Co znamená černá řídká stolice
Černá stolice / tmavá stolice
Často způsobena užíváním doplňků stravy se železem, lékořicí nebo černým uhlí. Pokud jste nic takového, co by stolici zbarvilo do černa, neměli, mohlo by to značit krvácení v horní části trávicího traktu a je nutné navštívit lékaře.
Archiv
Jak se zbavit černé stolice
Léčba: Terapie v případě krvácení do trávicího traktu záleží na množství krevních ztrát a na zdroji krvácení. U těžkých krevních ztrát je vhodné pacienta nejprve oběhově stabilizovat (infuze, léky stavějící krvácení) a pak teprve vyhledat a vyřešit vlastní zdroj krvácení.
Kdy je průjem nebezpečný
Kdy se obrátit na lékaře
Průjem není radno podceňovat. Na lékaře se obraťte vždy, pokud: průjem trvá déle než pět dní a provází jej horečky a zvracení se objeví ve stolici krev.
Jak poznat infekční průjem
Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem) Hlen nebo krev ve stolici. Nevolnost, zvracení Zvýšená teplota, horečka a zimnice – zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.
Archiv
Co znamená když je černá stolice
Černá stolice – může být v důsledku natrávené krve, což značí krvácení v žaludku anebo v horní části tenkého střeva v důsledku přítomnosti vředů či nádorů.
Jaká je správná barva stolice
Barva stolice by se měla pohybovat v různých odstínech hnědé, kvůli jídlu může získat krátkodobě jiný nádech. Pokud v ní ale přetrvává černá, červená, žlutá nebo zelená, možná jde o signál vnitřního krvácení, problémů s funkcí některých orgánů či závažného onemocnění.
Kdy jet na pohotovost s průjmem
Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:
Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadlé
Kdy jít k lékaři s průjmem
Je vhodné se poradit s lékařem, zejména pokud:průjem trvá déle než 5 dní a provází jej vysoké horečky a zvracení,se objeví ve stolici příměsi krve,se průjem objeví u kojenců a batolat,dlouhodobě trápí starší osoby a malé děti,dochází k rychlé dehydrataci, hlavně u starších osob a malých dětí.
Co je vleklý průjem
U vleklých průjmů je častý úbytek na váze a může být rovněž zvýšena tělesná teplota. Důležitý je také vzhled stolice, který je rozdílný podle příčiny průjmu. Ve stolici může být příměs krve, hlenu či hnisu. Časté jsou také nestrávené zbytky jídla.
Co je Dehtovitá stolice
Dehtovitá stolice neboli meléna je černá, lepkavá, zapáchající stolice, která svým vzhledem připomíná dehet. Dehtovitá stolice je příznakem krvácení do horní části trávicího traktu. Takové krvácení může být důsledkem jícnových varixů, žaludečního vředu, dvanáctníkového vředu, případně některých dalších onemocnění.
Co znamená mastná stolice
Žlutá a mastná objemná průjmová stolice, která navíc zapáchá, je obvykle příznakem špatného vstřebávání tuků (odborně steatorea). Obvykle se jedná o důsledek některé z poruch vstřebávání živin. Tuky jsou za normálních okolností tráveny v tenkém střevě za účasti žluči a trávicích enzymů slinivky břišní.
Kdy s průjmem do nemocnice
Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:
Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadlé
Co pít při průjmu
Doporučuje se vypít zhruba 2 litry tekutin denně, nejlépe po malých doušcích. Vhodné jsou neperlivá voda, neperlivá minerálka, neslazený vlažný černý čaj nebo bylinkové nálevy, nejlépe heřmánkový, mátový, zázvorový nebo fenyklový. Vyhýbáme se kofeinu, alkoholu a nápojům s mlékem.
Co jíst a pít při průjmu
Při průjmu a zvracení jsou nevhodná zejm. mastná jídla, včetně čokolády a plněných oplatek. Vyvarujeme se podávání omáček, zejména smetanových. Vhodné potraviny jsou mrkev nebo rýže, bramborová kaše, suché těstoviny, ovesné vločky (u kojenců mrkvový, rýžový odvar, i odvar z vloček), banán, borůvky, strouhaná jablka.
Jak dlouho trvá průjem při střevní chřipce
Jak dlouho trvá střevní chřipka
Doba trvání střevní chřipky je individuální, zpravidla je to 1-7 dní. Závisí od toho, co průjem způsobuje a také platí, že čím dříve se začnete léčit, tím dříve budete fit.
Jak poznat špatnou stolici
Za normální odborníci považují stolici, která má válcovitý tvar, hnědou barvu, konzistenci podobnou zubní pastě, plave na vodě a lehce zapáchá. Zejména změna barvy může nastat v důsledku jídelníčku, ale vždy by se mělo jednat o krátkodobou záležitost (max. 2 dny).
Co znamená kdyz stolice plave
„Stolice obsahuje větší množství plynu vyvíjeného ve střevech, tedy vodíku, metanu a sirovodíku,“ uvádí Vaníčková. „Ten ji udržuje na hladině, protože ne všechen unikne ze střev ve formě plynu. “ Kdyby podle ní cestovatelé předmětnou stolici sledovali déle, po nějaké době by viděli, že jde ke dnu.
Co jíst a Nejist při průjmu
Při průjmu a zvracení jsou nevhodná zejm. mastná jídla, včetně čokolády a plněných oplatek. Vyvarujeme se podávání omáček, zejména smetanových. Vhodné potraviny jsou mrkev nebo rýže, bramborová kaše, suché těstoviny, ovesné vločky (u kojenců mrkvový, rýžový odvar, i odvar z vloček), banán, borůvky, strouhaná jablka.
Jaký banán na průjem
Banány, které jsou rovněž bohatým zdrojem draslíku, jsou i velmi vhodnou potravou při průjmech. Pozitivní účinky při žaludeční nevolnosti však mají jen zralé žluté banány, zelené jsou naopak při potížích se žaludkem nevhodné, protože jsou hůře stravitelné a způsobují plynatost.
Proč mám pořád průjem
Chronický dlouhodobý průjem
Léčba dlouhotrvajícího průjmu patří do rukou lékaře. Nechte lékaře zjistit příčinu, která potíže vyvolává a doporučit vhodnou léčbu. Dlouhodobý průjem provází například zánětlivá onemocnění střev, poruchy funkce jater, žlučníku, slinivky břišní ale třeba i štítné žlázy.
Jak vypada krev ve stolici při rakovine
Přítomnost krve ve stolici patří k nejznámějším příznakům rakoviny tlustého střeva, nicméně stále přetrvává mýtus, že varovná je pouze černá sražená nebo tmavě červená krev. Podle serveru Kolorektum.cz se však rakovina tlustého střeva může projevovat i příměsí jasně červené krve ve stolici.
Jak se zbavit průjmu bez léků
Tekutiny a půst. Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky.Heřmánek. Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém.Černý čaj. Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný.Ostružník. Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt.Rýže.Dušená mrkev.Banány.Borůvky.
Co Nejist a Nepit při průjmu
Jaká je první pomoc při cestovatelském průjmuDodržujte pitný režim!Vhodné jsou neperlivé minerální vody, rýžový odvar, mrkvový odvar nebo čaj.Mezi nevhodné nápoje patří zejména káva, alkohol, mléko, neředěné džusy a nápoje sycené oxidem uhličitým.
Jak uklidnit průjem
Černý čaj
Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný. Nezapomeňte, že nejlepší je ho pít neslazený a popíjet průběžně celý den. Jedna z babských rad říká, že při průjmu by vám měl pomoci osolený černý čaj. Konzumujte ho po lžičkách každých několik minut.
Co jíst a nejíst při průjmu
Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům
Rozhodně není vhodné sahat po smažených jídlech nebo majonéze a živočišných tucích. Kořeněná jídla by mohla vaše zažívání ještě více podráždit.