Jak se chovat k nadřízenému
Mluvte otevřeně a jednejte přímo
Se svým šéfem mluvte slušně, ale hlavně otevřeně, především když jde o pracovní otázky. Potýkáte-li se v práci s nějakým problémem nebo něčemu nerozumíte je nejlepší, když se s tím svému nadřízenému svěříte a on bude mít přehled o tom, co se děje.
Jak komunikovat s nadřízeným
Desatero jak komunikovat s nadřízeným:Buďte slušní Stejně jako v běžném společenském styku se i v komunikaci s nařízeným cení především slušnost a zdvořilost.Mluvte otevřeněJednejte přímo.Naučte se poslouchat.Klidně se ptejte.Mějte svůj názor.Ve správnou chvíli na správném místěŘíkejte věci včas.
ArchivPodobné
Jak poznat špatného šéfa
Jak se pozná špatný šéf Možná vám to bude povědoméNeumí ocenit své lidi. Pracujete poctivě, odvádíte i velmi nadstandardní výkony, ovšem pochvaly se nedočkáte.Neschopen/na rozhodnout. Tým má před sebou složitý úkol.Nahoru se hrbí, dolů práská bičem.Nálady jak na kolotoči.Má své favority.Když je toho moc.
Jak být dobrý nadrizeny
Správný zaměstnavatel musí umět své lidi motivovat, povzbuzovat je. Zároveň by měl být schopný dát najevo svým podřízeným, že v něm najdou podporu, že je ochotný jim podat pomocnou ruku, když vykonávají delegované činnosti a když na něco sami nestačí. Správný šéf by také měl rozeznat, který druh motivace na koho platí.
Jak jednat s podřízenými
Při jednání s komplikovaným podřízeným se držte následujících zásad: Dejte mu zpětnou vazbu. Zformulujte, v čem konkrétně by mělo dojít ke změně. Sdělte zaměstnanci, co se stane, když se jeho chování nezmění.
Co si může zaměstnavatel dovolit
Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.
Jak říct šéfovi ne
Říkejte “ne”, říkejte “ano”
Velmi jednoduchá slova, která vás staví před vědomou volbu. Kdykoliv řekněte něčemu „ANO“, řekněte něčemu jinému „NE“. Ve zkratce to znamená, že když váš šéf požádá, abyste dnes pracovala přesčas a vy řekněte „ANO“, automaticky říkáte „NE“ večeři s rodinou.
Jak nejlépe vyjít s šéfem
Ve zkratce pro zkratkovitéJednejte profesionálně za všech situací.Nenechte ovlivnit svůj výkon a pracovní produktivitu “špatným” šéfem.Nekonfrontujte svého šéfa v emocionálně vypjatých situacích.Navrhujte schůzky a jednání v zájmu konstruktivního řešení situací.
Jak vyzrát na šéfa
Nejlepší cestou je požádat ho, aby vám své úkoly zadával písemně. Má-li sklon zadávat je jen slovně, můžete je sami následně písemně rekapitulovat, například krátkým e-mailem sloužícím k ověření, že jste zadané úkoly pochopili správně. Konfliktní situace neřešte okamžitě a názor šéfa si ověřte.
Jak poznat špatnou práci
Mezi příznaky nezdravého prostředí často patří vysoká fluktuace zaměstnanců, fyzické příznaky spojené s příchodem do práce, zaměstnanci nemluví upřímně ze strachu z odvety a další. Práce tě sice nemusí vždy naplňovat a bavit, ale měl by ses v ní cítit dobře.
Jak poznat špatného zaměstnance
Server cnbc.com přinesl deset nejčastějších typů těchto pracovníků, přičemž prvních pět okomentoval podrobněji.Slabý pracovní výkon.Nedokážou dobře spolupracovat s ostatními.Nereagují na zaučeníOdmítaví vůči změnám.Nepřijímají odpovědnost.Negativní přístup k práci.Špatná pracovní morálka.Arogance.
Proč chci být vedoucí
Pozice vedoucího přináší vyšší zisk, benefity a pravomoci, ale také velké množství zodpovědnosti a práce navíc. Ne každý se navíc na danou pozici hodí. Mnoho lidí prostě nemá vlastnosti na to, aby vedlo a řídilo další lidi a jejich organizační schopnosti nedosahují takové úrovně, která je nezbytná pro vyšší post.
Jak se zbavit problémového zaměstnance
Nejjistější variantou, jak ukončit pracovní poměr, je dohodnout se. A to bez uvedení důvodu. Na rozdíl od výpovědi je dohoda dvoustranným právním jednáním a předpokládá se souhlas obou stran na jejím obsahu.
Jak zlepšit komunikaci na pracovišti
Využívání nejrůznějších aplikací umožňujících rychlou výměnu informací – např. nejrůznější messengery, může zvýšit výkon vašeho týmu a pomoci firmě efektivněji fungovat. Konstruktivní je také zdokonalovat se v aktivním naslouchání, emocionálním řízení a týmové komunikaci se zaměstnanci.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Kdy můžu odmítnout práci
Kdy mám právo odmítnout vykonávat práci Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, která bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. Takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.
Jak odmítnout šéfa
Nebojte se říci šéfovi "ne"Podívejte se na věc očima nadřízeného. Zvažte, jaký dopad bude mít vaše odmítnutí na chod firmy.Nečekejte na poslední chvíli.Držte emoce na uzděSnažte se být upřímníNeříkejte jen „ne“Nabídněte více možností řešení
Jak reagovat na vztek šéfa
Jestliže se šéf či kolega vztekají oprávněně, protože jste skutečně udělali chybu, nehledejte žádné výmluvy. Chybu na rovinu přiznejte. Působí to neobyčejně odzbrojujícím způsobem, na rozdíl od situace, kdy vše jen protahujete a protějšek z vás musí tahat celou pravdu jako z chlupaté deky.
Jak vyjít se svým šéfem
Ve zkratce pro zkratkovitéJednejte profesionálně za všech situací.Nenechte ovlivnit svůj výkon a pracovní produktivitu “špatným” šéfem.Nekonfrontujte svého šéfa v emocionálně vypjatých situacích.Navrhujte schůzky a jednání v zájmu konstruktivního řešení situací.
Kdy odejít z práce
Jak poznat, kdy je čas změnit práciChcete víc. Na stejné pozici pracujete již několik let, vykonáváte stále tutéž činnost a víte, že máte na vícToxické pracovní prostředíNedostatečné finanční ohodnoceníZ práce chodíte vyšťaveníProblémy v osobním život.Jste na to sami.Práce vás ubíjí
Po jaké době změnit zaměstnání
Jděte si říct sami
Variantou je povýšení či záměna pracovní náplně. Ideální je si o změnu říkat jednou za dva až tři roky. Pokud se člověk rozhodne udělat změnu ve stávajícím zaměstnání, neměl by ale čekat, že se mu bude sám někdo "vnucovat". Klíčovou radou v tomto případě je se sám zeptat.
Jak jednat s problémovými zaměstnanci
Při komunikaci s problémovým zaměstnancem aktivně naslouchejte tomu, co říká. Zůstaňte klidní a uchovejte si pozitivní postoj, nesuďte. Pokládejte otázky, na které se nedá odpovědět jen dvěma slovy a nepřerušujte zaměstnance v odpovědi. Shrňte, co jste se dozvěděli a ujistěte, zda dobře rozumíte.
Jak být úspěšný manažer
Důležité je především splnění těchto pěti bodů, které pro správného manažera musejí být téměř „svaté“.Obklopit se schopnými lidmi.Buďte upřímníMotivujte své lidi.Dělejte kompromisy.Snažte se lidi vést, nikoli je pouze řídit.
Jaký by měl být váš šéf
Dobrý šéf: Základem jeho povahy je zdravé sebevědomí. Důvěřuje tedy nejen sám sobě, ale i tomu, že má v týmu chytré a šikovné lidi. Nemyslí si, že má patent na rozum. Nemá potřebu prosazovat jen svůj pohled na svět, ale dopřává lidem volnost a prostor.
Kdy není nárok na odstupné
Kdy není nárok na odstupné Podle základního pravidla nemá zaměstnanec nárok na odstupné, pokud sám podá výpověď nebo podá výpověď ve zkušební době. Nárok na odstupné nevzniká ani v případě, kdy zaměstnanec pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.