Jak daleko od sebe sázet feferonky?

Jak se sází feferonky

Ideální ph substrátu je mezi 6-7. Substrát by měl být hlavně vzdušný, je dobré jej namíchat třeba s perlitem nebo s kokosem nebo s obojím, substrát je pak krásně nadýchaný, rychleji prosychá, kořeny lépe dýchají – kořeny potřebují dostatek kyslíku, po zalití půda ztěžkne, umačkne se a kořeny se v ní dusí!

Jak daleko od sebe sázet chilli papričky

Sázet lze jak ven na zahradu, tak do fóliovníků (sází se do sponu, při vzdálenosti 40-50 cm mezi jednotlivými rostlinami), ale spousta pěstitelů sází chilli papriky do květináčů. Právě při přesazování člověk ocení rašelinové sadbové květináčky.
Archiv

Jak uchovat čerstvé feferonky

Když je máte čerstvé

Pokud je nemůžete zužitkovat hned, zabalte je neumyté do papírové utěrky nebo perforovaného plastového sáčku a dejte do přihrádky na zeleninu v lednici, kde vydrží asi 1 týden.

Jak Zalevat feferonky

Zálivka je druhým a velmi důležitým faktorem. Pokud možno vždy zalévejte odstátou a ne příliš studenou vodou, ta totiž způsobuje paprikám teplotní šok a zabraňuje jim v přijmutí vody. Chilli papriky špatně snáší trvale mokrou půdu, daleko lépe snesou občasné lehké vyschnutí něž přelévání.

Jak pěstovat feferonky v květináči

Pěstování v květináčiMůžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální.Stanoviště by mělo být slunečné. Na balkonech a terasách pozor, aby rostlinka netrpěla v květináči posazeném na rozpáleném betonu.Není nutné časté hnojení. Používejte přírodní hnojiva, jako je guáno.

Jak často zalévat feferonky

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Jak daleko od sebe sázet papriky ve skleníku

Ve skleníku v květnu vysázíme také předpěstovanou sadbu paprik, nejlépe do dvojřádku 40 cm a rostlinky pak 30 cm od sebe nebo do sponu 50×60 cm, zásadně po jedné rostlině. Vysazujeme-li sazenice kvetoucí nebo dokonce se zárodky plůdků, tyto nejprve odstraníme.

Co s úrodou feferonek

7 jednoduchých způsobů a receptů jak zpracovat chilli papričkyZavařené chilli papričky v sladko-kyselém láku.Recept na chilli papričky v medovém láku.Domácí sriracha – fermentovaná chilli omáčka.Chilli omáčka podle Jamieho Olivera.Mražené chilli papriky.Sušené chilli papričky.Sušené chilli vločky v oleji.

Jak se suší feferonky

Pokud máte sušičku na ovoce, můžete ji určitě použít. Podle velikosti kousků sušte 12 – 24 hodin na 45 – 55 stupňů. Stejně dobře poslouží obyčejná trouba. Plody by se při sušení neměly sebe navzájem dotýkat.

Čím hnojit feferonky

Hnojení paprik a chilli papriček

Dokud rostlina roste, používejte hnojivo pro růst s dusíkem, například Krystalon Start. Jakmile uštípnete první květ, použijte hnojivo s obsahem fosforu, např. Krystalon Plod a Květ.

Proč mi nerostou sazenice paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.

Co sázet vedle papriky

Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž. Je výhodné sázet papriky vedle ředkviček, které se rychleji sklízejí, což umožní paprikám více prostoru pro růst, protože dozrávají později.

Kdy se sklízí feferonky

Chilli papričky, též feferonky, dozrávají od konce srpna do října. Aby plody dokázaly plně rozvinout svou typickou vůni, vyžadují rostliny dostatek tepla.

Jak dlouho se suší chilli papričky

Ty umístíme do sušičky na ovoce a pozvolna sušíme při teplotě 35°C, dbáme na to, aby se spodní plata průběžně, po několika hodinách měnila za ty vrchní. Je to z toho důvodu, že dole je teplota vzduchu nejteplejší a slupky zde schnou daleko rychleji. Průměrná doba sušení jsou dva dny.

Jak namlít chilli papričky

Pokud jsou chilli papričky velmi dobře suché, je možné je nejprve nahrubo rozdrtit například v hmoždíři a poté ve starém mlýnku na kávu. Výsledkem je jemný prášek, který je možné použít při přípravě pokrmů.

Jak se zbavit chilli z rukou

Jak dostanu kapsaicin, pálivost papriček z rukou Omýt několikrát vodou a mýdlem, poté vetřít do pokožky rostlinný olej.

Kdy se sází feferonky

Ideální doba pro začátek jejich pěstování je období začátku roku – leden, únor, březen. Vyklíčené rostlinky pak můžeme vysadit ven již větší. Papričky tam budou mít více času na kvalitní dozrání a zajistíte si tak kvalitní výnos. Chilli papričky si předpěstujte!

Co nesnáší okurky

Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Jak poznat zralé feferonky

Když mají papričky barvu, kterou mají podle odrůdy mít, můžeme začít se sklizní. Aby jste měli jistotu, že jsou papričky opravu zralé, zkuste ji zmáčknout. Stěny zralé papričky pruží. Pokud mají tendenci spíše prasknout, nechte je ještě dozrát.

Jak nechat dozrát feferonky

Urychlit dozrávání utržených plodů se dá tím, že k nim přidáš jablka, nebo banány. Jablka a banány uvolňují samovolně ethylen (ethen), který dozrávání urychluje. Spousta ti toho dojde doma někde na misce. Nemusí nutně všechno dozrát do finální barvy na kytce.

Jak sušit chilli papričky na niti

Nedoporučujeme sušit lusky zavěšené na niti. I když je takový způsob nanejvýš dekorativní, dochází při něm k nerovnoměrnému schnutí a často i plesnivění. Ideálním způsobem je sušení v sušičce na ovoce. U více ostrých odrůd buď vyčleňte plata pouze pro chilli, nebo plody podložte například pečícím papírem.

Jak dlouho sušit chilli papričky

Ty umístíme do sušičky na ovoce a pozvolna sušíme při teplotě 35°C, dbáme na to, aby se spodní plata průběžně, po několika hodinách měnila za ty vrchní. Je to z toho důvodu, že dole je teplota vzduchu nejteplejší a slupky zde schnou daleko rychleji. Průměrná doba sušení jsou dva dny.

Co neutralizuje capsaicin

Kapsaicin také dokáže neutralizovat tzv. substanci P, což je neuropeptid vyvolávající v lidském těle zánětlivost. Chilli papričky přivezl Kryštof Kolumbus jako náhradu drahého černého pepře. Tím udělal pro zdraví velice moc, protože černý pepř je karcinogenní.