Jak dlouho rostou feferonky?

Kdy začít pěstovat feferonky

Ideální doba pro začátek jejich pěstování je období začátku roku – leden, únor, březen. Vyklíčené rostlinky pak můžeme vysadit ven již větší. Papričky tam budou mít více času na kvalitní dozrání a zajistíte si tak kvalitní výnos. Chilli papričky si předpěstujte!
Archiv

Jak často zalévat feferonky

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.
Archiv

Jak daleko od sebe sazet feferonky

Sazenice paprik vysázíme do dvou vykopaných stružek vzdálených od sebe asi 45 cm, s mezerou mezi dvojřádky asi 80 cm. Stružky dopředu prolijeme, sazenice sázíme do vzdálenosti 40 až 50 cm do sponu. Pořádně zalijeme.

Jak pěstovat feferonky doma

Feferonky a chilli papričky potřebují dostatek světla – čím více, tím lípe. Čím více slunce, tím chutnějsí plody. Rostliny se snažíme umísťovat na místo, kde svítí slunce pokud možno co nejvíce a co nejdéle. Chilli papričky můžete pěstovat po celý rok doma, nebo od jara do podzimu venku.
Archiv

Jak pěstovat feferonky v květináči

Pěstování v květináčiMůžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální.Stanoviště by mělo být slunečné. Na balkonech a terasách pozor, aby rostlinka netrpěla v květináči posazeném na rozpáleném betonu.Není nutné časté hnojení. Používejte přírodní hnojiva, jako je guáno.

Kdy se sklízí feferonky

Chilli papričky, též feferonky, dozrávají od konce srpna do října. Aby plody dokázaly plně rozvinout svou typickou vůni, vyžadují rostliny dostatek tepla. Pro pěstování papriček je ideální nevelký skleník, protože v něm panují vyšší teploty a také vyšší vzdušná vlhkost než v pařeništi.

Čím hnojit feferonky

Hnojení paprik a chilli papriček

Dokud rostlina roste, používejte hnojivo pro růst s dusíkem, například Krystalon Start. Jakmile uštípnete první květ, použijte hnojivo s obsahem fosforu, např. Krystalon Plod a Květ.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Kdy plodí chilli papričky

Doba dozrávání chilli papriček se liší nejenom podle podmínek, které jim pěstitel může nabídnout, ale také podle odrůdy. První začínají dozrávat už v červenci, sklízet je lze ale až do prvních mrazů. Z jedné rostlinky lze mít několik desítek papriček. Sklízet lze často už od července až do pozdních podzimních měsíců.

Jak poznat zralé feferonky

Když mají papričky barvu, kterou mají podle odrůdy mít, můžeme začít se sklizní. Aby jste měli jistotu, že jsou papričky opravu zralé, zkuste ji zmáčknout. Stěny zralé papričky pruží. Pokud mají tendenci spíše prasknout, nechte je ještě dozrát.

Co s úrodou feferonek

7 jednoduchých způsobů a receptů jak zpracovat chilli papričkyZavařené chilli papričky v sladko-kyselém láku.Recept na chilli papričky v medovém láku.Domácí sriracha – fermentovaná chilli omáčka.Chilli omáčka podle Jamieho Olivera.Mražené chilli papriky.Sušené chilli papričky.Sušené chilli vločky v oleji.

Jak Zalevat feferonky

Zálivka je druhým a velmi důležitým faktorem. Pokud možno vždy zalévejte odstátou a ne příliš studenou vodou, ta totiž způsobuje paprikám teplotní šok a zabraňuje jim v přijmutí vody. Chilli papriky špatně snáší trvale mokrou půdu, daleko lépe snesou občasné lehké vyschnutí něž přelévání.

Proč mi nerostou sazenice paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.

Kdy můžu dát papriky ven

Sazenice papriky vysazujte ven v druhé polovině května, aby jim neuškodily případné pozdní mrazy nebo nízké noční teploty. Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích.

Jak dlouho zraje chilli papričky

Odrůda a ranost sklizně

Takové chilli papričky Jalapenos jsou odrůdy, které zrají přibližně 40 – 50 dní, ale je zvykem sklízet tuto odrůdu ještě před botanickou zralostí, tedy před tím, než se paprička zbarví ze zelené barvy do červené.

Jak uchovat čerstvé feferonky

Papričky už jen s malými náznaky hniloby nebo měkkých skvrn podléhají velmi rychle zkáze. Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku. Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak často hnojit chilli papričky

Jelikož papriky obecně mají rádi dostatek živin, je dobré jim je dopřát. My zastáváme hnojení jednou týdně. POZOR: Předejděte flekům na paprikách či rajčatech způsobených nedostatkem vápníku – Dodejte vápník. 3) S hnojením je ideální přestat 14 dní před sklizní.

Jak sušit feferonky v troubě

Troubu předehřejte na 80 °C, případně 40 °C u horkovzdušné trouby, a papričky rozložte řeznou stranou dolů na plech vyložený pečícím papírem. Sušíme šest až osm hodin, v průběhu můžete papričky jednou nebo dvakrát obrátit. Sušení na slunci: Dalším způsobem, jak sušit papričky, je na slunci.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Kdy Zaštipovat chilli papričky

Zaštipování bočních výhonů řešíme po celou vegetační dobu. I po několika měsících má paprika tendenci tvořit extrémně rychle rostoucí boční výhony, které nejsou žádoucí. Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho.

Jak dlouho vydrží chilli papričky

Když je máte čerstvé Ideální je samozřejmě využít chilli papričky v čerstvém stavu. Pokud je nemůžete zužitkovat hned, zabalte je neumyté do papírové utěrky nebo perforovaného plastového sáčku a dejte do přihrádky na zeleninu v lednici, kde vydrží asi 1 týden.

Jak správně sušit feferonky

Nedoporučujeme sušit lusky zavěšené na niti. I když je takový způsob nanejvýš dekorativní, dochází při něm k nerovnoměrnému schnutí a často i plesnivění. Ideálním způsobem je sušení v sušičce na ovoce. U více ostrých odrůd buď vyčleňte plata pouze pro chilli, nebo plody podložte například pečícím papírem.

Jak se suší feferonky

Pokud máte sušičku na ovoce, můžete ji určitě použít. Podle velikosti kousků sušte 12 – 24 hodin na 45 – 55 stupňů. Stejně dobře poslouží obyčejná trouba. Plody by se při sušení neměly sebe navzájem dotýkat.