Co znamená jméno Rozálie?

Jaký má význam jméno Rozálie

Rozálie, Rosalie nebo též Rozárie je ženské křestní jméno latinského původu. Vykládána je jako „růže“ nebo „růžová“.

Jak se říká rozálii

Další možné podoby: Rozalie, Rozárie, Rézárka, Róza, Rozálka, Rozina, Rozička.

Jak říkat Rosalii

V ČR se vyskytuje spíše ojediněle. Domácí podoby: Rozárka, Rozálka, Róza, Rózina, Rózička, Saly.
ArchivPodobné

Jak říkat roze

RózaVýznam jména: růže.Původ jména: LatinskýPohlaví: ženskéSvátek: března.Četnost jména: Dětí s tímto jménem se v minulém roce narodilo 13.Cizojazyčné varianty: Rosa,Rose,Ruža.Domácí podoby: Rózka, Rózička, Rozina, Rozár(k)a.Celková četnost: Dětí s tímto jménem se od roku 1945 narodilo 85.

Jak říkat Amálie

Domáckými variantami jména jsou Amálka a Málinka, dále také Mála, Málka nebo Mali. Jako Amália jméno používají Slováci, zkráceně Amalia pak i Italové, Španělé nebo Poláci. Němci pak znají jméno jako Amalberga nebo Amalie.

Kdy má svátek Rozálie

Rozálie slaví svátek dne 13.03.

Význam a původ těchto jmen je shodný. Rozálie je ženským křestním jménem. Jedná se o jednu z variant jména Růžena. Více o původu a významu jména hledejte pod častěji užívanou verzí Růžena.

Kdo má dnes svátek 49

4. září má svátek Jindřiška, Rozálie. Oblíbenost jmen Jindřiška, Rozálie.

Kdo má svátek 4 září

Svátek slaví Jindřiška a Rozálie.

Odkud pochází jméno Amálie

Původ a význam jména

Původ jména Amálie dle některých vědců souvisí s latinským slovem „amare“ – v překladu „milovaná“ nebo „milá“. Mělo by tak stejný význam jako počeštěná verze jména – Libuše. Dle jiných teorií jméno pochází ze staroněmeckého slova „amal“, které se překládá jako „pracovitá“.

Kdy má svátek Rozálie 2023

Rozálie slaví svátek dne 13.03.

Význam a původ těchto jmen je shodný. Rozálie je ženským křestním jménem. Jedná se o jednu z variant jména Růžena. Více o původu a významu jména hledejte pod častěji užívanou verzí Růžena.

Kdo má svátek 1 1

Kalendář jmenin a (státních) svátků

měsíc datum svátek (jmeniny)
Leden 1. 1. Mečislav
2. 1. Karina
3. 1. Radmila
4. 1. Diana

Co se stalo 5 září

1914 – První světová válka: začala první bitva na Marně, v níž francouzská armáda odrazila Němce, pronikající k Paříži. 1939 – USA a Japonsko vyhlásily neutralitu v evropské válce. 1972 – Mnichovský masakr: členové palestinské teroristické skupiny „Černé září“ zajali izraelské atlety na mnichovských olympijských hrách.

Proč jsou v kalendáři jména

Slavení jmenin má své kořeny v křesťanské, konkrétně katolické tradici. Již v dávné minulosti byla jednotlivým dnům roku přiřazena připomenutí významných světců a mučedníků, a takto postupně vznikl církevní jmenný kalendář. Daný den se poté oslavovaly nejen činy a život konkrétního světce, ale i jeho žijící jmenovci.

Kdo vymyslel jména v kalendáři

Jména měsíců převzala většina evropských národů od Římanů, viz názvy měsíců v juliánském kalendáři. V našem jazyce se však projevil způsob slovanský.

Co se stalo 4 září

Česko. 1892 – Při povodni byly zničeny dva oblouky Karlova mostu. Jeden se zcela zřítil a voda dosáhla až na Staroměstské náměstí. 1942 – Nacisté popravili biskupa Gorazda, faráře Čikla a staršího pravoslavné církve Sonnevenda za přechovávání účastníků atentátu na Heydricha.

Co se stalo 6 září

1976 – Ruský letecký technik Viktor Ivanovič Bělenko odletěl na stíhacím letounu MiG-25 do Japonska, kde požádal o politický azyl. 1997 – V Londýně se konal pohřeb princezny Diany. 2007 – Operace Ovocný sad: Izraelská armáda provedla letecký útok na jaderný reaktor v Sýrii.

Proč má Petr svátek dvakrát do roka

Každý Petr si sám může vybrat, kdy jej bude slavit. Pravdou je, že červnové datum má tradici v církevním kalendáři a slaví se ve vícero křesťanských zemích. Svátek v únoru má Petr pouze u nás a je tedy výhradním speficikem českého kalendáře. Oficiálně jsou ale povoleny oba dva dny.

V kterých zemích se slaví jmeniny

Svátek jmenin se slaví především v Evropě a v Latinské Americe, přičemž v silně katolických zemí, jakou je například Polsko, mají mnohdy jmeniny větší význam než třeba narozeniny. Liší se i způsob oslav jmenin.

Kdo má dneska

Svátek – včera, dnes, zítra

Předevčírem 15. 7. má svátek Jindřich
Včera 16. 7. má svátek Luboš
Dnes 17. 7. má svátek Martina
Zítra 18. 7. má svátek Drahomíra
Pozítří 19. 7. má svátek Čeněk

Co je 3.10 za den

1960 – Niger získal nezávislost na Francii. 1985 – Z Kennedyho vesmírného střediska odstartoval v rámci mise STS-51-J ke svému prvnímu letu raketoplán Atlantis. 1990 – Sjednocení Německa: Německá demokratická republika přestala existovat a stala se součástí Spolkové republiky Německo a tím i Evropského společenství.

Co se stalo 44

Významné a mezinárodní dny 2023 – Duben

Datum Jméno
2. 4. Světový den zvýšení povědomí o autismu
3. 4. Mezinárodní den spodního prádla
4. 4. Mezinárodní den proti nášlapným minám
7. 4. Světový den zdraví

Kdy má svátek Natálie

Natálie slaví svátek dne 21.12. Natálie je moderním jménem, které dnes nosí ženy narozené kdykoliv během roku. Jméno zdaleka nenáleží pouze k ženám narozeným na Vánoce, ačkoli právě takový je původní význam jména.

Kdo má 29 června svátek

Svátek slaví Petr a Pavel.

Jak říkat Dana

Dana je přitom i domáckou variantou jmen Daniela nebo Bohdana. Dana se pak domácky může označovat jako Danka, Danča, Danuš, Dáša, Danuška, Daňulka, Danička apod.

Co se stalo 36

1621 – Po porážce stavovské povstání, byl vydán první mandát proti nekatolickým kazatelům v zemích Koruny české. 1934 – Vláda ČSR se oficiálně přihlásila k francouzsko-sovětskému návrhu východního paktu zajišťujícího kolektivní bezpečnost. 1953 – V Plzni demonstrovalo okolo 20 000 lidí po měnové reformě.