Jak často čistit kotel na tuhá paliva?

Jak často přikládat do kotle

O tom, jak často budete muset do kotle přikládat, rozhoduje mimo jiné druh paliva a velikost zásobníku. „Zásobník běžného kotle na pelety či kusové uhlí je nutné doplňovat zhruba jednou za týden. V největších mrazech pak jednou za dva až tři dny.

Jak dlouho platí revize kotle na tuhá paliva

Od 1. září letošního roku stačí mít revizi pouze každé 3 roky. Nově se tak povinnost další revize posouvá až na rok 2019. „Povinné revize kotlů zavedl zákon o ochraně ovzduší v roce 2012 s tím, že první prohlídku museli mít provozovatelé kotle na tuhá paliva do konce roku 2016.

Jak nejlépe vyčistit kotel od dehtu

Kotel se roztopí na maximální povolenou teplotu (teplota přívodu topné vody by se měla pohybovat okolo 90 °C, což je obvykle maximální teplota uváděná výrobcem) a vypaluje se hodiny podle tloušťky dehtové vrstvy. Někteří kominíci mají frézu na saze, kterou dehet odstraní.

Jak vyčistit kotel na tuhá paliva

Toto čištění se provádí pomocí ocelových škrabek různé tloušťky. Nezapomeňte na stěny kotle v mezeře mezi deskami výměníku, svrchní plochy výměníku i jejich hrany. Po hrubém čištění proveďte finální očištění ocelovými kartáči na násadách a ometení sazí a jemného prachu smetáčkem (vodorovné i svislé plochy).
Archiv

Proč se mi Dehtuje kotel

Hlavní příčinou dehtování komínů je především nedokonalé spalování hořlavin ve spojení s relativně vysokým rosným bodem spalin vůči teplotě spalin v kotlích, které sice dosahují vysoké účinnosti, ale teplota spalin na spalinovém hrdle je poměrně nízká.

Jak silný kotel

Jak spočítat výkon kotle

Obytná plocha Nová budova s dobrou izolací a moderním topným systémem Nezateplená budova z 80.- 90. let a starším top. systémem
Do 60 m2 4 kW 8 kW
70 m2 5 kW 9 kW
80 m2 6 kW 10 kW
90 m2 6 kW 12 kW

Jak často se musí dělat revize kotle

Kontrolu plynového kotle se doporučuje provádět jednou ročně. Vyhláška sice stanovuje dělat pravidelnou revizi jedenkrát za tři roky, pro bezproblémový provoz je ale dobré dělat kontrolu častěji. Tato povinnost navíc platí pouze pro firmy a podnikatele.

Kdo platí revizi kotle

Provozní revize a servisní prohlídky hradí vlastník nemovitosti.

Jak poznat Zadehtovaný komín

Když je komín zadehtovaný, vyčistit ho kartáčem a štětkou nepomůže. Uvnitř komína zůstává černý pevný povlak – dehet, který se při zahřátí taví a následně vytéká z komínových dvířek, do sopouchu a může prolínat i skrz cihlové zdivo. Dehet v komíně může od jiskry chytnout, hrozí vyhoření komína a celého domu!!

Jak casto cistit automatický kotel

Obecně doporučujeme kotel čistit v intervalech jednou za 2 až 4 týdny. Kotel se Vám za to odvděčí nižší spotřebou paliva (dle sdělení uživatelů, kteří s kotlem experimentují, je v tomto případě úspora až 20%).

Kdy Dehtuje kotel

Pokud cíleně topíte na teploty pod 60°C, tak logicky musí kotel dehtovat.

Jaká je teplota v komíně

Aby komín správně fungoval, musíme mu "dodat" správnou teplotu spalin. Odcházející mohou mít teplotu až 120 °C, spodní hranice by neměla klesnout pod 60 °C. Při nižší teplotě spaliny na stěnách kondenzují a dochází k reakci malty s kondenzátorem. V zimním období vzniká destrukce působením mrazu.

Jak zjistit stáří kotle

Zásadní je nalézt na vašem kotli výrobní štítek. Výrobním štítkem musí být při prodeji označeny všechny sériově vyráběné teplovodní kotle. U kotlů vyrobených před rokem 2000 nenaleznete na výrobním štítku třídu kotle, protože podle tehdy platné staré normy ČSN 07 0240 se kotle do tříd ještě nezařazovaly.

Jaký kotel do starého domu

Užívanější variantou bývá například kondenzační plynový kotel. Zde je však nutné myslet na už zmiňované radiátory – ty litinové se vám totiž budou dlouho zahřívat a efektivitě budete moci dát navždy sbohem.

Kdo dělá revizi kotle

Revize kotlů smí provádět pouze odborně způsobilá osoba, která k této činnosti získala osvědčení u Technické inspekce České republiky (TIČR). Takové osoby vlastní „kulaté“ razítko s označením „revizní technik kotlů“. Toto razítko je automaticky neopravňuje k provádění pravidelných povinných kontrol kotlů.

Jak často se dělá revize

Pravidelná revize je vyžadována každé 3 roky. V soukromých prostorách nájemníků či vlastníků bytových jednotek (či rodinného domu) není revize vyžadována. Nájemník nebo vlastník bytu či rodinného domu by ji měl ale ve vlastním zájmu také provádět jednou za 3 roky.

Jak často se musí čistit komín

Čistit bychom pak měli komín 3 x ročně u celoročně provozovaných kotlů na tuhá paliva a 2 x ročně při vytápění sezónním, tedy před sezónou a po ní. Pokud pak využíváte zdroj tepla s výkonem do 50 kW, můžete si komín a kouřovody vyčistit sami.

Kdy kotel Dehtuje

Pokud cíleně topíte na teploty pod 60°C, tak logicky musí kotel dehtovat.

Proč Dehtuje kotel Viadrus

Smrk, borovice to je dřevo, které obsahuje hodně pryskyřice, to je jeden vliv a navíc je máte suché – takové dřevo potom vyvíjí hodně energie – proto se asi snažíte kotel zavírat. To je celkem běžné, že když máte navíc nižší teploty, tak kotel bude černý a dehtuje.

Proč Blafe kotel

blafání kotle, kdy se snižuje přebytek vzduchu a začíná se tvořit tzv. třaskavá směs na vstupu do spalovacího procesu. Základní zásada pro minimální průřez přívodu vzduchu je srovnat průřez komína s přívodem vzduchu. Komínem odchází spaliny vytvořené spalováním ohřáté spalovacím procesem.

Proč nehoří kotel

Voda totiž nehoří a pokud přiložíte mokré palivo do kotle, nejdříve se v kotli usuší a až potom začne hořet. Vysušení spotřebuje energii z ohniště, takže teplota ve spalovací komoře se sníží, naopak se zvýší množství škodlivin, které vznikají při nedokonalém spalování,“ říká Jiří Horák.

Jak zvýšit komín

Jak zvýšit tah komínu Pokud komín z jakékoli příčiny ztratí tah, je možné jej účinně zvýšit instalací komínového ventilátoru. Komínové ventilátory se standardně instalují dvěma způsoby: komínový ventilátor je umístěn na spodním okraji komínu u sopouchu a v komínu tak vyvozuje přetlak.

Které kotle se musí vyměnit

201/2012 Sb. o ochraně ovzduší se od 1.9.2022 neměly provozovat kotle na tuhá paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW, které by nesplňovaly nejméně 3. emisní třídu (dle normy ČSN 303-5). Lidé tedy měly mít čas na výměnu neúsporných kotlů do konce srpna letošního roku.

Kdy končí kotle emisní třídy 3

Díky úspěšnému programu kotlíkových dotací již bylo vyměněno přes 100 tisíc kotlů a vyplaceno přes 11 miliard korun. Od 1.9 2024 bude zakázáno provozovat kotle na pevná paliva v objektech určených k bydlení, které nesplňují minimálně 3. třídu.

Jaké vytápění je nejlevnější

Nejlevnější a zároveň nejekologičtější varianta je plynové topení. Zemní plyn má vysoký energetický obsah, a umožňuje tak rychlé a ekologické spalování.