Jak často zalévat ibišek?

Jak se zalévá ibišek

V sezóně hojně zaléváme, substrát ibišku by měl být stále vlhký, se zálivkou tedy nečekáme až na chvíli, kdy rostlina svěsí listy. V zimě zálivku omezíme, při prvních známkách vadnutí zalijeme, pozor ale na přelití, v misce nesmí stát voda. Zejména v době kvetení dbáme na pravidelnou zálivku a jednou týdně hnojíme.
Archiv

Jak se starat o ibišek pokojový

Ibišek je náročný na živiny, proto mu na jaře a v létě určitě prospěje každý týden přihnojení plným hnojivem – tedy hnojivem se všemi základními živinami. Pro pokojový ibišek je ideální zimování v chladnější místnosti s teplotami 12 až 14 °C. Teplota by neměla poklesnout pod 10 °C; mráz tento druh zničí spolehlivě.

Proč ibišku v bytě žloutnou listy

Dobrý den, listy žloutnou a opadávají, pokud je rostlina přemokřená. Žloutnutím listů a jejich opadáváním však může také rostlina reagovat na změnu stanoviště, pokud píšete, že jste ji zakoupil. Dopřejte jí nyní světlé stanoviště bez přímého slunce a zalévejte vždy tak, že prstem zkontrolujete vlhkost substátu.

Co potřebuje ibišek

Pro dobrý růst a krásné květy potřebuje ibišek výživnou půdu, světlo a teplo. Na venkovním stanovišti jej můžeme v našich podmínkách letnit, což velmi ocení, ovšem před zimou jej ukryjeme zpět do interiéru. Samozřejmě se mu bude dařit v prosvětlené zimní zahradě a též ve vytápěném skleníku.
Archiv

Jak se starat o venkovní ibišek

Pro sazeničky je vhodný zahradní substrát, ty větší porostou i v běžné zemině – nezapomínejte ale na pravidelné hnojení. Prospěje mu také vyšší vlhkost vzduchu a přiměřená, pravidelná zálivka. Zvláště v mládí rostlina může namrzat, proto je vhodné venkovní ibišek na zimu přikrýt chvojím.

Jak často hnojit ibišek

V době největšího růstu hnojíme i jednou týdně. Ibišek nemá rád, když mu často měníme místo. Pokud nastane výrazná změna světla a vzdušnosti může rostlina reagovat opadem poupat, květů a listů. Rostlina je pěstováná nejen pro okrasu, ale také pro své léčivé účinky.

Jak dlouho vydrží ibišek

Květ ibišku sice nevydrží nijak dlouho – pouze jeden až čtyři dny, ale když už jednou vykvete, můžete se z jeho velkých a barevně sytých květů těšit několik měsíců, nasazuje je totiž nevídaným tempem. Pokud začnou padat ještě nerozkvetlá poupata, nezoufejte.

Jak zachránit ibišek

Pokud je ještě šance na záchranu, tak ibišek vyndejte z květináče, šetrně oberte mokrou hlínu. Kořenů už pravděpodobně moc nebude, protože v tom vlhku uhnily, takže vezměte i menší květináč a ibišek zasaďte do suchého substrátu.

Jak stříhat domácí ibišek

Ibišky byste měli stříhat v prosinci nebo začátkem ledna tak, že zkrátíte větvičky o polovinu. Rostlinu lze vytvarovat také jako stromek květy pak nasazuje na každé větvičce od června až do podzimu. Zastřižení se provádí pravidelně, každý rok v přibližně stejnou dobu.

Jakou hlínu potřebuje ibišek

Ibiškům je potřeba zajistit takovou zeminu, která bude lehká, vzdušná a zároveň bude udržovat rozumnou míru vlhkosti, aby substrát hned neproschnul, ale zároveň aby zbytečně nezadržoval vodu jako houba, protože to by mohlo být pro ibišky fatální.

Jakou hlínu pro ibišek

Pro ibišky je důležité, aby byl substrát mírně kyselý a jeho pH bylo okolo 5,3-5,5.

Co zasadit pod ibišek

A jaké letní keře můžete v našich podmínkách vysadit Mezi populární druhy patří hortenzie, komule davidova, ruj vlasatá, mochna, třezalka, levandule, nebo odolné kultivary fuchsií a ibišku.

Jak hnojit ibišky

Při použití postřikovače (aplikace na list) smícháme 15 ml hnojiva (po okraj naplněné víčko) s 6 l vody. Rostliny hnojíme 1 – 2x týdně v době vegetace (březen až říjen). V době vegetačního klidu (listopad až únor) pouze 1 – 2x za měsíc.

Proč padají květy ibišku

zkuste ibiška rosit, vzdušná vlhkost rostlinám chybí, kor přes zimu kdy se topí ústředním topením. Jednou z příčin opadávání poupat může být nerovnoměrná zálivka, nebo vyschnutí substrátu. Hnojení bych nyní nedoporučovala, až někdy od konce února. V zimním období není moc vhodné pokojové rostliny hnojit.

Kdy se Zastrihuje ibišek

Ideálním obdobím pro řez ibišku syrského je březen až duben. A jelikož ibišek kvete zásadně na nových přírůstcích, radikálním řezem jen podpoříme jejich růst.

Kdy se má stříhat ibišek

Ibišky byste měli stříhat v prosinci nebo začátkem ledna tak, že zkrátíte větvičky o polovinu.

Jak často kvete ibišek

Nejdéle si mezi okrasnými keři počkáme na květy ibišku. Poměrně pozdě raší (dokonce se někdy až obáváme, zda nezmrzl) a kvete od června až do konce září. Jednotlivé květy ibišků sice kvetou velmi krátce, většinou jeden až dva dny, ale každý den rozkvétají nové a nové.

Jak stříhat venkovní ibišek

Zdravé výhony zkraťte pouze k prvnímu očku. Starší větve zkraťte až o dvě třetiny. Nezapomínejte na výhony, které vyrůstají zespodu kmene. A pokud bude potřeba dopřát ibišku omlazovací řez, provádějte ho nejlépe na konci zimy, a to tak, že zkrátíte starší větve kmene o dvě třetiny.

Kdy stříhat ibišek na zahradě

Ideálním obdobím pro řez ibišku syrského je březen až duben. A jelikož ibišek kvete zásadně na nových přírůstcích, radikálním řezem jen podpoříme jejich růst. Starší keře též mívají zahuštěné větve, které je také třeba prostříhat. Světlo se musí dostat i dovnitř do keře.