Co se starou podlahou
Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.
Čím brousit podlahy
Aby na podlaze nezůstávaly rýhy a jiné stopy, měly by být provedeny všechny fáze broušení. Na plošné broušení se používají velké kotoučové podlahové brusky, pro broušení u okrajů nebo v rozích jsou určeny excentrické, vibrační nebo pásové brusky. Po dokonalém vybroušení můžeme podlahu natřít.
Archiv
Jak zrenovovat starou podlahu
Zde se používají různé brusky: Na nerovná prkna z masivního dřeva použijte těžké válcové brusky na plochy. Špatně dosažitelná místa, třeba u stěn a v rozích, pod topením nebo u dveřních průchodů upravte krajovými a rohovými bruskami, respektive bruskami s trojúhelníkovou hlavou.
Archiv
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu
Pro vyrovnání dřevěných podkladů se používají speciální penetrace, tmely a nivelace. Jak v takovém případě nivelace dřevěných podlah postupovat 1. Je potřeba zkontrolovat v jakém stavu se podklad nachází a zda jsou dodrženy všechny podmínky pro aplikaci samonivelační hmoty na dřevěné podklady.
Jak udělat hydroizolaci podlahy
Běžný postup spočívá v aplikaci penetračního nátěru a na něj vhodně zvolené hydroizolační zábrany (fólie, hydroizolační desky, pásy, stěrky, …). Toto řešení se dá zastoupit využitím cementové podlahy, která je vytvořena speciálně do trvale vlhkých prostor. Použít se díky tomu dá v koupelnách, sklepech ale i k bazénům.
Jak na podlahu ve starém domě
Podlaha se tak musí realizovat suchou cestou. Jako vyrovnávací vrstva suchých podlah se nejčastěji používá lehké keramické kamenivo Liapor s průměrem jednotlivých zrn (frakce) 1–4 mm, na které je možné položit vrstvu kročejové izolace a následně nosné podlahové desky (KNAUF, Rigips, OSB, Cetris apod.).
Jakou bruskou brousit podlahu
Na okrajích místností je vhodné použít menší krajovou brusku o průměru 270 mm, zatímco na místa, kde nás nelimituje prostor, využijeme robustní planetové brusky s průměrem 450 mm nebo 510 mm.
Jak brousit bez prachu
Bona bezprašný systém broušení podlah odstraní až 99,8 % prachu, což tradiční metody broušení zajistit nemohou. Rozdíl je viditelný: Brusné stroje Bona jsou připojeny přímo k vysavači a prach je odstraňován okamžitě. Vysavače Bona jsou uzavřené systémy s vícestupňovou filtrací vzduchu.
Co dát na starou dřevěnou podlahu
Dobrou zprávou v této souvislosti je, že dřevěné podlahy nám dávají možnost volby, jakou si vybereme jejich povrchovou úpravu. Tou pak ovlivníme nejen její konečný vzhled a některé vlastnosti, ale i způsob údržby. V podstatě můžeme podlahu nalakovat, ošetřit olejem, anebo zvolit podlahu voskovanou.
Čím natřít starou dřevěnou podlahu
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Co se starou dřevěnou podlahou
Renovace dřevěné podlahy
Starou dřevěnou podlahu však je možné renovovat a vdechnout jí tak druhý život. Mezi nejlepší řešení přitom patří broušení, které odstraňuje nečistoty, vybledlé barvy, škrábance i další stopy poškození. Dřevěná podlaha pak opět může vypadat skvěle.
Co je sanace podlahy
Termínem sanace podlah se rozumí opravy povrchových i hloubkových poškození podlah z důvodu působení mechanického či chemického narušování. Při sanacích je možné opravit praskliny, výtluky, tvarové deformace a další poškození.
Jak zateplit starou podlahu
Jak postupovat při zateplení podlahy svépomocí
Pokud zateplujete podlahu v přízemí, kladete polystyren přímo na hydroizolaci základové desky. V případě, že je třeba kompenzovat nerovnosti podkladu, můžete použít kontaktní lepení PU pěnou, při větších rozdílech třeba podsyp suchým jemným pískem.
Jak udělat novou podlahu
Plánujete-li položit novou podlahu ve starším domě, původní krytinu odstraňte, staré nátěry a anhydritové samonivelační potěry přebruste. Opravte nerovnosti podkladu, případně zatmelte. U starých dřevěných podlah dotáhněte šrouby. Postup opravných prací závisí na typu podkladu.
Jak nalakovat podlahu
Podlaha musí být ošetřena dvěma laky různých typů – základním, a poté vrchním lakem. Základní lak zajišťuje dobrou přilnavost a zvýrazňuje barvu a strukturu dřeva. Vrchní lak dodá podlaze odolnost a stupeň lesku povrchu. Vyhněte se přímému slunečnímu záření, pokud je to nutné, zatáhněte záclony.
Jak brousit Palubkovou podlahu
U zkřivené (zkorýtkovatělé) palubkové podlahy se značnými výškovými rozdíly by se po vyrovnání mělo nejprve brousit ve směru textury dřeva, aby se podlaha zhruba srovnala, a poté brousit diagonálně. Výhodné je obrousit co největší plochu pásovou bruskou, co nejmenší pak okrajovou bruskou nebo ručně.
Čím brousit prkna
Čím brousit dřevo
Vybírat můžete z brusných houbiček, brusných papírů nebo výseků, které se připevní na brusku na dřevo. Jako brusivo se nejčastěji používá korund, který je všestranný. Důležitou roli hraje zrnitost brusiva – při broušení dřeva si vystačíte se zrnitostí od 60 do 220.
Jak vyrovnat podlahu bez betonu
Místo betonu se pro vyrovnání nerovností používá vrstva lehkého keramického kameniva Liapor – malých keramických kuliček s průměrem zrn 1-4 mm. Zhutnělé kamenivo se překryje podlahovými deskami a je hotovo. Na podlahové desky může přijít finální povrch (koberec, dlažba, lamino…).
Čím nalakovat dřevěnou podlahu
Nejběžnější povrchovou úpravou dřevěných podlah je lak. Výhodou lakovaného povrchu je vysoká odolnost proti opotřebení a snadná údržba. V porovnání s olejem a tvrdým voskovým olejem – lak nabízí světlé zabarvení dřevěné podlahy, které je blízké přirozenému zabarvení dřeva.
Jak zrenovovat dřevěnou podlahu
Lakování a nebo olejování
Při povrchové úpravě dřevěné podlahy můžeme vsadit na lak a nebo olej, případně voskový olej, což je kombinace vosku a oleje. Lakovaná podlaha má nižší nároky na údržbu, lépe odolává nečistotám, zvýrazňuje vzhled dřeva a tvoří zcela hladkou plochu, která se doslova i leskne.
Jak izolovat vlhkou podlahu
Pro izolaci podlah doporučujeme silikátové stěrky, které jsou velmi jednoduché na použití (nátěrem); nejčastěji se používá stěrka DICHTUNGSSCHLÄMME, pod dlažbu potom doporučujeme stěrku ELASTIKSCHLÄMME 2K, která svou pružností lépe odolává případným pohybům, které např. právě dlažba ve spárách vykonává.
Jak vyrovnat podlahu ve starém domě
K dispozici je však materiál, kterým podlahu perfektně vyrovnáte bez kapky vody. Jedná se o Liapor (keramické kamenivo vyráběné vypalováním a expandováním přírodního jílu). Konstrukční výška podsypu z Liaporu by měla být minimálně 2 cm. Naopak celkovou výškou podsypu nejste vůbec limitováni.
Jak levné vyrovnat podlahu
Nejprve je nutné odstranit starou podlahu včetně starého násypu a podklad důkladně očistit. Následuje položení separační vrstvy (např. netkané geotextilie). Poté následuje položení vyrovnávacího podsyp z kameniva Liapor, doporučená je frakce 1–4 mm.
Jak dlouho schne lak na podlahu
Po ukončení musí plocha, nejméně cca 2-3 hodiny schnout. Po zaschnutí základního laku můžete na plochu opět vstoupit a jemným mezibroušením odstranit postavená dřevěná vlákna. Základní lak musí být zcela zaschlý. Povrchová plocha musí být před druhou vrstvou laku opět stejnoměrně hladká.
Jak brousit staré trámy
Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)