Co znamená jméno Pavel?

Jak se říká Pavel

Jméno se vyskytuje i v archaické podobě Pavlín. Domáckými variacemi jména jsou Pavlík, Pavlíček, Pája, Pájka, Pájík, Pavka, Pavlas, Pavlásek aj. Jméno se užívá i ve slovenštině, vedle varianty Pavel také ve verzi Pavol.
ArchivPodobné

Kdy má svátek Míša

Michaela (nebo také Michala) je ženské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 19. října.

Kde má svátek Pavel

29.6.

Kdy má svátek Petr a Pavel

29. června: svatý Petr a Pavel. Svatý Petr – Šimon, bratr sv.
Archiv

Odkud je generál Pavel

Pavel je mužské křestní jméno, pochází z latiny, kde paulus znamená malý ‚nepatrný'. Ve starém Římě se jednalo o cognomen.

Kdy má svátek Pavel 2023

Pavel má svátek 29.6.

Co je to Eliška

Ženské křestní jméno Eliška nebo jeho zkrácená varianta Elza pochází z hebrejštiny. Vzniklo zřejmě z hebrejského jména Elíšéwah, které se překládá jako "Bůh je má přísada" či "přísahám na svého Boha". Stejný původ má i české jméno Alžběta (anglicky Elisabeth).

Co znamená jméno Marek

Jména jsou odvozena od jména římského boha války, který byl nazýván Mars. Jména Marcus, Martius a také Marek se tak překládají jako "náležící k bohu války", "náležící k Martovi", také "zasvěcený bohu války". Přenesený význam jména Marek je "bojovník" či "válečník".

Jaké je nejčastější jméno v České republice

Nejoblíbenějšími jmény i tentokrát zůstávají Tereza a Jan. Každá 11. holčička se tedy jmenuje Tereza a každý 12. chlapeček Jan!

Kdy má Pavel svátek 2023

Pavel má svátek 29.6.

Proč se slaví Petr a Pavel

Svatý Petr, původním jménem Šimon, bratr svatého Ondřeje, který přijal nové jméno od Ježíše, konal jeho jménem zázraky až do své smrti 29. 6. v roce 64 našeho letopočtu. Právě v tento den byl po několikaměsíčním vězení v Římě ukřižován hlavou dolů, stejně jako svatý Pavel, který slaví svátek ve stejný den.

Kdo byl Petr a Pavel

Svatý Petr, původním jménem Šimon, pocházel z galilejské Betsaidy. Traduje se o něm, že byl impulsivní, horlivý a úslužný. Narozdíl od Petra se Pavel s Ježíšem nikdy nesetkal. Svatý Pavel z Tarsu, původním jménem Saul (Šavel), se po svém obrácení stal jedním z nejvýznamnějších apoštolů.

Jaké auto má Petr Pavel

Aktuálně jezdí hlavně na modelech Harley-Davidson XL 1200 a BMW R 1250 GS, které je jeho oblíbeným kouskem. Mezi ostatní motorky, na kterých jezdil nebo jezdí, patří následující – Yamaha TDM 900, Honda CBF 1000, Suzuki 650 Dakar a Jawa 350.

Kdo je předseda NATO

Současným GT NATO, od 1. října 2014, je norský politik Jens Stoltenberg, který převzal funkci od dánského politika Anders Fogh Rasmussena, jenž do čela NATO nastoupil v dubnu 2009.

Kdo dnes má svátek

Svátek – včera, dnes, zítra

Předevčírem 12. 7. má svátek Bořek
Včera 13. 7. má svátek Markéta
Dnes 14. 7. má svátek Karolína
Zítra 15. 7. má svátek Jindřich
Pozítří 16. 7. má svátek Luboš

Co je to Petr

Vlastní mužské jméno Petr pochází z řečtiny (πέτρος Petros), kde femininum πέτρα petra znamená „kámen“ či „skála“ . V České republice to bylo v roce 2016 třetí nejčetnější jméno.

Jak jinak říkat Elišce

Domáckými podobami jména jsou Eli, Elis, Elza, Líza aj. Jméno Eliška se užívá i na Slovensku. Anglická verze je zmiňovaná Elizabeth nebo Alice.

Jak se anglicky řekne Eliška

Eliška {vlastní jméno}

Elizabeth {vl. jm.} Alice {vl. jm.}

Co znamená jméno Milan

Milan je mužské křestní jméno srbského původu, jehož význam je „milý, milovaný“. Podle českého kalendáře má svátek 18. června, na Slovensku 27. listopadu.

Co znamená jméno Vojta

Jméno Vojtěch má slovanský původ a je složené ze dvou částí, „voj” s významem vojna či válka, a „těch”, které znamená radost a potěšení. Jméno se tak překládá jako útěcha či posila vojska anebo radostný válečník.

Jaké je nejpopulárnější jméno

V Česku se v prvním měsíci roku 2019 narodilo více než devět tisíc dětí, nejvíce Elišek a Jakubů. Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš.

Jaké je nejdelší jméno na světě

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch bývá uváděno jako nejdelší jméno obce na světě, potažmo jako nejdelší jméno železniční stanice. Zároveň je zapsáno v Guinnessově knize rekordů 2002 jako nejdelší platné doménové jméno.

Kdy má svátek Petr a Pavel 2023

Proč slaví Petr a Pavel svůj svátek 29. června společně i v našem kalendáři

Jak zemřel sv Pavel

Podle staré tradice byl popraven v Římě – snad v místě Tre Fontane (ad Aquas Salvias) jižně od města, kde dnes stojí trapistický klášter s kostelem sv. Pavla – někdy mezi roky 64–67. Nejprve byl pohřben v katakombách u Via Appia, později pochován pod římskou Bazilikou sv.

V čem jezdí prezident Pavel

Petr Pavel používá BMW řady 7.