Jaké bylinky do květináče?

Které bylinky lze pěstovat v květináči

Doma v truhlíku si můžete vypěstovat nejběžnější bylinky, jako je pažitka, petrželka, bazalka, tymián, rozmarýn, libeček, dobromysl, šalvěj, meduňka, máta, levandule nebo třeba saturejka. Pěstování bylinek v bytě je velice snadné.
Archiv

Jaké bylinky zasadit spolu

Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu. Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.
Archiv

Jaké bylinky jsou trvalky

Jaké bylinky jsou trvalky

Patří mezi ně např. rozmarýn, máta, oregano, meduňka, pažitka, tymián, levandule, šalvěj, medvědí česnek, estragon. Mezi jednoleté a dvouleté bylinky pak patří bazalka, kopr, koriandr, kadeřavá petrželka.

Jaké bylinky k sobě do truhlíku

Bylinky vhodné do truhlíků, květináčů a misekPažitka pobřežní ( Allium schoenoprasum )Máta peprná ( Mentha x piperita )Bazalka vonná ( Ocimum basilicum )Rozmarýna lékařská ( Rosmarinus officinalis )Petržel zahradní ( Petroselinum crispum )
Archiv

Co do velkého květináče

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Ke kvetoucím kontejnerovým rostlinám, které si mohou i v zimě zachovat své stanoviště na terase a balkoně, patří zakrslý hvozdík sivý a šater plazivý. Levandule je také oblíbená – za obzvláště mrazuvzdorný druh je považována levandule lékařská (Lavandula Angustifolia).

Jak pěstovat mátu v květináči

Pěstování máty v květináči

Nádoba by měla být naplněna bohatou a dobře propustnou zeminou, kterou lze smíchat s rašelinou. Mátu umístěte na okenní parapet nebo co nejblíže k oknu. Potřebuje světlo, ale úplně nevyžaduje přímé slunce. Květináče však můžete rozmístit i na terase, balkoně nebo třeba na zahradě.

Jak se starat o bylinky v květináči

Aby vám voňavé rostlinky dělaly radost co nejdéle, umístěte je na slunné místo. Zalévejte je střídmě, při suchém vzduchu je mlžte a rozhodně se je nebojte stříhat, protože jenom tak udržíte rostliny v hezkém kompaktním tvaru. Občasným otočením květináče podpoříte pravidelný růst.

Kam zasadit bylinky

Kam bylinky vysadit Bylinky i koření mají rády závětří, slunná a polostinná místa, ideálně orientovaná na jihovýchod. Naopak nepatří na severní stranu či trvale zastíněné místo. Je pro ně vhodná propustná půda nebo substrát.

Jaké bylinky k rajčatům

Nejlepší bylinky k pěstování spolu s vašimi rajčaty jsou:máta.petržel.šalvěj.citronová tráva.pažitka.bazalka.kopr (sklízejte brzy, aby jeho rychlý růst nezasahoval do vašich rajčat)

Jak na bylinky v Samozavlazovacim Truhliku

Bylinky jsou světlomilné, a tak ideální je umístění k oknu na jih, popřípadě na západ. Zasetá semínka potřebují dostatek vláhy. Tu jim dodávejte nejprve rozprašovačem a mírnou zálivkou shora. Jakmile rostlinky povyrostou, vláhu jim zajistí samozavlažovací truhlík nebo květináč.

Co zasadit do květináčů

Rostliny, které vám udělají v květináči radost v létě

Dekorativnímu venkovnímu květináči sluší voňavá levandule, vysadit do něj můžete také echinaceu, turecké karafiáty nebo okrasný česnek. Ve větších květináčích se bude dařit také keřům s nádhernými květy. Jde zejména o ibišek, rododendron nebo oleandr.

Co zasadit ven do květináče

Z trvalek okrasných květem vám do truhlíků doporučíme lomikámen, nižší druhy plamének (Phlox) a netřesky nebo krásnoočka (Coreopsisy). V nádobách vyniknou všechny druhy levandulí, třapatky (Echinacea nebo Rudbeckia) a také bergenie.

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Co s máťou když kvete

Pro zachování krásného vzhledu máty pravidelně sbírejte její listy a vytrhávejte ty stonky, které rostou nesprávným směrem. Pamatujte, že máta kvete během prázdnin, takže její malé květy by měly být oříznuty před rozkvětem, aby zůstala v těsném hroznu.

Kdy můžu dát bylinky ven

Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května.

Kdy a jak zasadit bylinky

Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna. Sázíte-li bylinky z již předpěstovaných sazeniček ze zahradnictví, zvyšujete tím šanci na jejich přežití. Ze semínek je ale také možné s dostatečnou zálivkou bylinky vypěstovat.

Které bylinky se nesnáší

Bylinky, které spolu nepěstujte

Máta peprná – brzdí růst fenyklu, dále pak se rozrůstá odnožemi a může vám zaplevelit celou zahrádku. Je potřeba ji včas protrhávat a ponechávat jen na jejím původním místě. Kostival – velmi invazivní bylinka, která by vytlačila všechny ostatní (podobně jako máta).

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co dát vedle rajcat

Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky.

Co zasadit do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co zasadit za bylinky

Bylinky, které denně používáme v kuchyni, by měly být po ruce. Proto co nejblíže domu pěstujeme petržel, pažitku, kerblík, naťový celer, bazalku, saturejku setou, mateřídoušku či brutnák. Klidně vysejte kopr mezi zelí, rajčata, zelí, cibuli a mrkev.

Co dát do vysokých květináčů

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Kakost, denivka nebo ořechokřídlec rovněž patří k mrazuvzdorným druhům, které rostou v květináči a kvetou v létě. Rozchodník, hvězdnice vřesovcová a pampová tráva jsou pozdní rostliny, které rozkvétají až na podzim.

Co dát do velkych květináčů

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co do truhlíků v květnu

V květnu si pak u nás lidé vyzvedávají truhlíky se vzrostlými, nejčastěji oblíbenými převislými muškáty nebo fuchsiemi, bohatě kvetoucími a obalenými poupaty. Po "zmrzlých" je jen posadí na svá okna, terasu nebo balkon," popisuje dále Lebišová.

Co dát do velkého květináče

Mrazuvzdorné rostliny ve velkých květináčíchRuj vlasatáBylinky.Javor dlanitolistýHortenzie.Rododendrony.Zimostráz.Šeřík.Zakrslá borovice.