně asymetrické a nejzřetelněji to vynikne právě při páření, kde se z pravé strany hlavy plže vynoří penis. A právě tato asymetrie stojí i za synchronizovaným otáčením se obou slimáků proti směru hodinových ručiček.

Jak zpracovat hlemýždě

Jehlicí vyndáme tělíčka z ulit, a černé kousky na hřbetu (ty černé zakroucené ocásky) odřízneme (jsou to vnitřnosti). Dáme do soli a velmi pečlivě vymneme. Když jsou zbavena slizu, dáme tělíčka do sáčku a do mrazničky. Po nasbírání dostatečného množství (na jednu porci je zapotřebí cca 24 ks), se dáme do toho.

Co odpuzuje šneky

Co hlemýždě odpuzuje Hlemýždě odpuzuje například cibule, česnek, šalvěj, fenykl a také kofein, která je pro ně nebezpečný. Toho lze využít k ochraně citlivých rostlin jejich posypáním kávovou sedlinou.

Jak dýchá hlemýžď

Hlemýžď dýchá plícemi a potravu strouhá pomocí jazykové pásky, již zmiňované raduly.

Co žere plže

K nejvýkonnějším predátorům patří ježci, žáby, rejsci, ale i ptáci, jako jsou drozdi a kosi, kteří sbírají i plží vajíčka. Voda přiláká do zahrady žáby, horlivé požírače slimáků a plzáků. Plži se objevují v jídelníčku slepýšů, střevlíků a nepohrdne jimi ani domácí drůbež.

Jak se starat o hlemýždě

Šneci toho k životu mnoho nepotřebují. Mají rádi vysokou vlhkost (až 90 %) a teplotu přes 25 stupňů. To jim doma můžete bez problému zajistit. Zpočátku je můžete chovat třeba v uzavřené krabici (s přístupem světla a vzduchu), později je vhodné pořídit si skleněné terárium (udává se velikost 30x50cm pro dva exempláře).

Jak dlouho trvá než se vylíhne šnek

Jak se hlemýžď rozmnožuje

Tím se oplodní. Oplodněná vajíčka pak kladou do důlku v hlíně. V jedné snůšce může být 60 hlemýždích vajíček. Malí šnečci se vylíhnou už za 3 až 4 týdny a jsou to pěkné potvůrky.

Jak chovat hlemýždě

Hlemýždi nemají velké nároky na prostor. Nejvhodnější je pořídit pro ně skleněné terárium o rozměrech přibližně 30 x 50 cm. Pokud chce mít chovatel víc než dvě achatiny pohromadě, musí samozřejmě pořídit terárium větší. Vždy musí být shora uzavřeno, aby se achatiny nevydaly na průzkumnou cestu po bytě.

Jak zabít šneka

Jednou z velmi zdlouhavých metod je odlovit všechny rybičky, vypustit vodu, vyndat písek a převařit jej, horko šneky i zárodky zabije. Zároveň musíme vyvařit také kameny a další komponenty, včetně filtru a vzduchování. Květiny se pak doporučuje vyhodit, protože šneci, nebo jejich vajíčka mohou být v nich.

Jak se vaří šneci

Dáme vařit dostatečné množství vody, a do vařící se naházíme šneky. Vaříme 10 min. Potom vyjmeme cedníkem, a ochladíme pod tekoucí vodou. Jehlicí vyndáme tělíčka z ulit, a černé kousky na hřbetu (ty černé zakroucené ocásky) odřízneme (jsou to vnitřnosti).

Kde jsou slimáci přes den

Jak už jsme psali v úvodu článku, slimáci přes den vyhledávají stinná a vlhká místa, kde by se ukryli před sluncem. Proto jim takovéto úkryty na zahradě zbytečně neposkytujeme. Ze zahrady je vhodné odklidit různé kameny, stará prkna a jiné předměty, pod kterými by se slimáci mohli ukrývat.

Co nejí slimáci

Slimákům nechutná levandule, kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a některé okrasné traviny.

Jak poznat smrt šneka

Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.

Jak chovat doma šneka

Šneci mají rádi vysokou vlhkost (až 90 %) a teplotu kolem 28 stupňů. To jim v bytě zajistíte velmi snadno. Zpočátku je můžete chovat v plastovém boxu s dírkami na vzduch či se síťkou místo poklopu, později je vhodné pořídit si skleněné terárium. Pro dva exempláře počítejte s minimální velikostí 30 x 50 cm.

Jak poznat že je šnek mrtvý

Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.

Kdy sbírat hlemýždě

Někteří znalci tvrdí, že hlemýždě čili šneky lze konzumovat jen v době zimního spánku, od října do března, kdy jsou jejich ulity uzavřeny vápennou stěnou. Jiní znalci zase prohlašují, že se mají sbírat od půlky května do půlky června, zvláště po dešti, tehdy jsou prý nejchutnější.

Kdy se sbírají šneci

V letních měsících se šneci nesbírají, protože jsou těžko stravitelní. Sbírají se však od podzimu do pozdního jara.

Co nesnáší slimáci

Existují rostliny, které slimáci nesnáší, například levandule, máta, rozmarýn, bazalka nebo šalvěj. Vysázením těchto rostlin okolo vaší zahrady můžete slimáky odradit.

Co Nepřeleze slimák

Co na slimáky funguje

Déle vydrží čistý písek, který na měkkém těle plžů působí jako nepatrné, zato však velmi ostré krystalky, jedlové a smrkové jehličí, rákosová drtina nebo tlučené vaječné skořápky rovněž plže odradí. Záhonky je možné chránit obrubníky, plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem.

Jak vypadají vajíčka slimáků

Jak vypadají vajíčka slimáka. Vajíčka slimáků jsou malá, kulatá, a mají průsvitnou nebo bílou barvu. Slimáci a plzáci je kladou ve shlucích do hlíny.