Jak chutná zimolez?

Jak voní zimolez

Má hořko-sladkou, malinko “pendrekovou” sofistikovanou vůni, která se skvěle doplňuje s citrusy, patří k tónům srdce. Zimoléz má široké uplatnění v parfumářství i léčitelství. Květy jsou silně vonné. Kvete od července do srpna a voní nejvíce večer, což přitahuje velké roje motýlů, opylující květiny.

Jak omladit zimolez

Přerostlé zimolezy můžeme počátkem jara zastřihnout až na výšku 60 cm a celkově je zmladit. Pokud chcete tuto rostlinu množit, věřte, že nejjistějším způsobem bude hřížení. To provedeme tak, že zdravé výhonky ohneme, překryjeme zemí a necháme je zakořenit. Pak už je jen oddělíme nůžkami od mateční rostliny.

Jak a kdy stříhat zimolez

Zimolez dorůstá výšky několik metrů. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je potřeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zakrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů a rostlina se omladí.

Kdy hnojit zimolez

Hnojení: V prvních třech letech hnojíme v průběhu vegetace plným hnojivem, po první úrodě stačí podzimní přihnojení kvalitním kompostem. Zálivka: Výraznější zálivce se věnujeme krátce po výsadbě, a poté jen udržujeme zeminu mírně vlhkou.
Archiv

Jak se rozmnožuje zimolez

Rozmnožování zimolezu se provádí velmi snadno pomocí zelených řízků, které se řežou těsně po sklizni a nechávají zakořenit např. v čistém perlitu.

Jak vypadá zimolez

Zimolez obecný – Lonicera caprifolium.

Bohatě větvená dřevina se dorůstá do výšky 4 až 6 metrů. Má eliptické lístky, které jsou zbarveny do tmavě zelené a zespodu modrozelené barvy. Žlutobílé květy rozkvétají od května do června. Trubkovité květenství má kořenitou vůni.

Kdy plodí zimolez

Zhruba rok po výsadbě rostlina začíná plodit. Bohatých výnosů však dosahuje 3 – 4 rok po výsadbě. Zemina: Zimolez pěstujeme v hlinité.

Jak se množí zimolez kamčatský

Zimolez se dobře rozmnožuje polodřevitými řízky dlouhými asi 10 cm, které řežeme na přelomu července a srpna, případně dřevitými řízky, jež řežeme až v listopadu na délku asi 20 cm. Řízky se velice dobře ujímají. Další možností je množit zimolez hřížení. Výhony ohneme a zasypeme zeminou, aby zakořenily.

Jak se mnozi zimolez

Rozmnožování zimolezu se provádí velmi snadno pomocí zelených řízků, které se řežou těsně po sklizni a nechávají zakořenit např. v čistém perlitu.

Kdy Řízkovat zimolez

Použít lze i pro množení vinné révy či zimolezu. Řízky odřezávejte v době, kdy nemrzne. Vybírejte mladé letošní výhonky, silné by měly být cca 5 – 8 mm, dlouhé 15 – 20 cm. Sazenice by měla mít ideálně alespoň dva páry zdravých a dobře vyvinutých pupenů.

Jak vybrat zimolez

Altaj – oblíbený, nejvhodnější u nás, dozrává v polovině května a má výrazné borůvkové aroma. Amazonka – prý dezertní chuť, dobrá a sladká. Borealis – slaběji rostoucí keře s menší úrodou, vhodné pro přímý konzum, sladká dezertní chuť, špatně skladovatelné.

Co je to zimolez

Zimolez (Lonicera) je rod rostlin patřící do čeledi zimolezovité (Caprifoliaceae). Jsou to keře, liány nebo nízké stromy se vstřícnými jednoduchými listy a bílými, žlutými, růžovými nebo červenými, často nápadnými a vonnými květy.

Jak daleko od plotu sázet borůvky

Od: Jako živý plot se většinou sázejí vyšší odrůdy, tak nad 180cm, jako např. raná Spartan nebo středně raná Bluejay, Bluecrop, Berkeley, Bonifacy, nebo středně pozdní Herbert, Rubel, či Brigitta. Sázejte je nejméně jeden metr od sebe, ideálně 1,5 metru.

Jak se starat o zimolez kamčatský

Mezi keři postačí vzdálenost metr a půl až dva metry. Keře plodí od tří let, do té doby je můžete během vegetace přihnojovat plným hnojivem a udržovat vlhkou půdu, řez není potřeba. Později postačí podzimní přihnojení dobrým kompostem, první řez potřebují zimolezy v pátém až sedmém roce života.

Jak zakořenit řízky

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Proč žloutnou listy na borůvkách

Železo (Fe) důležitý prvek ve výživě borůvek

Nedostatek železa se projevuje charakteristickou chlorózou – listy žloutnou a objevuje se zelené žilkování.

Kdy jít na borůvky

Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte. Přesné období se tedy nedá říci, takže nechcete-li sezónu borůvek promeškat, zajděte si občas do lesa a zkontrolujte jejich stav.

Jak urychlit zakořenění

Pokud bychom chtěli jejich růst podpořit a i urychlit, můžeme sáhnout třeba po lignohumátu (výživa a podpora kořenového systému), který zředíme s vodou dle návodu. Další možností je použít stimulátor kořenů (bílý prášek), který opatrně nasypeme na řízek v místech, kde má vzdušné kořeny.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak zakrýt borůvky

Vhodné je zakrýt borůvky rámy či konstrukcemi s napnutou či volně přehozenou síťovinou, které můžete používat opakovaně po celou sklizeň. Ze vzrostlého keře lze získat pět až devět kilogramů plodů.

Proč žloutnou to je

Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji žloutnutím nebo opadáváním listů. Co může být příčinou a jak pokojové květině pomoci Nejčastěji je na vině špatná intenzita zalévání, nedostatek, nebo naopak přebytek světla a nevhodná teplota v místnosti.

Kdy rostou borůvky 2023

Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 8. – 9. července 2023.

Jak nechat zakořenit

Lepší zakořenění můžete podpořit růstovým stimulátorem, které jsou běžně k dostání v zahradnictví nebo hobby marketech. Je to bílý prášek, do kterého "namočíte" tu část rostliny, která by měla zakořenit. Měkké (například travnaté) řízky sázejte asi jeden centimetr hluboko, silnější dřevnaté řízky mnohem hlouběji.

Jak se množí zimolez

Mnoho řízků z jednoho výhonu

U keřů s delšími výhony z nich můžeme připravit několik řízků, nemusíme sázet pouze vrcholové. Především u popínavých rostlin, jako je břečťan, zimolez nebo plamének lze využít materiál ještě lépe. Postačí krátké řízky, které uřízneme pod jednou uzlinou a těsně nad druhou následující.

Proč mi neplodí borůvka

Pokud borůvka přesto neplodí, nastal možná čas na její přesazení. To se doporučuje každé čtyři roky, a to do jámy, zvětšené o přírůstek dané rostliny a s novou rašelinou. Svou roli může hrát i vybrané místo – na slunečném stanovišti, které je nejvhodnější, se však borůvka neobejde bez pravidelné a vydatné zálivky.