Co znamená vlčí mák?

Co léčí vlčí mák

Tato léčivka je charakteristická zejména svými zklidňujícími účinky na dýchací soustavu při chřipkových onemocněních a chorobách z nachlazení. Uklidňuje dráždivý kašel a zároveň usnadňuje vykašlávání. Léčbu zpříjemňuje i mírně sedativní účinek, který nemocným přivodí klidnější spánek.
ArchivPodobné

Proč se nosí vlčí mák

Symbolem vzpomínky na vojáky padlé v první světové válce se stal květ vlčího máku. Máky totiž rostly mezi řadami hrobů vedle bitevních polí první světové války. Jedenáctý listopad je od konce 1. světové války Dnem válečných veteránů a obětí válek.

Kdy sít vlčí mák

Semena máku vyséváme přímo na stanoviště, a to brzy na jaře. Rostliny lze již od února předpěstovat doma. Hloubka výsevu je na povrch substrátu. Doba klíčení je 1–2 týdny při teplotě 15–20 °C.

Jak dlouho kvete vlčí mák

Na českém území se s ním hojně setkáváme v polních kulturách, na rumištích, úhorech, navážkách a jiných obnažených půdách, především v teplejších oblastech od nížin do podhůří. V Česku kvete od května do srpna, při příznivě teplém počasí až do října.

Který mák je jedlý

Pro potravinářské využití pěstujeme mák setý, naše odrůdy kvetou bíle, existují však i fialově kvetoucí odrůdy. Něco jiného je barva semene máku. V České republice se na 97 % ploch pěstují modrosemenné odrůdy, např. Major, Opál, Aplaus, Opex nebo Onyx.

Jak usušit vlčí mák

Jak nasušit květy vlčího máku

Květy jsou křehké, sbíráme je proto opatrně a za suchého počasí. Sbíráme jen okvětní plátky. Sušíme je při nízké teplotě (do 35°C) ve stínu na půdě asi týden či dva dny v sušičce. Květy je potřeba pravidelně načechrávat, aby se sušily rovnoměrně a barva se zachovala.

Jak dlouho se nosi vlčí mák

Podle české zvyklosti se vlčí mák nosí mezi 1. a 11. listopadem. 11.

Co znamená červená kytka na klopě

Vlčí máky pokrývaly během první světové války na západní frontě místa padlých. Den válečných veteránů nicméně nepřipomíná jen hrdiny z této války, ale i dalších konfliktů. Rudým vlčím mákem na klopě se vzpomíná na všechny, kdo se zapojili do boje za svobodu.

Jak se mnozi vlčí mák

Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete od května do července a jednotlivě až do podzimu. Na jedné rostlině dozrává 10 000 – 20 000 semen, s poměrně dlouhou a nepravidelnou dormancí, která mohou vzcházet během celého roku, i za nízkých teplot půdy. Vzchází dobře i z povrchu půdy.

Jak se množí vlčí mák

Máky se množí hlavně výsevem, vytrvalé druhy i dělením trsů nebo kořenovými řízky. Máky můžeme rozdělit na jednoleté (letničky) a vytrvalé druhy. Jednoduché rudé květy má planý mák vlčí (P. rhoeas), původem z Orientu, u nás už je však považován za náš původní druh.

Co znamená Makovy kvet

Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu. Vlčí mák je i symbolem plodnosti, hojnosti, nadbytku, sebeobětování, vzpomínek, krve, spánku a nového života. Má svoji symboliku i v květomluvě, znamená „Neprozraďme naši lásku“.

Kde najit vlčí mák

Kde hledat vlčí mák

Roste si kde chce a hledá se dobře, protože svítí na všechny strany. Najdete ho na okrajích polí a luk, na rumištích, dokonce i ve městech. My ho máme plnou zahradu, vysel se tu sám a daří se mu tu lépe než původně zamýšleným květinám.

Jak vypadá vlčí mák

Popis máku vlčího

Jednoletá rostlina dosahující výšky 60 až 90 cm, má dlouhý tenký kořen a štíhlou, štětinatě chlupatou a slabě větvenou lodyhu. Podlouhlé kopinaté dolní listy jsou krátce řapíkaté, nedělené nebo peřenodílné, svrchní listy jsou přisedlé, trojklanné a ostře zubaté.

Co znamená vlčí mák na klopě

Tento zvyk trvá již od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých v den podpisu příměří na konci první světové války. K tradici dvouminutového ticha se v roce 1921 přidal symbol rudého vlčího máku a podnět dala právě založená Britská legie, jež pomáhá všem bývalým vojákům, kteří se zúčastnili válečných konfliktů.

Jak Ususit vlčí mák

Použití a sběr máku vlčího

Makovice se mohou usušit a semena jemně vyklepat. Poté se ukládají v těsně uzavřených nádobách. Korunní lístky se sbírají vytrháváním za sucha v letním období. Jelikož jsou choulostivé a na vlhku fialoví, ukládají se volně, aby se nezapařily.

Odkud pochází vlčí mák

Vlčí mák pochází z Přední Asie, odkud se Evropy dostal společně se semeny pšenice a ječmene. Křehké, jasně červené květy nás provázejí celé léto a někdy až do poloviny října, ale 11. listopad a Den válečných veteránů je pro vlčí mák přece jenom už trochu pozdě.

Kdy Odkveta vlčí mák

Na našem území se s vlčím mákem nejčastěji setkáme v polních kulturách, na okrajích polí, ale i rumištích, úhorech, navážkách a vůbec obnažených půdách. Preferuje teplejší oblasti nížin, najdeme jej však i v podhůří. Kvete od května do srpna a za teplého podzimu dokonce až do října.

Jak sušit makovice

Sklizené makovice necháme ve stínu velmi zvolna dojít a vyschnout. Sušíme je v tenké vrstvě po jedné makovici a občas je prohrábneme, až jsou zcela suché.

Co je to mák

Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu. Vlčí mák je i symbolem plodnosti, hojnosti, nadbytku, sebeobětování, vzpomínek, krve, spánku a nového života.

Jak poznat zralý mák

Sklizeň máku zahájíme v době, kdy došlo k oddělení semen máku od lamel uvnitř makovice (při zatřesení mák uvnitř šustí) a všechny tobolky jsou suché a hnědé. Semeno máku v tobolkách má světle modrou barvu, kterou dále na vzduchu nemění.

Kdy je zralý mák

Mák vykvétá během června a července, makovice postupně dorůstají a zrají do poloviny září. Pro sklizeň je vhodná doba, jsou-li makovice suché a semena jdou lehce vysypat. Nelekejte se, že na vzduchu semena ztmavnou, je to běžný jev. Aby mák měl co nejnižší vlhkost, je dobré sklízet ho v teplých dnech za poledne.

Jak poznat kvalitní mák

Nehodnoceno, buďte první! Český modrý mák pěstovaný pro potravinářské účely nově smí být označen Českou cechovní normou. Na obalech se logo s motivem české vlajky může objevovat od tohoto měsíce. Značka dokládá, že mák vypěstovali v Česku, že má nízký obsah morfinových alkaloidů a nebyl tepelně upraven.

Na co je zdravý mák

ZDRAVÉ ZAŽÍVÁNÍ Vnější slupka máku je skvělým zdrojem vlákniny. Ve 100g semínek najdeme skoro dvacet gramů vlákniny, což jsou téměř dvě třetiny doporučené denní dávky. Z velké části se jedná o vlákninu, která absorbuje vodu v zažívacím ústrojí, snižuje pocit hladu a zmírňuje potíže se zácpou.

Co je technický mák

Dovážený technický mák je odpadem z farmaceutické výroby, pěstuje se kvůli morfinovým alkaloidům a vyrábí se z něj léky. „Tak dovezený mák se často upravuje pomocí termostabilizace, aby se mohl nabízet jako potravina. Proces totiž snižuje obsah morfinu,“ popsal Kopřiva.

Jaká droga se vyrábí z máku

Opium je zaschlá šťáva získaná z nezralých makovic máku setého (Papaver somniferum). Jedná se o rostlinnou látku významnou svým obsahem alkaloidů, především morfinu, jenž působí jako opiát. K řadě dalších látek patří např. kodein (rovněž opiát), noskapin, papaverin, či thebain.