Co způsobuje čokoláda?

Proč nejíst čokoládu

Pokud ale původně zdravý rostlinný tuk projde při průmyslové výrobě ztužováním, stane se z něj zdraví škodlivá nebezpečná látka, která ničí kardiovaskulární systém. Jednu věc mají s "pravou" čokoládou společnou: zvyšují návyk na sladkosti, a přispívají tak k tloustnutí a rozvíjejí riziko vzniku cukrovky.
Archiv

Která čokoláda je zdravá

Která čokoláda je ta „dobrá“ pro zdraví Odpověď je jednoduchá. Čokoláda se vyrábí z kakaa a cukru (s přidáním mléka, pokud je mléčná). Zdravé je v čokoládě pouze kakao.
Archiv

Jak je zdravá hořká čokoláda

Tmavá čokoláda obsahuje více kakaa, a tedy i více zdravých mononenasycených mastných kyselin, více vlákniny, železa, hořčíku, fosforu, draslíku, ale i flavonoidů, které chrání buňky před volnými radikály a pomáhají tělu snižovat zánět a posilovat imunitu. A to jen ve 100gramové dávce se 70 až 80 procenty kakaa.

Která země je proslulá výrobou čokolády

Opomenout nelze ani USA

Země s největší produkcí kakaa
1. Pobřeží slonoviny
2. Ghana
3. Indonésie
4. Nigérie

Jak často jíst čokoládu

Kanadská studie lékařské fakulty z Québeku přirovnává čokoládu k přírodnímu aspirinu, o němž je známo, že rovněž dokáže ředit krev. Její doporučení užívat čtvereček čokolády denně před snídaní bychom si měli vzít k srdci.

Jak správně jíst čokoládu

Pokud u čokolády oceňujete zejména sladkou chuť, tak si ulomte malý kousek čokolády. Vložte ho do úst a špičkou jazyku přitlačte na dásně horní čelisti a nechte čokoládu pomalu rozpouštět. V průběhu můžete špičkou jazyku přes čokoládu přejíždět a budete si užívat přesně to, co od čokolády očekáváte.

Proč jíst čokoládu

Čokoláda (resp. kakao) totiž obsahuje mnoho antioxidantů, což jsou látky, o kterých je známo, že mají schopnost negovat činnost volných radikálů a chránit díky tomu tělo před nemocemi a dalšími zdravotními potížemi. Hořká čokoláda obsahuje antioxidanty, zejména flavonoidy a polyfenoly.

Kdy jíst čokoládu

Nezahánějte s ní hlad, ale dejte si ji v menším množství, třeba jako sladkou tečku po jídle, nebo můžete zakomponovat kousek čokolády do ovesné kaše. Nebo sladkost zvolte jako malou svačinu mezi hlavními jídly, pokud zrovna nemáte velký hlad. A pokud hlad máte, tak ji doplňte ještě nějakým zdrojem bílkovin.

Na co se používá čokoláda

Kakaové boby obsahují asi 50 % kakaového másla, které je cennou surovinou. Kromě výroby čokolády a cukrovinek se používá také ve farmacii a kosmetice. Nyní se výrobní proces rozděluje – kakaové máslo se použije v další výrobě čokolády a kakaový koláč se použije k výrobě kakaového prášku.

Jak se vytváří čokoláda

Kvašením, pražením a mletím bobů se získává základ pro výrobu čokolády. Ze sušených kakaových zrn vzniká kakaová hmota a z tukové složky kakaové máslo. Čokoláda je tedy kombinací kakaové sušiny a kakaového másla a k těmto složkám se přidává sušené mléko, cukr a jiné přísady.

Co se stane po tabulce čokolády

Tohle se stane ve skutečnosti

Všechno výše popsané se děje jen ve vaší hlavě. Ve skutečnosti se totiž kvůli jedné nedovolené tabulce čokolády nestane nic extra. Konkrétně to pro vás znamená tohle: Dostali jste do sebe zhruba 550 kcal navíc.

Co obsahuje čokoláda

Výroba čokolády je založena na surovinách, které tvoří kakao, a to kakaový prášek, kakaová hmota a kakaová pokrutina. Dále je to tuk, cukr nebo sladidla a další přísady (např. palmový olej). Tyto přísady se pečlivě promíchají v míchacím stroji.

Jaké látky obsahuje čokoláda

Obsahuje důležité minerální látky – ve 100 gramech čokolády je 33% hořčíku, 30% fosforu, 27% draslíku, 25% mědi, 20% železa, 13% vápníku a 10% fluoru. Má povzbuzující vliv na činnost mozku, vyvolává jeho aktivitu a zlepšuje pozornost.