Co pomáhá na šilhání
Strabismus, jako všechny oční vady, je nezbytné začít léčit ihned. Léčba spočívá v odstranění oční vady, zachování zrakové ostrosti a obnovu spolupráce obou očí (binokulární vidění). Postup léčby je zcela individuální, ale nejčastěji se používají speciální dioptrické brýle a ortoptická cvičení.
Kdy řešit šilhání u dětí
Jak lze šilhání u dětí řešit
Lékaře navštivte okamžitě v případě, kdy šilhání u dítěte zaregistrujete či máte jakoukoli pochybnost. Nepodceňujte ani preventivní prohlídky u dětského lékaře, jejich součástí je i orientační vyšetření zraku.
Archiv
Jak poznat šilhání u dětí
Vadné postavení očí u šilhání klasifikují lékaři například podle toho, kam směřuje úchylka oka: směrem dovnitř (ezotropie), směrem ven (exotropie), směrem nahoru (hypertropie) nebo směrem dolů (hypotropie). O torzním neboli rotačním šilhání hovoříme, pokud je oko stočeno kolem své zorné osy.
Jak poznám že Šilhám
Pokud pálení a řezání v očích spolu s bolestmi hlavy trvá delší dobu, je to dostatečný důvod pro návštěvu očního lékaře. K odhalení skrytého šilhání slouží jednoduchý test: upřeně se zadíváte do jednoho bodu a lékař vám při tom střídavě zakryje pravé a levé oko.
Jak vzniká šilhání
Vzniká u dioptrických vad, především vysoké dalekozrakosti, astigmatismu a rozdílných dioptrických hodnot obou očí. Další příčinou jsou vrozené a získané poruchy zrakové dráhy, okohybných svalů a jejich nervů, vrozený šedý zákal nebo poruchy vyšších mozkových center, která řídí koordinaci očí.
Proč se dělá šedý zákal
Šedý zákal vzniká při zakalení čočky. To pak zhoršuje kvalitu a jasnost obrazu, který se promítá na sítnici. Zhoršení zraku pak způsobuje obtíže při čtení či řízení, a dokonce i při sledování výrazu obličeje jiných lidí. V časném stádiu není mnohdy šedý zákal zjevný a onemocnění se proto vyvíjí postupně.
Jak cvičit šilhání
Při léčbě šilhání tedy nejprve vylepšujeme vidění tupozrakého oka pleoptickým cvičením. Poté následuje ortoptické cvičení. Cílem ortoptické léčby šilhání je zlepšení postavení očí (do rovnoběžného postavení) a obnovení binokulárního vidění tak, aby spolu obě oči spolupracovaly.
Proč Šilhám
Šilhání je vada, která se týká především dětí. Ohrožuje je hlavně rizikem vzniku dvojitého vidění. Dochází k němu, protože mozek si v raném věku ještě dostatečně nevyvinul schopnost správně vysílat a přijímat signály. To může vést kromě šilhání i ke vzniku dalších vad, jako je amblyopie neboli tupozrakost.
Jak zastavit šedý zákal
Operace šedého zákalu
Jedinou možností léčby je tedy operace, při níž se zkalená oční čočka odstraní a nahradí umělou. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo. Dokonale kompenzuje dioptrickou sílu původní čočky, takže volbou vhodného typu umělé čočky lze odstranit krátkozrakost i dalekozrakost.
Jak dlouho se léčí šedý zákal
Obnova vidění po operaci šedého zákalu je velmi rychlá. Většina pacientů již druhý den pozoruje výrazné zlepšení vidění a zrak se obvykle během 2 – 4 dnů ustálí a během 4 – 6 týdnů zcela zahojí. 5.
Jak zlepšit zrak u dětí
Oční lékař prověří zrak a zdraví očí Vašeho dítěte a případně zahájí léčbu či doporučí vhodnou korekční pomůcku. V případě samotných ametropií to mohou být brýle či kontaktní čočky, u tupozrakosti a šilhání pak přichází na řadu také například okluze ( „nálepka“ přes oko), pleoptická či ortoptická cvičení.
Jak zakryt oko
Okluzor je speciální pomůcka, která se používá k zakrytí oka při léčbě tupozrakosti a strabismu (šilhání). Okluzorem se zakrývá zdravé oko, čímž je postižené, slabší, oko nuceno pracovat a posilovat své zrakové funkce. Okluzor, způsob a délku jeho nošení doporučí dítěti lékař.
Jak vidí lidi co Šilhaji
O šilhání (nebo také šilhavosti, odborně strabismu) mluvíme, když oči nedokáží pracovat synchronizovaně. Působí pak, jako by se každé dívalo jiným směrem. Při šilhavosti se jedno oko dívá přímo dopředu a druhé do strany, ať už do vnitřní nebo vnější.
Jak odstranit šedý zákal bez operace
Šedý zákal je onemocnění, které se nedá léčit kapkami, brýlemi ani jinými léky. Jedinou možností, jak se ho zbavit, je podstoupit moderní a bezpečnou operaci. Neodkládejte ji.
Co způsobuje šedý zákal
Pravá příčina vzniku katarakty není známa. Je však jisté, že vznik šedého zákalu uspíší vyšší refrakční (dioptrické) vady, některá onemocnění (například cukrovka), záněty a úrazy oka.
Jak poznat že dítě špatně vidí
Malé dítě si nebude chtít kreslit, nebo koukat do knížky. Problém s viděním se může projevit také častým zakopáváním dětí. Větší děti si oči často mnou, mají bolesti hlavy, naklánějí hlavu na jednu stranu, tedy na to oko, kterým lépe vidí, či si jedno oko často zakrývají. Při čtení pak ztrácejí místo, kde skončili.
Co se stane když přestanu nosit brýle
Dobrý den, v důsledku nenošení brýlové korekce na dálku nedojde k rozvoji žádného očního onemocnění. Nevyvolá se šedý ani zelený zákal či jiné nemoci. Mohou se ale objevit tzv. astenopické obtíže.
Kdy jet na pohotovost s okem
Vážení pacienti, prosíme Vás, abyste oční pohotovost využívali pouze v akutních případech – úrazy oka, náhlé poruchy vidění, apod. Na oční pohotovosti je pouze jeden sloužící lékař, který zajišťuje provoz celého očního oddělení a ambulancí.
Jak vypláchnout dítěti oko
Namočte kousek vaty do vychladlé převařené vody a jemně očistěte oko miminka, od vnitřního koutku oka u nosu směrem k vnějšímu koutku oka. Pro každé čištění použijte novou vatu a opakujte postup, dokud nebudou oči čisté. Při čištění očí nakloňte hlavu miminka směrem k oku, které čistíte.
Proč a jak vzniká šedý zákal
Šedý zákal je nejčastěji způsoben stárnutím, tzv. senilní katarakta. Tento typ tvoří naprostou většinu operovaných šedých zákalů. Následkem nejen věku, ale i přidružených onemocnění může docházet k degenerativním změnám ve tkáních čočky, které vytvářejí drobné shluky uvnitř čočky.
Jak se pozná šedý zákal
Jak poznat šedý zákal
Šedý zákal se projevuje neostrým viděním, které připomíná pohled přes mléčné sklo. Objevuje se změna vnímání barev (barvy nejsou syté) nebo větší citlivost očí na světlo. Dalším příznakem může být narůstání krátkozrakosti či zkreslení sledovaného obrazu (různé stíny).
Jaké jsou oční vady
Mezi základní refrakční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a stařecká vetchozrakost neboli presbyopie. Všechny tyto refrakční vady se řeší dioprickou korekcí brýlemi, případně kontaktními čočkami. Alternativou pak jsou laserové a nitrooční operace zbavujících závislosti na brýlích.
Co je u dětí astigmatismus
Astigmatismus je velmi rozšířenou oční vadou, kterou trpí 70 % pacientů řešících dalekozrakost či krátkozrakost. Člověk, u kterého je diagnostikován astigmatismus má nepravidelný tvar rohovky podobný ragbyovému míči. Ideální tvar rohovky lze ilustrovat míčem fotbalovým.
Jak poznat že nevidím na dalku
Hlavní příznaky jsou mhouření očí a snaha zaostřit vzdálenější předměty, rozmazané vidění na delší vzdálenost, větší námaha očí. Vidění se zhoršuje přibližně do 16. roku u dívek a do 25 let u mužů, pak se ve většině případů ustálí.
Kdy jít s dítětem na pohotovost
Na pohotovost se vypravte, jestliže je stav dítěte kritický (akutní záchvat, laryngitida, špatně dýchá, horečky přesahují 40 °C), stav dítěte přetrvává (několik dní vysoké horečky, opakovaně špatně dýchá), případně se horší.