Co znamená zpěnit cibuli?

Jak Zpenit cesnek

Česnek se úžasně rozvoní a vy ho můžete přidat jak pod maso, do omáček, polévek, ale i dipů nebo pomazánek. Pokud nechcete rozehřívat troubu, dejte neoloupané stroužky česneku na suchou pánvičku na sporák a za za občasného promíchání je tam pár minut nechte.

Co se starou cibuli

Nejlepší je cibuli skladovat zavěšenou v copech na suchém, chladném a temném místě s nízkou vlhkostí. Pokud jste si ji však na podzim do copů nespletli a zbavili ji natě, uložte ji třeba do kameninového hrnce – cibuláku. Při skladování cibule můžete také využít staré vyřazené punčochy.

Jak vařit cibuli

Nejprve stačí cibule jen občas zamíchat, až změní barvu, míchat často. Cibule jsou zlatavé a pak rychle hnědnou – a to je třeba hlídat, aby se nepřipalovaly. Když jsou cibule výrazně mahagonově hnědé, přilít vývar, osolit, opepřit. Vařit na mírném ohni asi 30 minut.

Jak zpěnit cibuli

Podle délky a intenzity můžete cibuli v první fázi zpěnit či osmahnout. Cibule přitom pustí do tuku část šťávy (tím zapění) a po chvilce změkne. Pozná se to podle toho že zesklovatí a proto se pro tento krok používá i tento název.

Jak dlouho muze být Nakrajena cibule

Je ale třeba dbát na to, abyste ji používali vždy čerstvou. Nakrájená cibule totiž po 12 až 24 hodinách začne vytvářet jedovaté toxiny. Můžete z toho dostat i žaludeční infekci.

Jak často se zalévá cibule

Správné zalévání cibule

Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.

Jak zjemnit cibuli

Pomůže i ocet a sůl

Saláty se často ochucují rovněž octem nebo citronovou šťávou, což prospěje i cibuli. Pokud nakrájenou cibulku navíc předem do octa či do citronové šťávy naložíte (aspoň na 10 minut), bude mít jemnější a navíc svěžejší chuť.

Jak dlouho se vaří cibule

Postup přípravy receptu

** Dvě oloupané cibule pokrájíme, dáme do kastrolku, zalijeme půllitrem vody a přivedeme k varu. Na mírném plameni vaříme 10-15 minut.

Jak dlouho smažit cibuli

Cibuli dozlatova (dorůžova) smažíme asi 4 minuty. Cibuli dočervena (dohněda) smažíme asi 6-7 minut. Když má cibule požadovanou barvu, přendáme ji do misky (kovové nebo porcelánové).

Jak dlouho se Restuje cibule

V kuchyni se většinou setkáte se dvěma přípravami cibule. Buď je to restování cibule dohněda, nebo se setkáte s tím, že ji máte nechat. V prvním případě budete cibuli velmi pomaličku smažit za nízké teploty. Celý proces trvá 20 minut až hodinu podle množství použité cibule.

Jak dlouho vydrží cibule v lednici

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Brambory 1 – 2 měsíc 1 – 2 týdny
Cibule 1 měsíc 14 dní
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní

Jak skladovat cibuli v bytě

Ideální je skladovat cibuli o teplotě 4–6 stupňů Celsia. Ovšem když není místo ve špajzu nebo není k dispozici špajz, můžete ji nechat i v kuchyni na lince nebo v chodbě třeba zavěšenou, občas někdo prodává takové krásné pletence cibule, které jsou zároveň dekorace.

Co když kvete cibule

Pokud rostlina začne tvořit květy, je třeba je včas odstranit. Tvoří se z paždí jednotlivých suknic v následujícím roce. Druhý rok vyraší z cibule hned několik květních stvolů. Vrcholičnaté květenství se skládá z oboupohlavých květů podepřené toulcem.

Čím se hnojí cibule

Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.

Jak rychle krájet cibuli

Bleskové krájení cibule

Je to opravdu bleskové, bez možnosti říznutí se, jako když krájíme nožem, i bez slzících očí. Čím déle sekáček necháme zapnutý, tím bude cibule nasekaná na menší kousky. Snažte se sekat jen po nezbytně nutnou dobu, aby cibule nebyla až rozmělněná a dlouhým stykem s kovem nože sekáčku nezhořkla.

Jak udělat cibuli aby Nenadýmala

Aby si cibule ponechala své léčivé vlastnosti, nenadýmala a nezapáchala, je vhodné ji lehce „zesklovatět“ na kousku másla nebo nakrájenou spařit vařící vodou.

Na co je dobrá cibule s medem

Cibule s medem pomáhá při angíně, chřipce, nachlazení i chraptění. Sirup podávejte 3–4krát denně po jedné polévkové lžíci. Skladujte ho v ledničce, ale ne moc dlouho. Raději připravte menší dávku na dva dny a potom udělejte nový.

Proč je hořká cibule

Když se buněčné stěny cibule naruší nožem při krájení nebo v mixéru, uzavřené látky obsahující síru se uvolní a začnou reagovat se vzdušným kyslíkem i mezi sebou navzájem. Výsledné štiplavé a těkavé produkty se rozptýlí do okolí a nutí kuchaře k pláči. Příslušným látkám se říká lakrymální faktor cibule.

Proč nedávat cibuli do lednice

Na nadměrný chlad nedobře reagují také cibule, česnek a brambory. Česnek a cibule začnou rychle plesnivět a ztratí aroma i chuť. Brambory sice milují chlad a temno, ideálně však takové, které poskytuje obyčejný sklep.

Co znamená když se začne cibule kroutit

S největší pravděpodobností je napadená vrtalkou porovou. Pokud nať cibule důkladně prohlédnete a najdete malé bílé skvrnky / vpichy/ , mohou být drobné, nebo až 1 cm dlouhé,tak je to ono. Vrtalka naklade do natě vajíčka,z kterých se vylíhnou larvy,které sestupují dolů co cibule.

Kdy a čím hnojit cibuli

Před výsadbou zapravte do záhonu uzrálý kompost. V případě cibule nepoužívejte chlévský hnůj ani chlorid draselný, mohlo by dojít k spálení cibule. Během vegetační doby můžete použít speciální hnojivo na cibuli a česnek, nicméně platí, že tato zelenina si na přílišné přihnojování nepotrpí a dobře se jí daří i bez něj.

Jak Nebrečet při krájení cibule

Nebrečte při loupání cibulePředtím, než budete cibuli krájet, ji na několik hodin dejte do lednice.Před tím, než budete cibuli krájet, ji oloupejte a rozkrojte ve vodě.Chraňte si oči potápěčskými brýlemi.Krájejte cibuli pod zapnutou digestoří nastavenou na maximální výkon.

Jak snadno a rychle oloupat cibuli

Cibule rychle a beze slz

I cibuli se vyplatí dát na několik minut do ledové vody, půjde lépe loupat a nás nebudou pálit oči. Před krájením neodstraňujte kořen, krájejte až těsně k němu, ale neporušte ho nožem, aby se cibule nerozpadla, odřízněte ho až po nakrájení cibule.

Proč cibule nadýmá

Cibule a jablka

To proto, že obsahuje tzv. fruktany, odborně frukto-oligosacharidy. Bohužel může vyvolat nejenom flatulenci, ale také pyrózu (reflux). Také v tomto případě může pomoci její tepelné zpracování (vhodnější je její úprava na tuku než vaření).

Co na suchý kašel babské rady

Zvlhčujte vzduch v pokoji.

Neustále doplňujte tekutiny, ideální jsou bylinkové čaje. Výbornými pomocníky v boji proti kašli jsou heřmánek, šalvěj, černý bez nebo lipový květ. Pokud hledáte účinnou úlevu, sáhněte po přípravku Levopront, který kašel tlumí a nepotlačuje přirozenou očistu dýchacích cest.