Co zraje v létě?

Co Dozrava v rijnu

Ing. Lenka Vymlátilová

Dozrává a sklízíme
říjen brokolice, celer, dýně, kapusta, růžičková kapusta, kedlubna, květák, lilek, mangold, paprika, patizon, petržel, polníček, pórek, ředkev, ředkvičky, červená řepa, hlávkový salát, špenát, zelí hlávkové, zelí čínské
broskev, hrušky, jablka, ostružiny, švestky, hrozny

Jaké ovoce roste v ČR

Nejběžněji pěstovanými druhy v ČR jsou zejména jabloně, hrušně, slivoně, třešně a višně, dále také meruňky, jahodník, méně již ořešáky, lísky, maliník a ostružiník. Výrazně na ústupu je pěstování broskví, angreštu, červeného a bílého rybízu.

Jak vysvětlit dítěti rozdíl mezi ovocem a zeleninou

Definice: Za zeleninu se obecně považuje rostlina bylinného charakteru, která se převážně dá konzumovat celá nebo z větší části (až na výjimky). Za ovoce se považují většinou plody víceletých rostlin (stromů, keřů, polokeřů či jahodníku). U ovocných druhů je předpoklad vytrvalosti a opakování produkce plodů.

Co jíst v září

Září a říjen jsou bohaté měsíce na sezónní zeleninu a ovoce

Poslední pozdrav od léta nám dají papriky, okurky a rajčata a hojně se sklízí brambory, brokolice, červená řepa, kapusta, květák, pórek, špenát, fazolky, zelí a další chutná zelenina.

Co jíst v říjnu

Co nakupovat ZELENINA: Ze zeleniny si můžeme užívat plné chuti a čerstvosti u těchto druhů: Petržel, pastinák, brambory, patizon, mangold, květák, kapusta, kapusta růžičková, kedlubna, dýně hokkaido, dýně špagetová, fazolky zelené, řepa červená, salát ledový, tuřín, celer, brokolice, čekanka hlávková a zelí.

Co se dá sázet v říjnu

Během října můžeme sázet do země cibuloviny, jež ozdobí naše záhony v prvních jarních měsících, jako jsou například hyacinty, tulipány, narcisy, dále modřence, ozdobné česneky, ale také například venkovní bramboříky či kosatce.

Která zelenina roste na stromě

Avokádo roste na stromě hruškovce přelahodného.

Jedná se o stálezelený strom z čeledi vavřínovité, který roste především v teplém a vlhkém podnebí. Původem pochází z jižního Mexika. Hruškovec přelahodný dorůstá výšky 15–20 metrů a má mohutnou korunu, v níž se za rok urodí přes 100 kusů plodů avokáda.

Co je banán ovoce nebo zelenina

Banány patří mezi ovoce, které se k nám dováží z teplých tropických oblastí. Banánovník je velmi hezkou a plodnou rostlinou, z jednoho banánovníku můžeme sklidit i 100-200 plodů. Banány se dělí na tzv. ovocné a zeleninové, které mají vyšší obsah škrobu a hodí se hlavně k tepelné úpravě, syrové jsou těžko stravitelné.

Kam patří meloun

Ano, čtete dobře – meloun je zelenina! Patří do čeledi tykvovitých, podobně jako okurka nebo cuketa. Sladká chuť melounů však neříká nic o tom, že by tyto šťavnaté plody neměly být ovocem. A tak nás melouny pletou podobně jako rajčata, která jsou vlastně ovoce, ale jíme je jako zeleninu.

Co se jí v lete

„Ideální jsou zeleninové saláty, do kterých můžeme přidat třeba těstoviny nebo quinou. Výživová bomba jsou také semena a ořechy,“ říká výživová poradkyně Barbora Hernychová. Lidovky.cz: Odborníci na výživu doporučují jíst jedno teplé jídlo denně.

Kdy je sezóna květáku

Květák. Hlavní sezona je od poloviny prosince do poloviny dubna. Jak vybírat: Vybírejte smetanově bílé a kompaktní kusy, květák se skvrnami nebo vybledlý neberte.

Co jíst na jaře

Strava by měla být sytá a tučná. Doporučují se luštěniny, pohanka, oves, amarant, kroupy nebo divoká rýže. Z ovoce jsou vhodná pečená jablka a nejvhodnější zelenina je kořenová a kvašená (zelí), česnek a cibule.

Jakou zeleninu zasadit v září

Počátkem září ještě můžeme vysít zeleninu pro letošní sklizeň. Vyrůst stihnou rané ředkvičky, raný hlávkový salát a salát k řezu listů, roketa, asijská listová zelenina. Další druhy se vysévají pro sklizeň jarní – například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, listová petržel, kerblík.

Co se dělá v říjnu na zahradě

V říjnu zahrada vydává poslední pozdní ovoce a zeleninu, barví se do podzimních tónů. Je nejvhodnější doba k výsadbě většiny dřevin, okrasných i ovocných, a také růží. Můžete také založit skalku, zasadit česnek… Pokud neprší, je to ideální čas pro úpravy i novou tvorbu – není horko, ani příliš zima.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kdy je banán nejzdravější

Čím skvrnitější, tím lepší

Znamená to, že je zralý a tedy i mnohem zdravější. Banány s tmavými skvrnami obsahují více látek, které podpoří váš imunitní systém, zlepší vaše zdraví a hlavně nejvíce obsahuje látky TNF.

Kdy se banán nemá jíst

Díky vysokému obsahu cukru jsou banány vhodné jako svačina po sportu nebo ihned ráno jako zdroj rychlé energie. Naopak se nedoporučuje jíst banány před spaním nebo si je dát na večeři, jelikož obsahuje větší množství cukru.

Jak poznat že je zralý meloun

Zralý meloun poznáme po zvuku, při poklepu by měl být plný, měl by mít jakoby kovový zvuk. Když jej pak vezmeme do ruky a stlačíme, měl by vrzat. Zároveň má mít seschlou stopku a ta se začíná stáčet. Dalším důkazem zralosti je žlutý flek na jedné straně.

Jak se pozná zralý cukrový meloun

Správně zralý meloun má jen tenkou pevnou slupičku, uvnitř je sladká, jemná, různě barevná dužnina. Když se blíží mrazíky a teplota venku klesá v noci k 5 °C, otrhám plody, které narostly do velikosti, v jaké se ty zralé sklízejí, a uložím je. Nejlépe do místnosti, ve které se teplota pohybuje okolo 15 °C.

Co k večeři v létě

letní jídloFazolový salát na odnesení s sebou.Vichyssoise – pórková polévka pro horké dny.Sicilské fazole – recept nejen pro dny mezi létem a podzimem.Gazpacho pro celé léto.Kuře na kapii čili letní kuře na paprice.Rajčatová polévka z čerstvých rajčat.Okurkový salát 6x jinak.Kukuřičná polévka, rozmixovaná tak akorát.

Co se jí z květáku

V případě květáku využíváme jako zeleninu zdužnatělé květenství.

Odkud se dováží květák

Domácí druhy květáku jsou v prodeji od června do listopadu, v ostatních měsících je dovážen převážně z jižní Evropy.

Co se pestuje v září

I začátkem září je v klidu možné vysadit některé druhy zeleniny. V tomto období je ideální zasít ředkvičky či raný salát. Vysít můžete také i listový špenát, který budete moci sklízet již začátkem jara. Stejně tak jako špenát můžete zasadit i petržel, či kerblík.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.