Co znamenají zkratky na automatické převodovce?

Co znamenají symboly na automatické převodovce

Režimy automatické převodovky:P (Park) – Parkovací poloha.R (Reverz) – Zpětný chod, zpátečka.N (Neutral) – Volnoběh, neutrál.D (Drive) – Jízda vpřed.S (Sport) – Sportovní jízda.M (Manual) nebo (+/-) – Jízda vpřed s ruční volbou převodového stupněL (Low) – Pomalá jízda.2 – Pomalá jízda.
Archiv

Co znamená u automatu B

Je tu i písmeno „B“, jehož význam spočívá v účinnějším brzdění motorem a tedy i rekuperaci. Dvojice tlačítek umístěná za řadičkou pak nabízí výběr z ECO módu a režimu EV (electric vehicle), který, pokud to stav nabití baterií a další okolnosti dovolí, umožní pohyb vpřed výhradně elektricky.

Co znamená s na automatu

N – je označením pro neutral. Při běžné jízdě jej není potřeba používat, avšak při přeřazování z polohy R na D a opačně je vhodné v této poloze chvíli setrvat. Z pozice N by neměla jít bez přitažení páky či odjištění pojistky na její hlavici zařadit zpátečka (R). D – označuje jízdu vpřed neboli drive.
Archiv

Co znamená s na DSG

DSG je zkratkou z německého výrazu Direktschaltgetriebe (anglicky Direct Shift Gear). Jedná se o moderní automatickou převodovku, která využívá namísto hydrodynamického měniče točivého momentu dvojici spojek.

Jak se značí automatická převodovka

Ty značí jednotlivé režimy – D znamená drive, tedy jízdu vpředu, R znamená reverse, tedy zpátečku, N znamená neutrál a P značí uvedení skříně do parkovací polohy. A právě tato poloha se stala předmětem dnešního experimentu, který je výborně zdokumentovaný videem na serveru Youtube.

Jak správně jezdit s automatickou převodovkou

Automatická převodovka se sama stará o řazení, takže v autě najdete jen brzdový pedál (vlevo) plynový pedál (vpravo). K řízení vám postačí jedna noha, druhou doporučuji pokrčit až k sedačce. Nemůžete tak omylem sešlápnout oba pedály, když budete intuitivně hledat spojku.

Co znamená u automatu l

L – Low. Motor se bude držet v nejvyšších možných otáčkách, většinou na jedničce. Mód využijete při jízdě do kopce a z kopce pro brždění motorem.

Co znamená D na řadící páce

Pokud řadicí páku přesunete do polohy pro jízdu vpřed (D), umožníte vozidlu, aby se rozjelo dopředu a automaticky řadilo rychlostní stupně pro jízdu vpřed.

Co znamená l na automaticke převodovce

První rychlostní stupeň, v některých autech má jednička označení “1”, nebo “L”. Tento stupeň využijete v zimě při jízdě na sněhu nebo při sjíždění kopců. Můžete díky němu brzdit motorem, není ale vhodný pro rychlou jízdu.

Jak jezdit s automatem v zimě

„Musíte se ubránit panické reakci, která vám velí sešlápnout brzdu a točit volantem co nejvíc dovnitř zatáčky,“ radí Čabák. Ideálně je podle něj držet volant ve stejné poloze a jen ubrat plyn. Auto se pak „chytí“. Automatická převodovka se v takové situaci zachová stejně, jako kdybyste u manuálu zmáčkli spojku.

Jak správně jezdit s DSG

Stačí sešlápnout brzdu a plynem nastavit ideální otáčky; po vyšlápnutí brzdy se auto rozjede s maximální možnou rychlostí, kterou přilnavost pneumatik povolí. Ačkoliv DSG nemá hydrodynamický měnič točivého momentu, jsou rozjezdy plynulé, bez škubání a podobných negativních efektů.

Jak jezdit s automatem na sněhu

Rozpojením pohonného ústrojí se každé kolo může otáčet samo za sebe a pneumatiky tak rychleji najdou přilnavost. Pokuď máte auto s automatem, prostě jen sundejte nohu z plynu. Nejlepší je jet taky, abyste nemuseli brzdy moc používat. Když už ano, brzděte zlehka a snažte se brzdit jen s koly rovně.

Jak často měnit olej v automatu

Kdy měnit olej v automatické převodovce Otázka tedy zní – jak často měnit olej v automatické převodovce Výměna s údržbou by měla proběhnout u nového vozu z pravidla po 90 tisící kilometrech a další výměna se řídí stylem provozu vozidla. Ta může být v rozmezí od 30 000 po 60 000 km.

Co je to kick down

Kickdown je jedna z funkcí automatické převodovky. Při plném sešlápnutí plynového pedálu dá řídící jednotka povel k podřazení na co nejnižší možný převodový stupeň. Řidič tuto funkci využije například při předjíždění, kdy je zapotřebí maximální výkon. Funkci Kickdown má většina klasických automatických převodovek.

Jak správně používat automatickou převodovku

Na řadící páce najdete následující písmenka:P – Parking, zařaďte vždy při parkováníR – Reverse, zařadit vždy při zpátečce (couvání)N – Neutrál, pouze v případě servisu či v myčce apod.D – Drive, klasické zařazení při jízdě, vůz bude sám řadit při zrychlení a podřazovat při zpomalení

Kdy zařadit neutral u automatu

N – NEUTRAL používáme při dlouhém stání, při odtahu auta nebo při . Nikdy nepoužíváme při jízdě z kopce, abychom ušetřili. Tady může nastat problém, že se rozlomí koše v převodovce. Je to tím, že koše jsou převážně z hliníku a když z kopce vyřadíte, otáčky motoru a převodovky jsou rozdílné.

Jak brzdit u automatu

Při změně chodu převodovky na zpětný, z jedničky na zpátečku či D na R, je třeba zcela zastavit. Kola se musí přestat točit a tím se zastaví i planetová soukolí v převodovce. Brzdící pásy v převodovce se zatnou do stojících bubnů a spojky v převodovce se bez tření sepnou.

Jak poznat spatny olej v automatické převodovce

Odšroubujte kontrolní zástrčku na spodku převodovky. Pokud kapalina vytéká z otvoru, nemusíte ji doplnit. Zašroubujte uzávěr zpět. Pokud nic neuniká, znamená to, že zde není dostatek oleje.

Jak poznat vadnou automatickou převodovku

To, že je s automatickou převodovkou něco v nepořádku může vnímavý řidič rozpoznat i při jízdě. Nečistotami zanesená automatická převodovka během jízdy kvůli netěsnostem prokluzuje nebo řadí s nadměrnými rázy, případně škube. Při jízdě se špatně fungující automatickou převodovkou můžete slyšet i nadměrný hluk.

Jak se jezdí s automatickou převodovkou

Jak řídit auto s automatickou převodovkou

Automatická převodovka se sama stará o řazení, takže v autě najdete jen brzdový pedál (vlevo) plynový pedál (vpravo). K řízení vám postačí jedna noha, druhou doporučuji pokrčit až k sedačce. Nemůžete tak omylem sešlápnout oba pedály, když budete intuitivně hledat spojku.

Jak se ovládá automatická převodovka

Ovládání automatické převodovkyD – Drive – jízda vpřed.R – Reverse – jízda vzad (zpátečka)N – Neutrál – při normální jízdě není nutno používat, používá se k vyřazení převodovky z činnosti například při stání v koloně se zapnutým motorem, umožňuje zatažení ruční brzdy a uvolnění pedálu brzdy.

Jak správně řadit rychlostí v autě

Optimální otáčky

Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu.

Jak se pozná špatný automat

To, že je s automatickou převodovkou něco v nepořádku může vnímavý řidič rozpoznat i při jízdě. Nečistotami zanesená automatická převodovka během jízdy kvůli netěsnostem prokluzuje nebo řadí s nadměrnými rázy, případně škube. Při jízdě se špatně fungující automatickou převodovkou můžete slyšet i nadměrný hluk.

Jak se správně chovat k automatu

Řízení vozidla s automatickou převodovkou je jednoduché a pohodlné, protože po řidiči v podstatě nic nechce. Základním pravidlem je měnit režim jízdy (tedy přeřazovat mezi polohami D, R, N a P) pouze při úplném zastavení vozidla. Režim jízdy byste nikdy neměli měnit za jízdy.

Jak často měnit olej v automatické převodovce

Výměnu oleje v automatické převodovce by mělo být pravidelně provedeno po ujetí každých 30 – 60 000 km – Po ujetí těchto kilometrů je olej v automatické převodovce již značně opotřebovaný ztrácí viskozitu a nečistoty v něm můžou začít ovlivňovat plynulé řazení.