Co zpusobuji dusitany
Nebezpečí dusitanů spočívá v jejich přeměně v těle na jiné látky, konkrétně nitrosaminy. Ty vznikají sloučením dusitanů s aminy, které se vyskytují například v alkoholu či některých lécích. Jsou karcinogenní a mohou vést ke vzniku nádorových onemocnění.
Archiv
Co způsobují dusičnany ve vodě
Dusičnany ve vodě nejsou samy o sobě významně jedovaté. Mohou způsobit snad jen významnější tvorbu moči, kterou jsou u těla vyloučeny. Jejich případné nebezpečí spočívá v tom, že mohou být v zažívacím ústrojí redukovány na toxické dusitany.
Archiv
Jak se zbavit dusičnanů ve vodě
Pokud jste zjistili, že se ve vaší vodě nachází nepřiměřené množství dusičnanů, máte několik možností, jak je odstranit. Nejúčinnějším řešením je použití filtračního zařízení se silně bazickou náplní ANEX, která zachycuje iony dusičnanů (NO3) a následně je vyplavuje do sběrné nádoby nebo odpadu.
Proč se koncentrace dusičnanů ve vodě sleduje
Sice je dusičnan přirozená látka obsažená v půdě, ve větším množství je pro lidský organismus nebezpečný. Prakticky v každém zdroji pitné vody najdeme určité množství dusičnanů a dusitanů. Proto se doporučuje v pravidelných intervalech, kontrolovat množství a druh látek v pitné vodě pomocí rozboru vody.
Archiv
Jak filtrovat dusičnany
Na odstranění dusičnanů, dusitanů a síranů se dají použít kuchyňské filtry (reverzní osmóza, nanofiltrace, nebo jiný filtr na dusičnany pro malý průtok), pokud vám stačí takto upravit vodu pouze v kuchyni pro pití, vaření, oplach ovoce, zeleniny apod. Tyto filtry najdete v kategorii kuchyňských filtrů.
Jak se zbavit dusičnanů v zelenině
Dusičnanů se nelze zcela zbavit. Jejich množství můžete u vařené zeleniny snížit tím, že vylijete vodu, v níž se zelenina vařila. Dalším z doporučení, jak eliminovat nežádoucí účinky dusičnanů, je používání citronové šťávy do salátu.
Co to jsou dusičnany
Dusičnany (též ledky, nitráty) jsou soli kyseliny dusičné, často využívané v zemědělství na výrobu hnojiv (pro přítomnost dusíku) a v pyrotechnice (protože jde o oxidační činidla) např. pro výrobu střelného prachu. Základem dusičnanů je aniont NO3− o molární hmotnosti 62,01 g/mol.
Jak se zbavit dusičnanů
Existují dva způsoby, jak dusičnany z vody odstranit, a to reverzní osmózou nebo specializovanými filtry na dusičnany, které obsahují iontovou pryskyřici, a ta na sebe dusičnany plně váže.
Jak se zbavit Dusicnanu
Existují dva způsoby, jak dusičnany z vody odstranit, a to reverzní osmózou nebo specializovanými filtry na dusičnany, které obsahují iontovou pryskyřici, a ta na sebe dusičnany plně váže.
Jak odstranit dusitany
Na odstranění dusičnanů, dusitanů a síranů se dají použít kuchyňské filtry (reverzní osmóza, nanofiltrace, nebo jiný filtr na dusičnany pro malý průtok), pokud vám stačí takto upravit vodu pouze v kuchyni pro pití, vaření, oplach ovoce, zeleniny apod.
Co obsahuje dusičnany
Vysoký obsah dusičnanů (nad 1 000 mg/kg) najdeme především v salátu, špenátu, ředkvičce, celeru, reveni a kukuřici. Středně vysoký obsah dusičnanů (nad 250 mg/kg) najdeme v bramborách, mrkvi, brokolici, petrželi, lilku, květáku, zelí, kapustě a česneku.
Jak se zbavit dusičnanů v Zelenine
Pokud chcete s příjmem dusičnanů bojovat, omezte příjem rychlené zeleniny, hlavně listové. Pokud se přeci jen rozhodnete pro její konzumaci, zbavte se košťálů a stonků. Obecně je nejvíc dusičnanů u kořene a stopky, u mrkve ve vnitřním válci.
Jak se zbavit dusičnanů v akváriu
Výskytu dusíkatých látek v akváriu se snažíme předcházet tím, že nepřekrmujeme ryby. Zároveň používáme kvalitní krmení, které neznečišťuje vodu. Dále 1x týdně odkalujeme nečistoty ze dna akvária a vyměníme 1/3 vody, 1x měsíčně vypereme filtr v odstáté akvarijní vodě a pravidelně doplňujeme bakteriální kmeny.
Kde jsou dusitany
Obvykle však bývá vysoký obsah (nad 1000 mg/kg) hlavně v salátu, špenátu, endivii, ředkvi, ředkvičce, celeru, reveni a cukrové kukuřici. Středně vysoký obsah má zelí, kapusta květák, lilek, petržel, mrkev, brokolice, česnek, brambory.
Jak se zbavit ryb v akváriu
Jak humánně usmrtit rybičku Nejlepší řešením je mrazák ! Je to tak, zní to možná trochu divně, ale chlad a teploty hluboce pod nulou, Vaši rybičku bezbolestně uspí a usmrtí. A s mrtvou rybičkou už potom můžete naložit podle Vašeho uvážení.
Jak zjistit dusičnany ve vodě
Jak zjistit množství dusičnanů ve vodě Pokud máte studnu, jedinou možností je udělat si rozbor vody. V případě, že vodu vodu odebíráte, můžete se obrátit na dodavatele vody a požádat o rozbor vody ve Vaší lokalitě.
Jak poznat umírající rybu
Jak poznat, že je ryba nemocnáZměna v chování – trhavé plavání, ztráta rovnováhy.Změna ve vzhledu – vyblednutí barvy, změny na šupinách, ploutvích.Náhlý úhyn většího množství ryb – je potřeba zjistit příčinu úmrtí a zamezit tak opětovnému rozvoji onemocnění
Jak rychle usmrtit rybu
Před odchodem od vody je pak potřeba rybu, nebo ryby, šetrně zabít. Nejednodušší, ale nejúčinnější způsob je nejprve rybu omráčit dostatečně silným úderem do čela a pak ostrým nožem přeřízneme žaberní oblouky. Hlavou dolů ji pak necháme vykrvácet.
Jak usmrtit nemocnou rybu
Usmrcení rybky se provádí co nejrychleji – ostrým nožem řízneme rybu za hlavou, nebo náhlou změnou teploty (podchlazením v malé nádobě s ledem, přehřátím v horké vodě), případně se také dá venku mrštit rybkou prudce o zem. Nemocné ryby (ani uhynulé) v žádném případě nesplachujeme do záchodu!!!
Co dělá ryba když má žízeň
Musí se však zároveň zbavovat přebytečných solí, které jsou v polykané vodě rozpuštěny. Tento problém řeší vylučováním zahuštěné moči a vylučováním solí na povrchu žaber. Protože v mořském prostředí se samovolně zvyšuje osmotický tlak tělních tekutin ryb, můžeme říci, že mořské ryby opravdu pijí z důvodu žízně.
Jak poznat že je ryba mrtvá
Víceméně jediným zcela spolehlivým ukazatelem života či smrti kaprů a jakýchkoli ryb je dýchání. Platí tedy, že pokud se hýbají žábry, může být „zabitý“ kapr ještě živý. V takovém případě je třeba urychleně zopakovat ještě jednou to, co mělo proběhnout při usmrcení kapra u prodejce – omráčení a vykrvení.
Jak poznat že ryba umírá
Jak poznat, že je ryba nemocnáZměna v chování – trhavé plavání, ztráta rovnováhy.Změna ve vzhledu – vyblednutí barvy, změny na šupinách, ploutvích.Náhlý úhyn většího množství ryb – je potřeba zjistit příčinu úmrtí a zamezit tak opětovnému rozvoji onemocnění
Jak pije ryba
Slanovodní ryba pije mořskou vodu, žábry z ní odstraňují sůl. Pokud je ryba ve vodě, zřejmě být dehydrovaná nemůže. Naopak se ale může utopit.
Jak ryby Čůrají
Jednotlivé nefrony předledvin i prvoledvin se napojují na Wolffův vývod, který představuje primární močovod. Pokud není přítomen močový měchýř, primární močovody obou ledvin se spojují v jeden vývod a u kostnatých ryb vyúsťují za řitním a pohlavním otvorem krátkou močovou trubicí.
Jak uzdravit rybu
Nejlepší variantou je umístit poškozenou rybu do jiné nádoby. Pokud to není možné a musíte léčit v akváriu, tak pouze s vypnutým filtrem. Účinným léčivem je protiplísňový přípravek Hü-ben Anti-mykotin. Při aplikaci přípravku je vhodné vodu osolit v poměru 1 polévková lžíci soli na 50 l vody.