Jak dlouho roste špenát?

Jak dlouho roste baby špenát

Špenát je rychlá zelenina, po výsadbě jde velmi brzy do květu. Proto vysazujeme časně na jaře (březen, duben), nebo na podzim (konec srpna). Listy se dají sbírat již 45 dní po výsadbě. Nejlépe špenát zraje při teplotě 12-15°C.

Jak roste špenát

Špenát roste jako jednoletá rostlina. Tvoří nízkou růžici bublinatých nebo hladkých listů sytě zelené barvy. Vegetační doba rostliny je závislá na období výsevu. Zatímco u jarní výsevu je to 50 – 60 dní, u podzimního výsevu je to i s přezimováním 240 – 250 dní.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet špenát

Sazeničky špenátu by se měly sázet přibližně 8 cm od sebe. Pokud se chystáte sbírat baby špenát, můžete zmenšit rozestup na 5 cm.
Archiv

Co s Vykvetlým špenátem

Jmenované rostliny, i když by v létě vykvetly, budou mít listy stejně chutné jako před květem. Příprava je zhruba stejná, jako u běžného špenátu. Stačí listy opláchnout, spařit a pak je použít spařené (blanšírované) celé, nasekané nebo jen chvíli dusit (opět v celku, nasekané, nebo třeba i namleté).

Co sázet po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Kdy zasít špenát

Špenát vyséváme přímo na záhon nebo do nádoby na jaře od konce března do zhruba konce dubna, chceme-li sklízet listy v létě. Podzimní špenát si zajistíme výsevem pak polovině srpna. Pro přezimování a ranou jarní sklizeň vyséváme vhodné odrůdy špenátu v září (už ne do nádob).

Co s hořkým špenátem

Pokud se podíváte na listy svého špenátu blíže, zjistíte, že skvrny jsou na horní straně listu žluté, dole jsou šedavé s jakýmsi povlakem. Pokud byste chtěli listy konzumovat, zjistili byste, že jsou hořké. Vzhledem k tomu nejsou vhodné ke konzumaci. Napadené listy tedy odstraňujte a likvidujte (nikoli v kompostéru).

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Čím hnojit špenát

Špenát setý bude dobře prospívat ve výživných hlinitopísčitých půdách spH6 – 7,5, které ale dostatečně zadržují vodu. Špenát nesnáší kyselé půdy. Čím lepší půda bude, tím budou i listy špenátu větší, dužnatější, jemnější a chutnější. Před výsevem přihnojíme záhonek zralým kompostem.

Proč zhořkne špenát

Proč zhořkne špenát

S tímto problémem se setkáme opravdu zřídka, ale může se to stát, pokud uvaříme špenát z vlastní zahrady, který jsme včas nesklidili a nechali vyběhnout do květu. Listy špenátu tím ztratí na kvalitě a už patří na kompost.

Jak okořenit špenát

Ke špenátu můžete zvolit trošku aromatického muškátového oříšku. Jen je potřeba to s ním nepřehnat. Dalším skvělým kořením může být kmín, který špenátu dodá trochu jinou, ale skvělou chuť. Navíc jsme my Češi na kmín zvyklí z pečiva, takže nám nebude v pokrmu vadit.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co zasadit vedle špenátu

Druhou variantu zvolte, pokud má špenát slabé kořeny, je podmáčený, případně napadený nějakou chorobou. Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Kdy je špenát jedovatý

Velice nebezpečné jsou dusičnany ve stravě kojenců. Kojenci jsou do 4. měsíce velmi náchylní k akutním otravám dusičnany, protože v jejich trávicím systému se může vyskytovat baktérie, která přeměňuje dusičnany na jedovaté dusitany.

Čím se zahušťuje špenát

Špenát nemusí být zahuštěný jen moukou. Zkuste jej zahustit vaječnými žloutky. Má krásně krémovou konzistenci a minimalizujete riziko hrudek z tradiční zásmažky.

Co se hodí ke špenátu

Čerstvý salát lze připravit ze špenátu v kombinaci s čímkoliv – ředkvičkou, česnekem, rajčetem (i sušeným), olivami, vařeným vejcem, kuřecím masem, jogurtem či kysanou smetanou. Krátce spařený můžeme podávat ke kterémukoliv jídlu. Místo petrželky dodá svěží zelenou a to nejen do polévek.

Jak urychlit růst rajčat

Máčení a výsev

Máčení klíčení urychlí a usnadní, a pokud místo vody použijeme bylinkový nálev, podpoří i odolnost mladých rostlinek vůči nemocem. Heřmánkový nálev je pomáhá chránit proti houbovým chorobám a potírá bakterie a plísně. Přesličkový nálev bohatý na křemík klíčící rostlinky posiluje.

Kdy ukončit růst rajčat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Co nesnáší celer

Celer vyžaduje půdy hluboké, hlinité, hlinito-písčité, středně těžké a dobře zásobené humusem s dostatečným množstvím vláhy. Nesnáší slunné, horké pozemky, spíše mírně zastíněnné v nižších polohách. Hodnota pH by se měla pohybovat 6-7,5. V osevním postupu jeje zařazujeme minimálně s odstupem 4 roků.

Kdy se sází špenát

Špenát vyséváme přímo na záhon nebo do nádoby na jaře od konce března do zhruba konce dubna, chceme-li sklízet listy v létě. Podzimní špenát si zajistíme výsevem pak polovině srpna. Pro přezimování a ranou jarní sklizeň vyséváme vhodné odrůdy špenátu v září (už ne do nádob).

Co pěstovat po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Jak zdravě zahustit špenát

Špenát nemusí být zahuštěný jen moukou. Zkuste jej zahustit vaječnými žloutky. Má krásně krémovou konzistenci a minimalizujete riziko hrudek z tradiční zásmažky.

Co s listovým špenátem

Listový špenát je skvělou surovinou do kuchyně. Máme mnoho možností, jak ho využít. Vaříme z něho špenátové polévky, dusíme ho a zapékáme. Jemně nakrájené listy přidáváme do placek a upravujeme je s těstovinami.

Co udělat s listovým špenátem

Ty nejlepší recepty ze špenátu na jednom místě. Zdravé, rychlé a chutné!⭐ Špenátová polévka s krutony.⭐ Krémové kuřecí gnocchi se špenátem.⭐ Roláda z mladého špenátu.⭐ Špenátové smoothie.⭐ Mechový dort s vanilkovou polevou.⭐ Tvarohová pomazánka se špenátem.⭐ Špenátové palačinky s ricottou, rajčátky a bazalkou.

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.