Jak chovat štiku?

Jak správně držet štiku

Jemně posuňte oba prsty směrem k tlamě štiky. Čím větší je štika, tím jednodušší to bude. U obří štiky Vám čtyři prsty pravděpodobně úplně zapadnou a budete mít dobrý úchop. U mláděte štiky by to mělo být provedeno jen dvěma nebo třemi prsty, aby se rybě nic nestalo.

Jak chutná štika

Má chutné jemné maso, které je trochu sušší než třeba maso candáta. Recepty na její přípravu jsou poměrně rozmanité. Nejčastěji se uvádí štika pečená nebo také zapékaná. Základem je jednoduchý recept na štiku na másle, v doporučeních nechybí ani bylinky.

Jak se smaží štika

Filet rozporcujeme na menší díly, osolíme, opepříme a posypeme trochou citronové kůry. Použijeme citrony chemicky neošetřené! Na pánvi rozehřejeme máslo a vkládáme filety nejprve kůží dolů. Smažíme po obou stranách dozlatova.

Co loví štika

Štika nepohrdne ani obojživelníkem a drobným hlodavcem. Stejně jako Sumec velký, nepohrdne ani menší kachnou nebo žížalou. Kanibalismus je u štik běžný. Štika loví uhynulé, nemocné, poraněné ryby.

Jak na štiky v létě

Lov štiky v létě je mnohdy opravdu o tom, jak štiku vydráždit. Prochytáme velké plochy revíru za krátký čas. Nejlepší jsou v tomto ohledu woblery, klasické rotačky nebo plandy a třeba i spinnerbait. Ani guma samozřejmě nezůstává stranou.

Kde chytit štiku

Kde najdeme štiku

Svoje místo má štika obecná ve velkých nádržích (hlavně prvních pár let od jejich napuštění), v teplejších řekách, ale i v úzkých podhorských potocích a tůňkách. Zkrátka všude, kde má dostatek potravy (malých rybek).

Jak okořenit štiku

Na pánvi na tuku zprudka opečené podkovy štiky, předem pokapané citronovou šťávou a ochucené kmínem, pepřem a solí, servírované pokladené bylinkovým máslem.

Jak upéct štiku

Štiku si obalíme v mouce, a poté potřeme rozmíchaným bílkem. Posypeme bylinkami (i uvnitř). Dáme do pekáčku vymazaného olejem a dokola poklademe kousky másla. Pečeme v rozehřáté troubě na 180 °C dozlatova.

Jak dlouho žije štika obecná

10 – 15 letŠtika obecná / Délka života (ve volné přírodě)

Kdy jít na štiky

Podzim je na lov štiky ideální

V těchto podzimních dnech štiku ulovíme okolo jejích úkrytů u dna i ve střední hloubce. Později, když se voda ochladí, stahuje se ke dnu za drobnými rybkami. Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou.

Kde se chytá štika

Takže kde tyto dravce hledat Osobně štiky velice často chytám poblíž terénních nerovností, ideálně tam, kde dochází k prudkému propadu hloubky – ideální jsou třeba stará řečiště, anebo hluboké jámy. Velmi dobré je, pokud se na takovém místě ještě nachází potopené pařezy, padlé stromy, anebo třeba velké balvany.

Kdy berou nejvíc štiky

Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.

Jak nejlépe udělat štiku

Filety štiky rozkrojíme na půl nebo na třetiny (podle toho, jak je štika velká a jak velké porce chceme mít), osolíme je, opepříme a ochutíme citronovou kůrou. Kousky štiky opečeme na rozpuštěném másle nejprve kůží dolů, poté obrátíme a dopečeme.

Jak dlouho péct štiku

Předehřejte troubu na 180 °C. Porce štiky osolte, posypte kmínem a bylinkami. Dejte je do pekáčku a poklaďte plátky másla. Podlijte vínem a pečte 30–35 minut.

Jak rychle roste štika

Roste velmi rychle, v prvním roce života dosahuje 12-50 cm, ve druhém roce 16-60 cm, ve třetím roce 23-65 cm, ve čtvrtém roce 30-70 cm, v pátém roce 50-75 cm, v šestém roce 58-85 cm, v sedmém roce 60-90 cm, v osmém roce 65-95 cm, v devátém roce 78-100 cm a v desátém roce 88-110 cm.

Jak vypadají zuby U štiky

Tělo štiky obecné je protáhlé a válcovitého tvaru. Disponuje několika stovkami ostrých zoubků. Její zbarvení se pohybuje od zelené až po hnědou, s tmavými pruhy nebo skvrnami po celém těle. Dosahuje obvykle délky mezi 30 až 120 cm, ale ve světě existují i exempláře, které překračují 150 cm délky.

Kdy nejvíc berou štiky

Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.

Jak navázat na štiku

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec připevníme zarážku, navlékneme splávek, na konci uvážeme obratlík s karabinkouo větší nosnosti. Na karabinku pak připneme nástražní rybku s trojháčkem ve hřbetu. Lze použít i návazec s dvěma trojháčky, ten spodní necháváme viset pod břichem rybky.

Jak nejlépe upravit štiku

Štiku si obalíme v mouce, a poté potřeme rozmíchaným bílkem. Posypeme bylinkami (i uvnitř). Dáme do pekáčku vymazaného olejem a dokola poklademe kousky másla. Pečeme v rozehřáté troubě na 180 °C dozlatova.

Kdy správně zaseknout štiku

Po záběru čeká dokud se štika poprvé nezastaví, aby nástražní rybku otočila v tlamě. Když se potom vypraví dál, zaseknou.