Jak dlouhé kliky na kolo?

Jak sundat kliky na kole

Při demontáži klik necháme prachovku v klice a povolíme imbusový šroub. Ten se opírá o prachovku, takže povolováním stáhne kliku z osy. Pod klikou mohou být umístěny podložky nebo těsnění , jejichž orientaci je potřeba si zapamatovat pro zpětnou instalaci.

Jak dlouhý představec

Standardních 100 – 120 mm je pro XC ideálem, na enduro či sjezd se vozí i několikanásobně kratší provedení. Samozřejmě, že délkou a sklonem představce si lze posed částečně doladit a případné chybějící milimetry délky rámu tak částečně dohnat nebo naopak ubrat.

Jak nastavit horske kolo

Ideálně by mělo být sedlo víceméně v rovině se zemí, což vyhovuje většině jezdců. Naklonění nosu sedla mírně nahoru usnadní provádění triků na kole, sklon mírně dolů je vhodný do kopců. Pokud bude výrazně dolů nebo nahoru, bude posouvat naše boky dopředu nebo dozadu, což ovlivní efektivitu šlapání.
Archiv

Jak správně nastavit silniční kolo

Kolo musí být v naprosto vodorovné pozici, kliky paralelně se zemí. Spustíme olovnici od spodní strany čéšky dolů přes pedál, provázek by měl protnout osu pedálu. Pokud je olovnice před osou, je nutné posunout sedlo dozadu, pokud je za osou, je nutné posunout sedlo dopředu.

Jak povolit střed na kole

Povolíme upevňovací šrouby v levé klice pomocí imbusového klíče a vyšroubujeme prachovku levé kliky pomocí speciálního klíče, kliku stáhneme. Klepáním dlaní na osu uvolníme pravou kliku. Sejmeme řetěz z převodníků a položíme ho na ložiskovou misku a pravou kliku s převodníky sundáme.

Jak se povoluji pedály na kole

Demontáž pedálůUmístěte 15mm klíč na osu pedálu, doporučujeme klíč Cycle clinic.Otáčejte klíčem doleva či doprava pro demontáž levého či pravého pedálu a vyšroubujte pedál (osu) z kliky.Pokud pedál nepůjde povolit, zkuste použít účinný olej WD-40, který pomůže s uvolněním pedálu.

Jaký představec na kolo

Pro silniční kola a XC pojetí horské cyklistiky se délka představce pohybuje kolem 100 mm. Pro all-mountain, enduro, či dokonce sjezdové disciplíny se používají představce kratší. Obecně se dá říci, že čím víc z kopce, tím kratší představec. Krátké a tuhé představce se používají i pro BMX.

Jak správně nastavit sedačku na kole

1) Nastavujte sedlo vždy v cyklistických kalhotách a tretrách, pokud je máte. Významně ovlivňují nastavení posedu. 2) Sedlo by nikdy nemělo směřovat špičkou nahoru. Nejzazší poloha je vodorovná.

Jaká je správná velikost kola

Velikosti kola podle výšky postavy (TABULKA)

Výška postavy Výška rámu dle označení
do 165 cm 15", 16", S, do 44 cm
160 – 170 cm 17", 18", M, do 48 cm
170 – 185 cm 19", 20", L, do 52 cm
185 – 200 cm 21", 22", XL, do 55 cm

Jak jet na kole

Málokdo ví, že bychom měli šlapat do kruhu a úhel v kotníku (mezi nohou a chodidlem) by měl svírat stále úhel mírně větší než 90 stupňů. Důležité také je dobře nastavit sklon a výšku sedla, aby se jezdec dokázal dotknout země pouze špičkou nohy. A nezapomeňte, nešlape se střední částí chodidla, ale pouze přední.

Jak vysoko mají být řídítka na kole

Jak nastavit výšku řídítek na silničním kole.

Obecně platí, že poloha řídítek je stejná nebo nižší než výška sedla, a to v rozmezí 0 až 6 cm pod horní hranou sedla.

Jak zvýšit řídítka na kole

Řidítka výš nedáš. Jedině můžeš koupit představec s větším úhlem, popř. polohovatelný. Starý představec můžeš vyhodit, prodat, schovat, položit mezi skleničky a talíře,…

Jak Utahnout střed na kole

Nasadíme osu a pravou kliku s převodníky skrz řetěz do rámu. Rám podržíme a klepnutím dlaní do středu kliky ji zarazíme dovnitř. Nepoužíváme kladivo, abychom nepoškodili ložisko. Nasadíme levou kliku, našroubujeme prachovku a dotáhneme klíčem, čímž ostraníme vůli klik na středové ose.

Jak sundat kliky Race Face

10mm imbusem trošku povolit kontramatku na klice u převodníku. 8mm imbusem už pak jsou kliky povolit. Pak se povolí ty tenké podložky mezi klikama a středem.

Jak namazat Pedaly

Po vyjmutí osy i s ložisky otřeme celou část hadrem a do těla pedálu naneseme větší množství vazelíny. Pak stačí nasadit osu zpět a utahovat (opět pomocí speciálního klíče). Tím stlačujeme novou vazelínu, která prochází mezi ložisky a vytlačuje staré mazivo včetně nečistot.

Jak se jezdí na kole

Málokdo ví, že bychom měli šlapat do kruhu a úhel v kotníku (mezi nohou a chodidlem) by měl svírat stále úhel mírně větší než 90 stupňů. Důležité také je dobře nastavit sklon a výšku sedla, aby se jezdec dokázal dotknout země pouze špičkou nohy. A nezapomeňte, nešlape se střední částí chodidla, ale pouze přední.

Jak sedět na kole aby mě nic nebolelo a šlapalo se mi lehce

Osa pedálu by měla procházet nejširší částí chodidla. S osou kola by mělo být chodidlo rovnoběžné, maximálně jen lehce natočené dovnitř. Rozhodně nešlapeme patou nebo špičkou chodidla. Doporučujeme používat cykloobuv, která má tvrdší podrážku a rovnoměrně roznáší tlak z pedálů na větší plochu chodidla.

Proč brní ruce na kole

Brnění a mravenčení rukou bývá nejčastěji způsobeno kombinací nevhodného úchopu řídítek a nevyladěného posedu na kole. Ve zkratce: Přílišným náklonem vpřed jsou ruce přetíženy, hlava příliš zakloněná a nervové tkáně vystaveny tlaku.

Jaké kolo na výšku 170 cm

Velikosti rámů podle výšky postavy

Výška postavy (cm) Horská a celoodpružená kola a elektrokola Silniční a fittness kola a elektrokola
160 – 170 S – M / 17 – 18" S – M / 46 – 50 cm
170 – 180 M – L / 18 – 20" M – L / 50 – 56 cm
180 – 190 L – XL / 19 – 21" L – XL / 55 – 59 cm
nad 190 XL – XXL / 21"+ XL – XXL / 60 cm

Na jakou vysku je kolo 26

Tabulka velikostí kol pro dospělé

Výška postavy Horská kola 26" Silniční kola (cm)
171 až 175 18" – 19 " (M-L) 54 – 56
176 až 180 19" – 20" (L) 56 – 58
181 až 185 20" – 21" (L-XL) 58 – 60
185 až 190 21" – 22" (XL) 60

Jak zvýšit výkon na kole

Staňte se lepším sportovcem, díky těmto jednoduchým tipůmJezte správné množství energie a makroživin.Na kolo vyrazte dostatečně hydratovaní a dostatečně pijte i během zátěže.Doplňujte správně energii.Využijte sílu doplňků stravy.Po výkonu se pořádně najezte.

Jak zlepšit fyzicku na kole

Sílu můžeme rozvíjet několika způsoby. Nejpřirozenější je samozřejmě samotná jízda na kole, kde síla přibývá s najetými kilometry. Dále je vhodná jízda do stoupání. Zkuste trénovat v členitém terénu a několik kopců vyjeďte svižnějším tempem – přitom si nechte těžší převod a vyjeďte na něj až nahoru.

Jak nastavit řídítka na kole

Nastavení řídítek

Obecně platí, že řídítka by měla být o kousek širší než ramena jezdce. Užší řídítka znemožňují dobré dýchání, naopak příliš široká ztěžují manipulaci s kolem. Podstatná je orientace brzdových pák. Sedněte si na kolo, chytněte volně řídítka a natáhněte prsty.

Jak správně nastavit řídítka na kole

Nastavení řídítek

Obecně platí, že řídítka by měla být o kousek širší než ramena jezdce. Užší řídítka znemožňují dobré dýchání, naopak příliš široká ztěžují manipulaci s kolem. Podstatná je orientace brzdových pák. Sedněte si na kolo, chytněte volně řídítka a natáhněte prsty.

Jak srovnat řídítka na kole

Narovnání a dotažení řídítek.

Srovnejte řídítka do směru jízdy (viz. foto). Řídítka musí být přesně v pravém úhlu vůči přednímu kolu. Dotáhněte pomocí imbusového klíče.