Jak dlouho se musí namáčet čočka?

Jak dlouho má být Namocena čočka

V případě luštěnin je to jejich namáčení před přípravou příslušných pokrmů. To výrazně snižuje přítomnost zmiňovaných oligosacharidů způsobujících nepříjemnou plynatost, neboť oligosacharidy jsou ve vodě rozpustné. Hrách a fazole by se měly máčet (mluvíme o syrových plodech) zhruba 8 hodin, u čočky stačí 3 hodiny.
ArchivPodobné

Jak dlouho se musí Namacet čočka

Čočku stačí namočit jen na dvě až tři hodiny a rychle se uvaří. Loupanou červenou či žlutou čočku není vůbec nutné namáčet a uvařená je už za 15 minut.
Archiv

Jak dlouho namáčet červenou čočku

Červenou čočku není nutné namáčet. Při vaření se mění její barva z červené na žlutou a není třeba ji vařit dlouho. Stačí 10 minut a můžeme ji podávat.
Archiv

Jak dlouho se dělá čočka

Zelenou čočku namočte na 2–5 hodin, propláchněte a vařte do měkka cca 10-15 minut, bez namáčení 20 minut.
ArchivPodobné

Jak urychlit namáčení čočky

Omyté luštěniny vložte do misky a přidejte trojnásobné množství vody. Doporučujeme je takto ponechat přes noc, a pokud máte možnost, alespoň jednou vyměňte vodu. Do ní se totiž vyplavují lektiny, které mimo jiné způsobují horší stravitelnost. Obecně platí, že čím větší plody luštěnin, tím delší bude doba namáčení.

Jak dlouho se vaří namočené fazole

Namočené je nechte minimálně 12 hodin a vařte něco málo přes hodinu do změknutí.

Jak uvařit čočku bez namáčení

Čočka je jednou z mála luštěnin, kterou není nezbytně nutné namáčet předem. Prostě ji jen zalijte v hrnci vodou, asi půl hodiny vaříte a rychlý i zdravý pokrm je na stole.

Kdy solit červenou čočku

Jak je to se solí při vaření luštěnin Luštěniny se solí až po uvaření jinak by kvůli přítomnosti slupky nezměkly. Je dobré si na toto pravidlo zvyknout, pokud vaříte různé druhy luštěnin. Červená čočka slupku nemá, můžete ji klidně osolit hned na začátku vaření, nebo v jeho průběhu.

Proč se namáčí čočka

Jedním z důvodů proč namáčet luštěniny je, že se tak zbavují nestravitelných oligosacharidů, které z velké části vyplaví do namáčecí vody, kterou pak vylijeme. Druhým z důvodů, ryze praktický je, že se namáčením zkrátí doba varu a to hodně podstatně. Ještě více se pak stravitelnost zvýší, když luštěniny i naklíčíme.

Co dát do čočky aby Nenadymala

Před vařením luštěniny alespoň na 8 hodin namočíme.

Červenou čočku, která je loupaná, netřeba namáčet vůbec. Namáčení oživuje zrna, probouzí enzymatické procesy, kterými počíná klíčení, vyplavuje ze zrn nadýmavé látky, puriny a kyselinu fytovou. Proto je dobré vodu, ve které se luštěniny namáčely, vylít.

Jak dlouho vydrží čočka v lednici

Uvařené luštěniny (hrách, čočka, fazole, sója…) se mohou uchovávat buď v chladničce, kde vydrží v uzavřené nádobě asi pět dní, nebo se mohou zmrazit. Zmrazené vydrží asi tři měsíce. Je však třeba počítat s tím, že po rozmrazení hodně změknou, spíš než do salátů se proto hodí do polévek a kaší.

Jak dlouho namáčet fazole před vařením

Při namáčení se z fazolí vyplaví látky vyvolávající nadýmání (sacharidy tvořící plyny). Vodu, ve které byly fazole namočené, vylijeme – nehodí se k dalšímu použití. Namáčení provádíme alespoň na 8 hodin, ideálně na noc. Díky namáčení bude potřebná doba vaření výrazně kratší, zkrátí se přibližně na polovinu.

Jak urychlit vaření čočky

Čočku nejprve přebereme, aby v ní nebyly kamínky. Namáčení urychlí vaření a sníží problémy s nadýmáním. Proto pokud na nadýmání trpíme, před vařením čočku nejprve na několik hodin zalijeme vodou, pak vodu slijeme, čočku propláchneme a uvaříme ji v jiné vodě.

Jak zdravě zahustit čočku

Klasicky se vařená čočka zahušťuje moukou, ale já jsem místo mouky použila brambory, které jsou o něco méně kalorické. No a podávat k ní můžete samozřejmě vejce natvrdo nebo volské oko a kvalitní uzeninu nebo Šmakoun párek. Získáte tak opravdovou bílkovinovou bombu.

Jak často jíst čočku

Čočka na každý den

Dopřejte si kvalitní vlákninu každý den! Jeden hrnek čočky obsahuje asi 16 gramů vlákniny, přičemž denní doporučená dávka je 30 gramů. A že se bojíte nadýmání Tak to vás můžeme uklidnit, konzumaci červené čočky tyhle nešvary nedoprovází.

Kdy solíme čočku

Ve většině kuchařských knih se doporučuje solit luštěniny až po uvaření. Lepší však je přidat malé množství soli už do vody, ve které luštěniny vaříme, protože lépe nabobtnají a mají stejnoměrně slanou chuť.

Jak se správně vaří čočka

Čočku propláchněte pod tekoucí vodou, přesypte ji do hrnce, zalijte vodou v poměru 1:1,75 (necelé dva díly) a bez soli přiveďte k varu. Po pěti minutách vaření osolte, hrnec zakryjte poklicí, sporák vypněte a pokud hrnec dobře drží teplo, pod poklicí nechte čočku dalších 10 minut dojít.

Která čočka je nejzdravější

Černá čočka beluga patří mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Na 100 g má dvojnásobné množství bílkovin (24 g) než třeba tofu (10 g), spoustu vlákniny a její černý pigment obsahuje antioxidanty, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách).

Proč nejíst čočku

Čočka sice obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, podobně však jako další luštěniny (například fazole a černé fazole) málo aminokyseliny methioninu. To je důvod, proč se jako další rostlinné potraviny považuje za neplnohodnotný zdroj bílkovin.

Kdy se solí čočka

Ve většině kuchařských knih se doporučuje solit luštěniny až po uvaření. Lepší však je přidat malé množství soli už do vody, ve které luštěniny vaříme, protože lépe nabobtnají a mají stejnoměrně slanou chuť.

Proč je čočka zdravá

Čočka má vysokou nutriční hodnotu, je skvělým zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny a bílkovin, které naše tělo potřebuje a mělo by dostávat každý den. Kromě klasické zelené čočky je k dostání i čočka červená, černá a dalších více než 50 druhů.

Jak je zdravá čočka

Čočka je však jídlo vhodné do zdravého i dietního jídelníčku. Vláknina obsažená v čočce pomáhá jídlu v žaludku zůstat déle, vy se tak budete cítit sytí delší dobu a sníte méně kalorií. Zpomalování trávení způsobuje také stabilnější hladinu cukru v krvi. Bílkoviny zase pomáhají udržovat svalovou hmotu i při hubnutí.

Jak dlouho musí být namočené fazole

Díky neutrální chuti se hodí do polévek, pyré i salátů. Namočené by měly být alespoň 12 hodin, vařit už je pak stačí jen 30 minut.

Jak rychle změknou fazole

Luštěniny, které nahánějí strach

I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.

Jak dlouho mít namočené fazole

Díky neutrální chuti se hodí do polévek, pyré i salátů. Namočené by měly být alespoň 12 hodin, vařit už je pak stačí jen 30 minut.