Jak bojovat proti šikaně?

Jak se bránit proti šikaně

Pokud jste jako zaměstnanec obětí šikany na pracovišti, máte možnost to řešit třemi základními způsoby: lidskou domluvou, žádostí o pomoc u zaměstnavatele nebo jiného vedoucího pracovníka, a v krajním případě právně.
Archiv

Jak zastavit šikanu

Pokud jste svědky šikany, zabraňte jí!

Jste svědkem šikany a nevíte, jak řešit šikanu na pracovišti, čtete dále. Je nutné tuto skutečnost okamžitě nahlásit. Pokud se vaši vedoucí o šikaně nedozví, nemohou ji zastavit. Šikana se může rozrůst do dalších částí vaší společnosti a může se dotknout i vás osobně.

Jak se bránit proti šikaně ve škole

V případě, že se ani vedení školy řešení šikany dostatečně nevěnuje, máte možnost podat stížnost zřizovateli nebo České školní inspekci. V případě, že máte podezření na trestný čin (vydírání, vyhrožování, krádež apod…) obraťte se na Policii ČR. Škola je povinna se vaším oznámením zabývat.
Archiv

Co patří do šikany

Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání.

Jak se pozná šikana

Dítě je neobvykle, nečekaně agresivní k sourozencům nebo jiným dětem, možná projevuje i zlobu vůči rodičům. Dítě si stěžuje na neurčité bolesti břicha nebo hlavy, možná ráno zvrací, snaží se zůstat doma. Své zdravotní obtíže může přehánět, případně i simulovat (manipulace s teploměrem apod.)

Kdy se jedná o šikanu

Bossing, neboli šikana na pracovišti ze strany vedoucího, se může projevovat například bezdůvodným snížením mzdy nebo třeba znevýhodněním jednoho člena kolektivu oproti ostatním. Například pokud vám váš šéf nedovolí vybrat si termín dovolené a ostatním kolegům to dovolí, jedná se o šikanu.

Kdo je nejčastěji šikanován

Spektrum odlišností je velké, nejčastěji jsou šikanováni jedinci handicapovaní vzhledově, sociálně či fyzicky, lidé úzkostní, plaší, či ti, kteří se odlišují rasově, národnostně, vyznáním víry nebo chováním. Stejně tak se může obětí stát nový člen skupiny (nový žák, spolupracovník).

Jak se bránit šikaně nadřízeného

Jak se bránit šikaně na pracovišti1) Obstarejte si důkazy. Pro případný spor i řešení s nadřízenými jsou klíčové důkazy.2) Upozorněte na nevhodnost daného jednání3) Informujte o šikaně své nadřízené4) Konzultujte věc s advokátem.5) Braňte se soudní cestou.

Jaký je trest za šikanu

Pokud k šikanování došlo v průběhu vyučování, nese plnou odpovědnost škola. Prokáže-li se zanedbání ředitele školy nebo některého pedagoga, může být právně nebo pracovněprávně potrestán. Na školském zařízení lze v oprávněných případech požadovat i náhradu škody vzniklé v důsledku šikany.

Kde se nejčastěji vyskytuje šikana

většina případů šikany mezi dětmi se odehrává ve škole, na cestě do školy nebo ze školy, případně v okolí bydliště, nebezpečí šikany spočívá především v závažnosti, dlouhodobém působení a s tím souvisejících následcích v oblasti duševního a fyzického zdraví.

Kdo šikanuje

Bývá zpravidla starší, tělesně zdatný, agresivní k vrstevníkům a mnohdy i k učitelům, mívá kázeňské problémy. Může být všeobecně oblíbený, temperamentní, sebevědomý, méně nadaný a někdy až překvapivě nebezpečný. V kolektivu častu vystupuje v roli vůdce. Pochází často z rodiny, kde je fyzické, popř.

Jak se cítí oběť šikany

Emočně vyčerpaná oběť se cítí být zranitelná a zbytečná. Nastupuje sklíčenost, kolísavá špatná nálada, apatie, až ztráta chuti do života. Poškození, nacházející se ve zdánlivě bezvýchodné situaci, mohou myslet i na sebevraždu, jen aby se vymanili z útočníkova vlivu.

Jak poznat šikanu a jak s ní bojovat

Jak snadno se můžeme nakazit žloutenkou, jak se toto onemocnění diagnostikuje, a hlavně co dělat a nedělat, abychom se žloutenkou nenakazili. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.

Jak pracovat se šikanou

Účastníky šikany nikdy vzájemně nekonfrontujeme.

Rozhovor s obětí a agresorem musí probíhat odděleně (to platí také pokud je agresorů více – hromadný rozhovor obvykle přináší jen žádoucí odpovědi ze strachu z vůdce skupiny). K rozhovoru s agresorem může dojít, až když máme shromážděné dostatečné informace a důkazy.

Proč dochází k šikaně

Šikanující mnohdy pochází z prostředí, kde je agrese prostředkem jednání. K šikanování ho často vede vlastní zakomplexovanost, nedostatek sebevědomí a nejistota. K oběti bývá bezohledný a mnohdy ji považuje za méněcennou. Obětí bývá často jedinec, který se nějak odlišuje.

Proč se šikanuje

Šikanující mnohdy pochází z prostředí, kde je agrese prostředkem jednání. K šikanování ho často vede vlastní zakomplexovanost, nedostatek sebevědomí a nejistota. K oběti bývá bezohledný a mnohdy ji považuje za méněcennou. Obětí bývá často jedinec, který se nějak odlišuje.

Kdo je agresor šikany

Za agresora je považováno i dítě, které oběti fyzicky či psychicky nenapadá, nýbrž zmanipuluje a zorganizuje skupinu, proti které je oběť bezmocná. Pro agresory je typické dominovat, ovládat druhé, bezohledně se prosazovat.

Jak resit šikanu na pracovišti

Jak řešit šikanu na pracovišti, pokud jste obětí Pokud nezabírá promluvit si o věcech přímo s kolegy, nebo probrat vaši situaci s nadřízeným, je možné uchýlit se k právním krokům. Možné je podat oficiální stížnost zaměstnavateli, oblastnímu inspektorátu práce nebo se obrátit na ombudsmana jako veřejného ochránce práv.

Co je to šikana a jak se projevuje

Přímé varovné signály šikanování

Posměšné poznámky na adresu jedince, pokořující přezdívka, nadávky, ponižování, hrubé žerty na jeho účet. Kritika jedince, výtky na jeho adresu, zejména pronášené nepřátelským až nenávistným, nebo pohrdavým tónem.

Co vede k šikaně

K šikanování ho často vede vlastní zakomplexovanost, nedostatek sebevědomí a nejistota. K oběti bývá bezohledný a mnohdy ji považuje za méněcennou. Obětí bývá často jedinec, který se nějak odlišuje.