Jak chytat sumce na rybku?

Jak začít chytat sumce

Kdo chce začít lovit sumce, právě položená je správná volba, jak se sumci začít. Velkou výhodou je fakt, že lze začít chytat sumce i na klasické kaprové pruty, pokud mají alespoň trochu kvalitní očka. Ovšem nepodceňujte sílu kmenové šňůry, ale i nosnost použité bižuterie a především nosnost návazců.
Archiv

Jak napíchnout rybu na sumce

Z uvedeného tedy vyplývá, že při lovu na stojatých vodách napichujeme tak, že první – horní hák dáváme do zad nebo ocasní ploutve a druhý, případně pokud lovíme v zahraničí, tak ostatní do jiných částí těla, jako je prsní ploutev apod. Napevno zapichujeme pouze horní, tj. nosný hák, zbývající pouze pod kůži.

Jak na sumce na rybníku

Třetím, v současnosti asi nejvíce preferovaným způsobem, je lov na systém trhačky. Tento se ale začal dělit na klasický a tzv. nenápadný. Při klasickém se Trhačky zhotoví s použitím plováku a olova a vyváží se nejčastěji na místa kde sumci leží, případně na místa při kaprařských bójkách.

Jak velkou rybku na sumce

A jakou volíme velikost rybek Velikost nástražních rybek pro cílený lov štik je od 8 do 12 (15) cm, velikost pro chytání sumců je pak od 15 cm do 35 (40 cm). Pokud je rybka moc malá, pak ji spíše vezme štika něž sumec, ovšem na velké rybky je zase méně záběrů, tedy většinou.

Jak Napichnout rybu na Podvodni splávek

Při lovu s podvodním splávkem na tekoucích vodách nástražní rybu napichujeme tak, aby měla celou montáž „před sebou“. Pokud byste ji totiž nastražili naopak, tedy „zezadu“, pak by hrozilo, že by se vám celá montáž v proudu zamotala. Na stojatou vodu nepotřebujeme tak těžkou zátěž, protože by to bylo jednoduše zbytečné.

Jak hledat sumce

Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.

Na co se dá chytit sumec

Zároveň však musíme vábit citlivě, abychom sumce nevyplašily. Občas některý jedinec reaguje tak agresivně, že vystoupá ode dna až pod hladinu a narazí zespodu do lodi. Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná.

Jak nahodit Bojku na sumce

Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině.

Kdy berou sumci

Vrcholná sezóna lovu sumce připadá na červen až září. S ochlazováním vody jeho aktivita postupně klesá, neboť největší hlad dostává při teplotách vody kolem dvaceti stupňů Celsia.

Jaké pelety na sumce

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.

Jak zaseknout sumce

V případě silného proudu držte prut a šňůru v ruce a čekejte až sumec bude tahat za vaše žížalky. Policajt mezi očky není vůbec zapotřebí. Sumčí záběr v ruce krásně ucítíte. Zasekněte po tom, co vám sumec potáhne nástrahu alespoň jeden metr.

Jak navázat podvodní splávek na sumce

Na podvodní splávek nastražíme jeden jednoháček, sumcový č. 6 nebo 7, na který napíchneme 2 až 3 velké rousnice. Nebo můžeme přidělat na podvodní splávek sestavu z jednoho nebo dvou trojháčků (dáváme dva trojháčky nad sebe). Na ty můžeme nastražit 5 a více rousnic na jeden háček.

Kdy jít na sumce

Vrcholná sezóna lovu sumce připadá na červen až září. S ochlazováním vody jeho aktivita postupně klesá, neboť největší hlad dostává při teplotách vody kolem dvaceti stupňů Celsia.

Jak vytáhnout sumce z vody

Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.

Kdy nejvíc berou sumci

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Kdy se vytírá sumec

Sumci se třou v párech od konce května a v červnu, kdy teplota vody dosáhne trvale 18-22°C. Sumec se vytírá na kořínky vrb a olší, které očišťuje a připravuje si jakési hnízdo.

Jaká šňůra na sumce

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

V jaké hloubce hledat sumce

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno.

Jak přilákat sumce

Je dobré, když se menší ryby okolo pelet motají, protože na lovném místě vznikají jak vibrační, tak pachové stopy, které sumce dříve nebo později přilákají. Funguje to na samém principu, jako když chytáte na splávek a na místo „sedne“ štika, protože u koule šrotu jsou desítky perlínů a plotic.

Jak dlouhý návazec na sumce

Jedná se o asi 60 cm dlouhou bužírku. Zhruba ve třetině délky je pomocí lepící pásky připevněna karabina, do které upínám zátěž. Po sestavení celé montáže vede kratší konec ke splávku a delší k prutu. Tato pomůcka se hodí i pro lov s podvodním splávkem či na položenou.

Jak funguje podvodní splávek

Naopak jde v podstatě o položenou, která však pomáhá umístit nástrahu do vodního sloupce, kde ji sumec snáze najde. Podvodní splávek slouží jako plovák, který nástražní rybu (případně rousnice, játra nebo sumčí boilies) vynese nad dno a tím ji efektivněji nabídne cílové rybě.

Jak nejlépe na sumce

Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.

Jak správně zabít sumce

Sumce je samozřejmě nutné nejprve co nejšetrněji zabít. Nejprve ho omráčíme ránou do hlavy, musí být sílná, protože sumec má silnou lebku. Pak na jeho temeni nahmatáme konec lebky a tak 2 až 3 prsty od ní ho usmrtíme dlouhým, úzkým nožem, ten zabodnem tak hluboko, aby jsme s jistotou probodli mozek ryby.

Jak casto se třou ryby

Co do množství výtěrů jsou však mezi nimi velké rozdíly. Krátkověké ryby, jako je třeba lipan, se dokážou vytřít jen 2x až 3x za život a poté hynou, naopak takoví kapři nebo sumci, pokud jim to podmínky umožní, se mohou třít za život mnohokrát.

Jak dlouho se třou ryby

Někdo říká, že se při tření ryby hůře chytají, ale pravdou však je, že to nejspíše ani nepoznáte. A to proto, že všechny ryby nikdy nejdou do tření současně, tenhle proces je rozprostřen někdy i do dvou měsíců. Navíc, ihned jakmile se ryba vytře, začne mnohem více přijímat potravu, aby nabral zpět vynaloženou energii.