Co znamenají čísla na porcelánu?

Co znamenaji cisla na porcelánu

Výrobní značky se razítkují na každý kus porcelánu, zpravidla pod glazuru. Užitkový porcelán se značkuje zapsanou ochrannou známkou, číslem dekorační třídy a číslem tvaru a dekoru.

Jak se pozná pravý porcelán

Jakostní porcelán na sobě nesmí mít žádné viditelné vady a kazy. Povrch by měl být jednolitý a lesklý a případné vzory by měly být souvislé a na každém kusu stejné. Tvarové defekty odhalíte, když naskládáte talíře či misky na sebe a hrnky vedle sebe.

Jak se značí Míšeňský porcelán

Míšeňský porcelán je značen dvěma zkříženými meči. Ty jsou vyryté do barvy pod glazurou. Značka však prošla jistým vývojem. Na počátku výroby se porcelán značil písmeny "AR" Augustus Rex, což byl monogram krále.

Jak poznat pravý růžový porcelán

V bazarech často můžete sehnat i původní starý růžový porcelán, který poznáte třeba podle již zmiňované značky manufaktury v Chodově, nebo podle jiných značek certifikvaných (dřívějších) výrobců. Pravý růžový porcelán je také křehký, tenký a jeho barva je jednolitá.

Jak poznat porcelán od keramiky

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace".

Kde ocenit porcelán

Osobně například můžete navštívit veletrh Antique, kde probíhá poradenství zdarma přímo ve stánku asociace. Na veletrhu se můžete zároveň zeptat více prodejců, jakou cenu by vám nabídli v případě přímého výkupu či komisního prodeje. Prodejce starožitností také můžete kontaktovat prostřednictvím našich stránek.

Jak poznat keramiku od porcelánu

Porcelánové hrnky jsou více tenkostěnné a povrch bělejší. U nových technologií výroby NEW BONE dokonce porcelán dosahuje průsvitnosti a lehkosti. Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní.

Kde se vyrábí růžový porcelán

Dekorativní a užitkový růžový porcelán z Chodova je velmi oblíbeným porcelánem na českém trhu. Vázy, hodiny, talíře či hrnečky jsou originálními výrobky továrny Chodov. Manufaktura v Chodově (u Karlových Varů) patří k nejstarším v Čechách. Byla založena majitelem Chodovského panství Fr.

Co to je keramika

Keramika (řecky „pro hrnčířství“) je směs anorganických nekovových materiálů nebo uhlíkový materiál, vyrobený pálením v peci za vysokých teplot. Keramika se využívá pro výrobu nádobí, nástrojů, šperků, v sochařství, ve stavebnictví a kamnářství.

Jak se pozná starožitnost

Za „starožitnosti“ se na českém trhu považují předměty, které vznikly před rokem 1945. Některé zdroje posouvají hranici stáří až do roku 1950, jiné hovoří dokonce o tom, že starožitností je vše starší padesáti let. Při oceňování kromě stáří rozhoduje také zachovalost předmětu a jeho unikátnost.

Jak poznat starožitné sklo

století. Sklo broušené, alabastrové sklo v charakteristických barvách a barevných kombinacích vrstveného skla jsou často malována zlatem a pastózním stříbrem. Nejžádanější starožitné sklo je sklo secesní a to zejména v temných barevných tónech, které je zdobeno hutním dekorem a irisem.

Co je lepší porcelán nebo keramika

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace". Keramika pak díky silným stěnám dobře drží teplotu horkých nápojů a jídel.

Jakou teplotu vydrží porcelán

Laboratorní porcelán

Hustota: 2,4 g.cm-3
Tepelná vodivost: 1,3 W.m-1.K-1
Pevnost v ohybu u neglazovaných výrobků: 70 MPa
Teplotní odolnost u neglazovaných výrobků: 1350 °C
Teplotní odolnost u glazovaných výrobků: 1000 °C

Kde se v České republice vyrábí porcelán

Základní surovinou pro výrobu porcelánu je kaolin. Největší ložiska v České republice se nacházejí v okolí Karlových Varů a patří k nejkvalitnějším v Evropě.

Co je to fajáns

Fajáns (z franc. faïence, it. Faenza) je proslavený druh hrnčířských výrobků nažloutlé nebo načervenalé barvy, které jsou pokryty bílou neprůhlednou glazurou. Jsou považovány za jemnou keramiku, proto vzhledem často připomínají porcelán.

Jak zjistit hodnotu starého porcelánu

Další cestou, jak starožitnost zpeněžit, je nabídnout ji do aukce v aukčním domě. V Česku působí větší aukční domy, jako je například Dorotheum či Arthouse Hejtmánek, kde poskytují i poradenství a pomohou s určením ceny.

Co se považuje za starožitnost

Starožitnosti, nebo také antikvity nebo mobiliáře, jsou předměty, které jsou staré nejméně 50 let. Antique, vintage, retro… jaký je mezi nimi rozdíl Slovo antique se doslovně překládá jako „starožitné“, a označuje obvykle předmět starý 100 a více let.

Jaký je rozdíl mezi Kameninou a keramikou

Kamenina je keramika s podstatně vyššími užitnými vlastnostmi než běžně vyráběná keramika. Hmota je složená z více komponentů, přidává se kaolin, taviva, ostřiva, eventuálně barvící kysličníky. Kamenina se obvykle pálí nad 1200°C, snese i vyšší teploty podle druhu použitých jílů. Barva střepu po výpalu je bělavá.

Kde se vyrábí světoznámý porcelán

Nejdůležitější složkou je právě zmíněný kaolin. Porcelán by se dal charakterizovat jako bílý, tvrdý a polopropustný materiál, který se vypaluje při teplotě okolo 1 400 °C. Porcelán, který známe dnes, se začal vyrábět v Číně v 7. století našeho letopočtu.

Co to je kamenina

Kamenina opravdu je vlastně keramika, ale s výrazně vyššími užitnými vlastnostmi . Je složena z více komponentů (kaolin, taviva, ostřiva, barvící kysličníky). Kamenina se pálí na 1200°C, někdy i víc, podle toho, jaký druh jílu je k její výrobě použit.

Jak poznat cennou starožitnost

Za „starožitnosti“ se na českém trhu považují předměty, které vznikly před rokem 1945. Některé zdroje posouvají hranici stáří až do roku 1950, jiné hovoří dokonce o tom, že starožitností je vše starší padesáti let. Při oceňování kromě stáří rozhoduje také zachovalost předmětu a jeho unikátnost.

Jak ocenit starožitnost

Možnosti zjištění ceny starožitnosti jsou v zásadě tři: Starožitnosti, aukční domy se svými aukčními katalogy a soudní znalec. Nejjednodušší způsob je návštěva Starožitností. Předmět, případně fotografii zobrazující věc ze všech stran nezapomeňte vzít s sebou do obchodu!

Jak zjistit hodnotu starožitnosti

V České republice působí hned několik světových aukčních domů, například Christie´s, Sothesby´s či Dorotheum. V nich získáte základní odhad ceny vaší starožitnosti, a to zdarma. Můžete se také pustit do prohledávání aukčních katalogů na vlastní pěst a zjistit tak, za kolik se v minulých aukcích prodala podobná věc.

Jak poznat cennou Starozitnost

Za „starožitnosti“ se na českém trhu považují předměty, které vznikly před rokem 1945. Některé zdroje posouvají hranici stáří až do roku 1950, jiné hovoří dokonce o tom, že starožitností je vše starší padesáti let. Při oceňování kromě stáří rozhoduje také zachovalost předmětu a jeho unikátnost.

Co obsahuje porcelán

Složení porcelánu

Na výrobu tvrdého porcelánu se používá směs 50 % kaolinu, 25 % křemene (ostřivo) a 25 % živce (tavivo). Někdy se přidává také křída a mramor. Měkký porcelán má menší podíl kaolinu. Porcelán se vyrábí z kaolínu, což je zvětralá živcová hornina.