Jak často přikládat i do krbových kamen?

Kdy přikládat do kamen

Nejlepší čas na přiložení do kamen nastává tehdy, když jsou na dně pouze žhavé uhlíky. V případě, že budete přikládat nové dřevo přímo do ohně, dostane se do místnosti kouř a to určitě nechcete. Nastavte přívod vzduchu, aby šel kouř do komína.
Archiv

Jak zvýšit účinnost kamen

Regulační klapky v kouřovodu

I toto řešení je velice zajímavé a dovede zvýšit účinnost vašich kamen. Regulační klapky se ovládají páčkou či otočným madlem, přičemž naprosto nejjednodušší zařízení je kouřová roura s klapkou, jíž můžeme regulovat odtah do komína, čímž snížíme tepelné ztráty.

Co dát za kamna na zeď

Pro izolaci použijte nehořlavé izolační desky typu: Varmsen, Thermax, Skamotec, Promasil, Silca apod. Stavebně izolační desky určené speciálně pro stavbu a izolaci krbů a mají odolnost až do 1000 °C. Snadno lepí a šroubují, navíc jsou samonosné a můžete je obkládat. V jednom kroku tak krb od stěny snadno odizolujete.

Jak daleko mají být krbová kamna od zdi

Jednoplášťová ( sálavá ) kamna mají bezpečnou vzdálenost od hořlavých předmětů 80 cm dopředu ve směru sálání přes sklo a 40 cm dozadu a doboku. Dvouplášťová ( konvekční ) kamna mají bezpečnou vzdálenost od hořlavých předmětů 80 cm dopředu ve směru sálání přes sklo a 20 cm dozadu a doboku. To jsou údaje z normy.

Jak často přikládat do kamen

Interval přikládání do kamen může být každých 8 až 24 hodin. To znamená 1 až 3-krát denně, ne častěji – jinak vzniká riziko poškození kamen a komína. Nejčastější interval přikládání je 12 hodin, čili dvakrát za den (ráno a večer). Tento interval vyhovuje i osobám, které jsou zaměstnány (přiloží před a po práci).

Jak přikládat do krbových kamen

Do krbových kamen by se správně mělo přikládat až tehdy, je-li na dně pouze vrstva žhavých uhlíků, ne do ohně samotného. Oproti zatápění je na přikládání vhodné spíše tvrdé dřevo, například z buku, jasanu nebo ovocných stromů. Tvrdé dřevo hoří pomaleji a zanechává více rozžhavených uhlíků.

Jak velká polena do krbových kamen

Čím větší povrchovou plochu má dřevo přikládací dávky, tím lépe a kvalitněji dokážou shořet všechny spalitelné látky a vznikne méně popeloviny a škodlivých emisí. Proto topte vždy rozštípanými polínky, jejichž průměr je cca 7-8 cm nebo obvod okolo 24 cm. Nikdy ne celými špalky," vysvětluje.

Kdy zavřít klapku do komína

Když zhasnou poslední plameny nad tlejícími uhlíky (třetí fáze hoření), zcela zavřete přívod vzduchu pro hoření do topeniště i komínovou klapku a nechte dávku dohořet. Omezíte tak únik tepla přes kouřovody a komín ven a umožníte krbu nebo kamnům maximálně sálat.

Co dát před krbová kamna

Sklo pod kamna a před krby slouží jako nehořlavá podložka pod a před topidla. Sklo je tepelně zpracováno „kalením“, tím se zvyšuje pevnost a odolnost skla. Zároveň je takto upravené sklo odolnější proti poškrábání, případně proti rozbití.

Jak daleko od krbu muze být nábytek

U jednoplášťových (sálavých) kamen je bezpečná vzdálenost od hořlavých předmětů 80 cm dopředu ve směru sálání přes sklo a 40 cm dozadu a do boku. U dvouplášťových (konvekčních) kamnech je bezpečná vzdálenost 80 cm dopředu ve směru sálání přes sklo a 20 cm dozadu a do boku.

Jak daleko můžou být kamna od komína

Bezpečná vzdálenost od hořlavých předmětů je 40 cm doboku a 80 cm dopředu. U dvouplášťových kamen ( třeba Thorma LOHOLM, BORGHOLM II a pod) je bezpečná vzdálenost od hořlavých předmětů je 20 cm doboku a 80 cm dopředu. Vzdálenost od nehořlavé stěny norma neřeší.

Jak dlouho se vypalují nová kamna

Pravda je ta, že barva se na kamnech a na kouřovodech vypálí během cca 2 hodin intenzivního topení. Není předpoklad, že by měla smrdět 2 roky. To jedině, že byste topili tak špatně, že byste kamna neroztopili naplno.

Čím se dá topit v kamnech

Pro topení v krbových kamnech či krbu je vhodné použít především tvrdé dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.

Jak správně přikládat do krbových kamen

Postup pro správné přiložení je tedy následující:

Pootevřeme dvířka na asi 1 cm škvírku a necháme kamna chytnout pořádný tah. Takto pootevřená dvířka máme cca 10 vteřin. Po uplynutí této doby pomalu dvířka otevřeme naplno a co nejrychleji přiložíme požadovanou dávku paliva.

Jak správně topit v krbových kamnech

Do krbových kamen by se správně mělo přikládat až tehdy, je-li na dně pouze vrstva žhavých uhlíků, ne do ohně samotného. Oproti zatápění je na přikládání vhodné spíše tvrdé dřevo, například z buku, jasanu nebo ovocných stromů. Tvrdé dřevo hoří pomaleji a zanechává více rozžhavených uhlíků.

Jak regulovat vzduch v kamnech

Aby bylo topení v krbu či krbových kamnech opravdu bezpečné nezapomeňte uzavřít primární vzduch (vlevo) a spalování ovládejte regulátorem sekundárního vzduchu (vpravo). Také zkontrolujte zda je zatápěcí regulace nad dvířky (klapka) uzavřena. Tip: Na podpal nepoužívejte noviny, ale kvalitní podpalovače, např. HARK.

Jak velký plech pod krbová kamna

Podstavné sklo chrání majetek i zdraví

V případě otevřeného krbu musí ochranná podložka přesahovat půdorys nejméně o 800mm před topeništěm a 400mm na ostatních stranách. V případě krbových kamen je to 300mm před přikládací a popelníkovou stranou a 100mm na zbývajících stranách.

Čím se nesmí topit

Čím vším se smí v krbu topit Podle zákona o ochraně ovzduší se smí v domácích ohništích spalovat jen paliva s nízkou kouřivostí a suché dřevo v přírodním stavu. V žádném případě se nesmí spalovat lakované nebo chemicky ošetřené dřevo (například tlakově impregnované).

Jaký průměr komínu pro krbová kamna

Obecně platí, že větší průměr třívrstvého izolovaného komínu vykazuje lepší tahové vlastnosti. Při výběru komínu pro připojení spotřebiče na tuhá paliva, ( kotel, krbová kamna, krb apod.), doporučujeme zvolit průměr 180 – 200 mm. Tedy průměr větší než je 160 mm. Vždy dbejte na zajištění dostatečně vysokého tahu.

Jak vysoký komín ke krbovým kamnům

V každém případě by měl být minimálně 4 m vysoký, aby byl zajištěn optimální tah. Navíc by měl komín přesahovat hřeben střechy, aby kouř stoupal vzhůru. Průměr komína musí být mezi 150-200 mm.

Proč se vrací kouř z komína

Pokud kamna kouří do místnosti, většinou bývá problém s příliš malým tahem komína. Pokud je malý tah komína, není schopen „vytáhnout“ nahromaděné spaliny ve spalovací komoře. Dalším problémem může být chybně prováděné přikládání.

Co delat kdyz Netahnou kamna

Pomoci může vyfrézování komína, ale někdy je třeba prostě postavit nový. Stavebně nejjednodušší je v tomto případě stavba komína fasádního nerezového. Problém též může představovat zapojení kamen do společného komína bytového (činžovního) domu, do kterého již ústí více topidel.

Jak správně přikládat do kamen

Do krbových kamen by se správně mělo přikládat až tehdy, je-li na dně pouze vrstva žhavých uhlíků, ne do ohně samotného. Oproti zatápění je na přikládání vhodné spíše tvrdé dřevo, například z buku, jasanu nebo ovocných stromů. Tvrdé dřevo hoří pomaleji a zanechává více rozžhavených uhlíků.

Jak utěsnit sklo pod krbová kamna

Zabraňte přímému dotyku kovových nožiček topidla s podkladovým sklem. Doporučujeme vložit pod krbová kamna speciální podložku, která zamezí kontaktu skla s topidlem. Díky této podložce vložené přímo pod nožky kamen, zvýšíte nosnost u 6 mm silného skla na 250 kg a u skla o tloušťce 8 mm až na 350 kg.

Jaké sklo pod krbová kamna

Pro většinu krbových kamen stačí sklo šesti milimetrové, avšak podkladovým sklem o síle osmi milimetrů nic nezkazíte. I když je 8mm sklo silnější pouze o 2mm, působí mnohem robustněji a efektivněji. Podkladové sklo o síle 10mm má nosnost až 500kg a je určené pro opravdové fajnšmekry.