Kde zasadit Aronii
Nejlépe se jim daří na slunném až mírně stinném místě. Arónie roste ve všech typech půdy a nadmořské výšky. Daří se jí ve vlhké až mírně promočené půdě, ale dobře snáší i mírné sucho. Sazenice vysazujte buď na podzim, nebo brzy na jaře, pokud země není příliš promrzlá.
Archiv
Jak stříhat Aronii
Pokud chcete mít z černého jeřábu živý plot, je vhodné keříky hned po výsadbě pravidelně prořezávat, aby byl zahuštěný už od země. Keříky stříhejte na jaře. Zkraťte větve na 10 až 15 cm od země. Nové větve také zkraťte na stejnou míru, jakmile budou mít délku kolem 25 cm.
Jak zasadit Arónii
Jak zasadit aronii
Stěny jámy můžeme ještě narušit špičkou rýče, abychom kořenům usnadnili průchod zeminou. Dno jámy vyložíme čerstvým zahradním substrátem promíchaným s kompostem, na který keřík uložíme. Poté už jen překryjeme kořeny zeminou, dobře ji přitlačíme a keř zalijeme.
Archiv
Jak hluboko zasadit Aronii
Pokud budete arónii pěstovat pro užitek a ne jen jako okrasný keř, je lepší sázet v řadách ve vzdálenosti alespoň 1 metru. Vyhloubíme zhruba 20 až 30 cm hluboké jamky a do nich arónii zasadíme.
Kdy zasadit aronie
Nejlepší termín pro výsadbu je podzim, tedy konkrétně říjen nebo první polovina listopadu. Pokud ovšem země není příliš promrzlá, hodí se sazenice aronie i pro brzkou jarní výsadbu.
Kdy zastřihnout Aronii
Ideální je prořezávat agónii brzy na jaře (v dubnu). Ošetření by mělo probíhat, když výhony ještě neraší a nevidíte vyvinutá poupata. Pokud bychom řezali později, mohlo by se to nepříznivě projevit na množství plodů. Řez se nemusí provádět každý rok.
Jak se mnozi aronie
Množení aronie
Temnoplodec se rozmnožuje hned několika různými způsoby. Keříčkové sazenice je možné získat například řízkováním, dále kořenovými odkopky (odnožemi), hřížením, ale i dělením keřů nebo přímo ze semen. Kromě toho je možné aronii naočkovat třeba na hloh, přičemž očkovanci bývají krátkověké mladé stromky.
Kdy vysadit Aronii
Nejlepší termín pro výsadbu je podzim, tedy konkrétně říjen nebo první polovina listopadu. Pokud ovšem země není příliš promrzlá, hodí se sazenice aronie i pro brzkou jarní výsadbu.
Jak lisovat Aronii
Aronie má docela tvrdé bobule, a proto je doporučujeme odšťavňovat jedině s horizontálním šnekovým odšťavňovačem. Má vysokou výtěžnost a vylisujete i větší množství bobulí. Bobule vhazujte po malých dávkách. Maximálně malou hrst a počkat, dokud se nezpracuje.
Jak omladit Aronii
Veškerá péče, kterou musíte této rostlině věnovat, spočívá právě v pravidelném řezu. Ideální je prořezávat agónii brzy na jaře (v dubnu). Ošetření by mělo probíhat, když výhony ještě neraší a nevidíte vyvinutá poupata. Pokud bychom řezali později, mohlo by se to nepříznivě projevit na množství plodů.
Na co je dobrá aronie
Aronii lze použít především jako výborný zdroj vitaminů B, C, E, P, PP. Dále harmonizuje činnost štítné žlázy. Zpružňuje cévy (ovlivňuje fragilitu /křehkost/ kapilár). Detoxikuje organismus.
Kde v Česku roste Aronia
Černou jeřabinu můžete najít v zahradách, parcích nebo na okrajích lesů. Aronie je nenáročný keř, který je vhodný na zahrady i s méně bohatou půdou na živiny. Rostlinu můžeme pěstovat jako keř nebo strom, je vhodná i do polostínu. Za domovinu aronie je považována Severní Amerika, kde stále divoce roste.
Kdy je aronie zralá
Při plné zralosti jsou plody chutné a voňavé, i když mírně natrpklé. Dozrávají koncem srpna a v září, ale na stromě vydrží mnohem déle, pokud je nesklidí ptáci. (Aby nám část plodů nechali, můžeme větve překrýt netkanou bílou textilií nebo starou záclonou).
Jak sbírat Aronii
Plody aronie neboli černé jeřabiny sklízíme přezrálé, po prvních mrazících, kdy je jejich chuť méně tříslovitá. Chráníme je před ptáky, kteří je jinak sezobou ještě před sklizní. Sbírají se také listy rostliny, ale mají menší obsah prospěšných látek.