Jak dlouho se jede do Norska?

Jak dlouho se jede autem do Norska

Trasa z Prahy do Osla přes Německo a celé Dánsko

Tato trasa měří cca 1 374 km a zabere vám zhruba 16,5 hodiny. Z Prahy pojedete směrem Drážďany – Hannover – Hamburk. Za Hamburkem budete pokračovat k hranicím s Dánskem. Cestou na sever minete města Kolding, Randers a Aalborg.
Archiv

Jak nejrychleji do Norska

Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö).
Archiv

Kdy je nejlepší letět do Norska

Kdy nejlépe jet:

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Norska je červen nebo čerenec.

Co se nesmí vozit do Norska

Absolutní zákaz dovozudrog.léků a jedů (povoleno pouze množství léků pro osobní potřebu)alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 60%zbraní a střeliva.ohňostrojůsavcůexotických ptáků a jiných zvířat.rostlin.

Co si s sebou vzít do Norska

Pro cestu do Norska a pobyt v chatě doporučujeme pohodlnou sportovní obuv, dlouhé kalhoty, košili nebo mikinu a nepromokavou, ale prodyšnou sportovní bundu (gore-tex a pod). Dále nezapomeňte: Osobní hygienické potřeby. Krém proti sluníčku s ochranným faktorem nejméně 25 (nejlépe Daylong)

Jak se řídí v Norsku

Stejně jako v ČR, jsou i v Norsku povinností zapnutá světla po celou dobu jízdy. Používání telefonu za jízdy bez handsfree není povoleno. Pro řízení Vám stačí platný řidičský průkaz vydaný zemí původu. V případě pobytu delším než 3 měsíce budete potřebovat norské řidičské oprávnění.

Jak je to s Rybarenim v Norsku

Zahraniční návštěvníci Norska mohou rybařit pouze na udici (nikoli do sítí nebo košů na kraby apod.), ulovené ryby si mohou ponechat pouze pro vlastní potřebu, nesmějí je prodávat. Pro lov ryb udicí na norském pobřeží nejsou zavedena žádná časová omezení, pouze v období od 1.9. do 31.5. je zakázán cílený lov okouníků.

Jak se jezdí v Norsku

Omezení rychlosti jsou vždy vyznačena dopravním značením, obecně platí pro osobní automobily následující maximální povolené rychlosti (Norsko): v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 90 km/h. V období od 1.12. do 31.3. je povinné používání zimních pneumatik.

Na co si dát pozor v Norsku

Bezpečnost: Norsko je velmi bezpečnou zemí, co se kriminality týče. Určitě je ale dobré nepodceňovat norské počasí, především v horách. Velký pozor si dejte při řízení. Silnice v Norsku jsou klikaté, občas nepřehledné a hrozí, že vám pod cestu vběhne ovce, sob nebo los.

Co se pije v Norsku

K dochucení jídel se často používá kopr, hořčice a různé majonézy. Z nápojů dominuje černá káva, pivo a skandinávská lihovina – akvavit.

Co si koupit v Norsku

10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě

Jak levné cestovat po Norsku

Na větší vzdálenosti lze cestovat autobusy, které vyjdou asi nejlevněji (ale pořád řádově dráž než v ČR). Autobusovou dopravu poskytuje několik společností, např. NOR-WAY Bussekspress, Lavprisekspressen a Nettbuss. Právě druhá zmiňovaná nabízí akční jízdenky už od 49 NOK, pokud jsou koupeny s předstihem přes internet.

Jak platit mýtné v Norsku

PLACENÍ TRAJEKTŮ

Nyní jsou při nájezdech na trajekt buď umístěny mýtné brány, které zaznamenávají vaší SPZ (nebo Autopass). Pokud tomu tak není, tak obsluha trajektu obchází auta na trajektu se čtečkou nebo chytrým telefonem a scanují SPZ (nebo Autopass). Platba za trajekt se pak automaticky zasílá do mýtného systému.

Co se dá chytit v Norsku

Norské pobřeží je místo jako stvořené pro rekreační sportovní rybaření. Pokud chcete chytit například lososa, makrelu, mníka, žraloka – ostrouna, sleďe, platýse, pyskouna či mořského ďasa, není nic jednodušího než si zbalit svoji rybářskou výstroj a vyrazit s námi do ráje rybářů – na ostrov Averoy.

Jakou Pletenku do Norska

Pletenky o průměru do 0,3 mm zakončené monofilním návazcem o průměru 0,5-1 mm jsou tou nejlepší kombinací pro chytání v Norsku. Kupte si více šňůr a vlasců, protože i v Norsku se hodně trhá! Obratlíky a karabinky pak používejte o nosnosti kolem 50 kg a to co nejkvalitnější!

Kde se dá spát v Norsku

✔Místa na spaní

V Norsku můžete nocovat kdekoliv, kde to je 150 metrů od obytného domu, farmy či chaty. Vzhledem k malé hustotě osídlení to není až takový problém. A samozřejmě nemůžete kempovat tam, kde jsou cedule se zákazem nebo tam, kde je soukromí pozemek (s nápise PRIVAT se párkrát setkáte .)

Jak se dostat na sever Norska

trajekty z Hirtshals (Dánsko) – míříme na západní pobřeží Norska. V případě, že plánujete vyhnout se Oslo a míříte spíše ke Stavangeru (Preikestolen), na západní pobřeží Norska a pak dále na Bergen a na sever, pak je nejlepší jet trajektem: Hirtshals (Dánsko) – Kristiansand (Norsko), trajektem poplujete 3:15 hodiny.

Co jíst v Norsku

Oblíbené jsou raspeball, bramborové knedlíky. Ze zeleniny nejčastěji používají zelí, tuřín, mrkev, květák či brokolici. Mezi oblíbená dochucovadla patří kopr, hořčice a různé majonézy. Norové hodně používají jídlo v tubě, například tresčí kaviár nebo smetanové sýry.

Kdo nosí dárky v Norsko

Nejčastěji ve světě naděluje Santa Claus, v takovém Norsku dárečky nosí koza krále Olafa II. Ta rozdává dárky i zlobivým dětem.

Co si privest z Norska

10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě

Co se vyplatí koupit v Norsku

10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě

Co si vzít s sebou do Norska

Potřeby na cestu autemPohodlné oblečeníPlatný pas (občanský průkaz)Platební karta (nebo hotovost v € a NOK)Hotovost (pro případ nouze)Sluneční brýle (polarizační na rybolov)ObčerstveníEnergetické nápoje pro jízdu v noci GPS (autoatlas Evropy)Zábava na cestu (hudební CD, filmové DVD)

Jak se jmenuje nejužší Norský Fjord

Přírodní skvost a nejužší fjord světa

Před námi se nyní rozprostírá Nærøyfjord, nejužší a nejznámější část Sognefjordu a jeden z nejpozoruhodnějších přírodních úkazů Norska. Fjord je 20 km dlouhý, v nejužším místě jen 250 metrů široký, zatímco okolní hory dosahují do výšky až 1 600 metrů.

Kdo chodi v Norsku

Například v Norsku patří Vánoce mezi nejvíce oblíbené svátky v roce. Norové mají své tradice, které si uchovali přes dlouhá staletí v nezměněné podobě. Místním "ježíškem" je skřítek Julenissen.

Jak je drahe Norsko

Norsko je několikanásobně dražší ve srovnání s tuzemskými cenami. Potraviny jsou přibližně třikrát dražší (to se však projevuje na jejich kvalitě). Velmi drahé jsou taxi, hotely a výlety. Ceny za dopravu jsou také poměrně vysoké, ale u studentů a mladistvých do 26 let (youth) lze využít slevy.