Jak často zalévat pažitku
Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.
Co dělat s pažitkou když kvete
I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.
Jak dlouho vydrzi pažitka v květináči
Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.
Archiv
Jak často zalévat bylinky
Rozhodně bych doporučil sledovat substrát, který by měl být neustále vlhký. A rozhodně je lepší obden jim kápnout trochu vody, než jednou týdně zalévat hodně. Vyvarujete se tak toho, že je zalijete moc a začnou jim uhnívat kořeny, což také není dobré," radí Ota Beran, odborník z naší poradny Květiny a zahrada.
Proč žloutne pažitka
V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe.
Kdy hnojit pažitku
Pažitka. Hnojení venku roustoucí pažitky je vhodné na podzim, kdy kolem trsů můžeme posypat orgarnické hnojivo či kompost a mulč (tepelná ochrana). Přes zimu a zjara zesílí a bude tvořit velké trsy s tmavě zelenými listy. Častější hnojení pažitky není potřeba.
Jak dlouho vydrží pažitka
Oproti rostlinám na záhonech se musí pažitka pěstovaná v květináči častěji zalévat. Dejte však pozor na přemokření. Ideální je kropit častěji a menšími dávkami. Vytrvalá pažitka obvykle vydrží i několik let.
Jak se starat o petržel v květináči
Semínka sejeme 1 cm do hloubky. Petržel se předpěstovává v květináčích nebo v truhlíkách od dubna na okenním parapetu. V květnu, kdy jsou rostlinky dostatečně silné, ji múžete přesadit ven. Venku se vysévá nejlépe v dubnu, potom budete moci příští jaro sklízet.
Jak se starat o bylinky v květináči
Aby vám voňavé rostlinky dělaly radost co nejdéle, umístěte je na slunné místo. Zalévejte je střídmě, při suchém vzduchu je mlžte a rozhodně se je nebojte stříhat, protože jenom tak udržíte rostliny v hezkém kompaktním tvaru. Občasným otočením květináče podpoříte pravidelný růst.
Jak často zalévat mátu
Máta sice miluje vodu, ale podmáčená půda může způsobit nadměrné hnití kořenů. Mátu je potřeba zalévat během suchých období, aby půda byla vždy míně vlhká, ovšem ne mokrá! To nejlépe zjistíte přiložením prstu, pokud je půda na dotek suchá, znamená to, že vaše rostlina potřebuje zalít.
Jak stříhat pažitku v květináči
Pažitka je vytrvalou rostlinou, ale po nějaké době začne viditelně slábnou a ztrácet své aroma. Řešením je výsev nové pažitky. Pažitka pěstovaná v květináči potřebuje častější zálivku a dostatek vody. Tip: Pažitku stříhejte nůžkami, aby se nepomačkaly jednotlivé stonky.
Jak se starat o pažitku
Péče o pažitku
Daří se jí dobře na slunném stanovišti, případně snese i polostín. V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout.
Jak často zalévat petržel kadeřavá
Zálivku sice vyžaduje petrželka pravidelnou, ovšem nesmíme to s vodou přehnat, jinak žloutnou listy. Ovšem petrželka žloutne i v případě, že je moc sucho. Takže musíme zalévat přiměřeně a s citem. Než se petrželka na záhonu pořádně rozroste, sklízíme maximálně dvě snítky z jedné rostlinky.
Jak dlouho roste petržel
Petržel obecná (Petroselinum crispum) je dvouletou rostlinou patřící do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Petržel první rok vytváří růžici listů a shromažďuje živiny v mohutném kořeni. Ve druhém roce vyhání lodyhu s okoličnatým květenstvím.
Které bylinky lze pěstovat v květináči
Doma v truhlíku si můžete vypěstovat nejběžnější bylinky, jako je pažitka, petrželka, bazalka, tymián, rozmarýn, libeček, dobromysl, šalvěj, meduňka, máta, levandule nebo třeba saturejka. Pěstování bylinek v bytě je velice snadné.
Jaké bylinky do květináče
Top 10 bylinek pro pěstování v květináčíchBazalka.Saturejka.Kari kořeníKerblík.Koriandr.Levandule.Bobkový list.Oregáno.
Jak pěstovat bylinky v květináči
Do květináčů a truhlíků pro bylinky umístíme na dno drenáž, například z hrubého písku a na ní vhodnou zeminu. Bylinky obvykle nejsou náročné na substrát, a tak můžete použít i zahradnický substrát s rašelinou. Naklíčená semena bylinek zasadíme, přidáme hnojivo pro bylinky a přidáme dostatečnou zálivku.
Co dělat když máta kvete
Co se týče sklizně, trhejte snítky máty předtím, než začne kvést. Pokud chcete období sklizně prodloužit, odštípněte pupeny květů hned, když se objeví. Jestli nechcete, aby se vám máta rozmnožila na zahradě a zadusila ostatní rostliny, používejte mulč.
Proč usychá pažitka
V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe.
Jaké hnojivo na pažitku
Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete.
Jak se starat o petržel doma
Petržel potřebuje lehkou humózní půdu a neměla by být hnojena průmyslovými hnojivy. Vhodné je granulované přírodní hnojivo nebo kompost. Při pěstování doma lze použít hnojivo ve formě tyčinek, pro začátek postačí jedna tyčinka. Během vegetace je nutná pravidelná zálivka.
Jak správně vysévat petržel abych zašel
Kořenovou petržel vyséváme na záhon co nejdříve z jara – od února do dubna ve sponu cca 7 x 30 cm. Naťovou petržel vysévejte později – od března do dubna ve vzdálenosti 2 x 10 cm. Výsev je lepší provádět hustěji a do doporučeného sponu vyjednotit vzešlé rostlinky, protože ne všechny semena vyklíčí.
Které byliny se nesmí kombinovat
Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku
Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.
Jak pěstovat mátu v květináči
Pěstování máty v květináči
Nádoba by měla být naplněna bohatou a dobře propustnou zeminou, kterou lze smíchat s rašelinou. Mátu umístěte na okenní parapet nebo co nejblíže k oknu. Potřebuje světlo, ale úplně nevyžaduje přímé slunce. Květináče však můžete rozmístit i na terase, balkoně nebo třeba na zahradě.
Kdy můžu dát bylinky ven
Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května.