Jak napsat spravne citát
Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen. Přímé citace používejte v práci co nejméně, lepší je parafrázovat.
Jak označit citát
Doslovný citát musí být graficky odlišen od původního textu, pročež jej umísťujeme do uvozovek a umožňují-li to příslušná pravidla (citační styl, pokyn o formální úpravě textu apod.), píšeme jej kurzívou, jiným typem písma apod.
Podobné
Jak udělat nepřímou citaci
Nepřímá citace neboli parafrázeformulujeme vlastními slovy, ale neměníme význam původní myšlenky.do uvozovek se neuzavírá
Jak parafrázovat text
Jak parafrázovat. O parafrázování hovoříme tehdy, jestliže ve vlastním textu stručně a jednodušeji formulujeme myšlenku, která v citovaném zdroji byla prezentována podrobně. Parafrázování rozhodně neznamená, že bychom převzali původní myšlenku a jen v ní vyměnili některé ze slov.
Jak vypadá citát
Citovaný text (citát) je vždy označený uvozovkami a je doplněný odkazem na zdroj. V odkazu na zdroj se uvádí i číslo stránky (pokud má zdroj číslované strany). Celý bibliografický zápis zdroje (bibliografická citace) se píše do seznamu použitých zdrojů na konci práce.
Co to je citát
Za citát považujeme doslovné opakování zápisu či výroku určité osoby. Některé citáty využíváme pro vysvětlení nebo potvrzení vlastního názoru. Nejčastěji se setkáváme s citáty z uměleckých děl, s výroky slavných osobností a s citováním jiných autorů při psaní školních a vědeckých prací.
Jak udělat přímou citaci
Přímá citace neboli citát je doslovně převzatý text, který uvádíme vždy v uvozovkách, můžeme jej i typograficky zvýraznit kurzívou. V případě delšího citátu než 40 slov nebo 4 řádky lze citát napsat do samostatného odstavce s odsazením 5 pt či o jeden bod menším písmem.
Co vše je nutné citovat
Citujeme pokaždé, když přebíráme obsah z jiných děl(myšlenku, teorii, text, tabulky, grafy, statistická data apod.). Citovat bychom měli i myšlenky převzaté z rozhovorů (veřejně publikovaných i soukromých) a neveřejně dostupných pramenů.
Jak někoho citovat
Existují dva základní způsoby, jak využít ve svém textu cizí informace či myšlenky: citace a parafráze. V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně.
Jak označit citace v textu
– Přímá citace je doslovné převzetí části textu jiného autora. Musí být v textu graficky zvýrazněna uvozovkami nebo kurzívou (zkratka cit. se v tomto případě nepoužívá).
Co je to láska citáty
51 zamilovaných citátů o láscePro svět můžeš být jedna osoba, ale pro jednu osobu můžeš být celý svět.Láska není o tom, kolikrát řeknete "Miluji tě".Není to o tom, co vidím.Láska není něco, o čem se vypráví.Někoho milovat znamená především přijmout ho takového, jaký je.
Co není třeba citovat
je nutné citovat – uvést jejich zdroj/dílo (kniha, článek, zpráva, legislativy, rozhovor, korespondence, interní dokumentace a jiné). Nezáleží na tom, zda se jedná o díla dostupná volně (bez úplaty) na internetu, dodaná od školitele nebo spolužáka, či pocházející z e-zdrojů VŠE.
Co všechno se musí citovat
Citujeme pokaždé, když přebíráme obsah z jiných děl(myšlenku, teorii, text, tabulky, grafy, statistická data apod.). Citovat bychom měli i myšlenky převzaté z rozhovorů (veřejně publikovaných i soukromých) a neveřejně dostupných pramenů.
Jak citovat když autor cituje jiného autora
Pokud byste původní zdroj nenalezla, potom odstavec citujte (musí-li být v plném znění) tak, že citaci graficky vyznačíte např. kurzívou nebo ji dejte do uvozovek. Ve vašem případě by ale, podle mého názoru, stačilo text jen parafrázovat.
Co musí obsahovat citace
Bibliografické údaje se vyskytují v pořadí: autor, název dokumentu, fakta o dokumentu. Každá citace vždy musí obsahovat autora a název díla, pořadí vydání, rok vydání a standardní číslo, takzvané ISBN nebo ISSN. U nás je dále zvykem uvádět v citacích i místo vydání, nakladatelství a počet stran dokumentu.
Kdo nic neceka nic
„Kdo nic moc nečeká, nemůže být nikdy zklamaný.
Jak citovat tamtéž
12. 5) Při prvním výskytu je v poznámce pod čarou třeba uvést přesný a úplný odkaz na dílo, při dalších výskytech pak již jen jméno autora, název knihy nebo stati a zkratku c.d. V poznámkách, které následují bezprostředně po sobě a odkazují ke stejnému dílu je třeba užít slovo „Tamtéž“: např.: Tamtéž, s. 52.
Jak citovat člověka
Obecná struktura:Jméno dotazovaného, relevantní informace o dotazovaném (podle zaměření práce) [typ sdělení].ANTLOVÁ, Marie, středoškolská učitelka [ústní sdělení].(práce se zabývá metodami výuky na středních školách)LUKASOVÁ, Pavla, zdravotní sestra FN Brno [ústní sdělení].
Jak citovat umělou inteligenci
Patří sem následující:Název zdroje (popis promptu)Název AI nástroje (např. ChatGPT)Verze AI nástroje (datum dané verze)Název společnosti, která AI vytvořila.Datum vytvoření obsahu.URL adresa AI nástroje (případně unikátní URL konverzace, je-li k dispozici, viz dále)
Jak citovat autora
Odkaz v textu
Jméno tvůrce a rok vydání citovaného zdroje jsou uvedeny v textu ve formě jméno-datum v kulatých závorkách. Pokud se jméno tvůrce vyskytuje přirozeně v textu, následuje pouze rok v kulatých závorkách. Lokace citace ve zdroji (rozsah stran, ze kterých bylo citováno) se uvádí do kulatých závorek za rok.
Jak správně citovat zdroje
Odkaz v textu
Jméno tvůrce a rok vydání citovaného zdroje jsou uvedeny v textu ve formě jméno-datum v kulatých závorkách. Pokud se jméno tvůrce vyskytuje přirozeně v textu, následuje pouze rok v kulatých závorkách. Lokace citace ve zdroji (rozsah stran, ze kterých bylo citováno) se uvádí do kulatých závorek za rok.
Kdo nic moc nečeká nemuze být nikdy zklamany
Alexander Pope citát: Šťasten, kdo nic neočekává, neboť nebude nikdy zklamán. Citáty slavných osobností
Jak citovat Harvardsky styl
Obecná pravidla pro Harvardský systém
✓ Jméno tvůrce a rok vydání citovaného zdroje jsou uvedeny v textu ve formě (jméno, rok, rozsah stran). v závorce pouze autora a rok. Bibliografické citace jsou uspořádány v seznamu zdrojů v abecedním pořadí podle příjmení autorů (dále podle roku, pak podle názvu).
Co se nemusí citovat
Kdy nemusíte citovatkdyž píšete z vlastní životností zkušenosti, vlastní postřehy, vlastní myšlenky a pod. nebo když popisujete výsledky vlastních pokusů či pozorovánípoužijete-li vlastní kresby, digitální fotografie, video, audio, atd.odkazujete-li na tzv.když používáte všeobecně známá fakta, např.
Jak citovat poznámky z přednášek
Citace vysokoškolské přednáškypříjmení – příjmení přednášejícího.jméno – jméno přednášejícího.téma – název přednášky.předmět – předmět vyučovaný na dané vysoké škole, jehož výukou byla přednáška součástíobor – obor studia, pro nějž je předmět určen.fakulta – fakulta vysoké školy, na níž byla přednáška přednesena.