Jakou hlínu potřebuje máta
Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho. Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst. Jedná se o víceletou rostlinu, dopřejete-li jí dostatečnou péči, budete ji moci sklízet až pět let.
Archiv
Co dělat když máta kvete
Co se týče sklizně, trhejte snítky máty předtím, než začne kvést. Pokud chcete období sklizně prodloužit, odštípněte pupeny květů hned, když se objeví. Jestli nechcete, aby se vám máta rozmnožila na zahradě a zadusila ostatní rostliny, používejte mulč.
Kdy se zasazuje máta
Kdy a kam vysadit mátu
Při vysazování či setí máty je třeba brát ohled hlavně na počasí. Optimální dobu představuje přelom měsíců března a dubna. Jestliže nestihnete jarní výsev, můžete ji klidně zasadit i v září. Půda by měla být vlhká.
Jak se starat o mátu v květináči
Pěstování máty v květináči
Nádoba by měla být naplněna bohatou a dobře propustnou zeminou, kterou lze smíchat s rašelinou. Mátu umístěte na okenní parapet nebo co nejblíže k oknu. Potřebuje světlo, ale úplně nevyžaduje přímé slunce. Květináče však můžete rozmístit i na terase, balkoně nebo třeba na zahradě.
Archiv
Co léčí máta
Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.
Jak správně sušit mátu
meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.
Kdy a jak sušit mátu
Kdy sklízet
Sbírat můžete nať i listy, nať sklízejte ještě před rozkvětem a sušte v tenkých vrstvách ve stínu. Listy můžete sbírat po celé léto, sušení je obdobné jako u natě, pokud však chcete použít umělé teplo, nepřekračujte teplotu 35 °C.
Co s květy máty
Nejvyšší obsah aromatických látek se nachází v mladých lístcích, proto mátu zaštipujeme nebo střiháme, abychom podpořili růst nových výhonků. Když rostlina na konci léta odkvete, ostřiháme ji až po úroveň půdy a pohnojíme hnojivem, čímž podpoříme růst nových výhonků pro podzimní úrodu.
Jak často zalévat meduňku
V bylinkových spirálách meduňce vyhradíme nejníže položené místo, kde se zdržuje vlhkost. V dlouhodobém suchu se jí nedaří. Během vegetačního období meduňku mělce okopáváme a odplevelujeme. Přiměřeně zaléváme a nejméně jednou za 3 týdny přihnojíme kompostem.
Na co je zdravá máta
Zastavuje zvracení, pomáhá na koliky a různé střevní problémy. Navíc také zlepšuje chuť k jídlu. Mátu peprnou doporučujeme dále vyzkoušet při nachlazení. Rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy – na všechny tyto zdravotní potíže máta pomáhá (ideálně by se měla inhalovat).
Jak dlouho louhovat mátu
Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.
Jak dlouho se suší meduňka
Kdo chce meduňku umýt nechá ji oschnout na utěrce. Poté otrhejte pouze listy a stonky vyhoďte. Listy rozprostřete do sušičky – nemají se překrývat. Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin.
Co udělat z čerstvé máty
Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).
Co s přebytkem máty
Máta vás také zaujme svým všestranným využitím. Najdeme ji nejen ve žvýkačkách a peprmintových bonbonech, ale také v kosmetice a přírodních olejích. No a samozřejmě se skvěle hodí k přípravě mojita a dalších drinků, ale také do osvěžující letní limonády. Ani v jídle se její lahodná chuť neztratí.
Kdy trhat mátu
Kdy se trhá máta Čerstvé listy máty peprné můžete sklízet po celé léto, tedy zhruba od června až do září. Nať se přitom stříhá těsně před rozkvětem, a to ideálně během poledních hodin, kdy obsahuje největší množství zdraví prospěšných silic.
Které byliny se nesmí kombinovat
Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku
Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.
Jak rozeznat meduňku a mátu
Meduňku poznáš podle její charakteristické vůně, podobné trochu citrónu a trochu mátě. Některá má i lístky podobně tvarované jako máta, anebo se dá splést s hluchavkou. Ale jakmile si utrhneš meduňkový lísteček a promneš jej mezi prsty, tak s jistotou poznáš, že jde o úžasnou meduňku.
Jaký čaj se pije před spaním
Mezi klíčové bylinky na spánek patří meduňka lékařská, kozlík lékařský a chmel otáčivý, třezalka tečkovná a levandule lékařská.
Co udělat z čerstvé Maty
Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).
Co s čerstvou meduňkou
Čerstvě natrhaná se úplně skvěle se hodí do letních limonád, koktejlů a osvěžujících nápojů. V chladnějších dnech či v případě nemoci z meduňky uvařte výborný a hlavně léčivý čaj, použít můžete i sušenou variantu. Meduňku nejlépe sklízejte ještě před květem za slunečných teplých dní.
Co zasadit vedle Maty
Kuchyňské bylinky
Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.
Které bylinky ředí krev
Čaj na ředění krve – složení čajeKopřiva list (Folium urticae)Jitrocel list (Folium plantaginis)Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)Andělika kořen (Radix angelicae)Ořešák list (Folium juglandis)Pampeliška kořen (Radix taraxaci)Lopuch kořen (Radix bardanae)
Jak uchovat meduňku na zimu
Meduňku je vhodné sušit, avšak dost tím ztrácí na vůni a aroma je méně výrazné. Řešením je meduňku mrazit, nebo si uvařit meduňkový sirup.
Co pít na večer
Chmelové nápoje
Raději volte varianty bez alkoholu, ten může zklidňující účinky chmele vyrušit a kvalitu spánku snížit. Pro klidné usínání si raději dejte sklenici nealkoholického piva. Úplně nejvhodnější pak bude čaj nebo limonáda z chmelových šištic. Chmel jako takový je jedním z nejefektivnějších přírodních sedativ.
Jaký čaj na večer
Připravte si směs mátových listů a heřmánku v poměru jedna ku jedné a přidejte čaj rooibos – třeba sáček, až budete bylinky zalévat vroucí vodou. Získáte tak nápoj, který dokáže mírnit úzkost a stres, pomůže s relaxací mysli i těla a tím zlepší usínání i spánek.