Jak dlouho se suší bazalka?

Kdy a jak sušit bazalku

Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.

Na jakou teplotu se suší bylinky

Teplota v místě, kde se bylinky suší, by měla být maximálně 30–45 °C. Pozor, v kuchyni zavěšené svazečky bylin raději nesušte, je tu na ně příliš vlhko. Do kuchyně si jako dekoraci či zásobárnu chutných a zdravých přísad do jídla zavěste předem dobře usušené bylinky.
Archiv

Co s Vykvetlou bazalkou

Květy odlomte

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti. Stejně tak můžete bazalku množit.

Co s přebytkem bazalky

Přebytek bazalky snadno zmrazíme, a to buď lístky nakrájíme nebo je ponecháme celé. Budou se nám hodit na doplnění mnoha pokrmů. Bazalku také můžeme zpracovat na bazalkové pesto, které je výborné k těstovinám, na topinky, do pomazánek i na dochucení různých jídel.

Kdy stříhat bazalku

Rostlinu začněte stříhat ve chvíli, kdy má rostlina alespoň čtyři snítky lístků. Sklízejte pouze tolik listů, kolik ihned využijete. Chcete-li čerstvou bazalku skladovat po dobu až pěti dnů, snítky ustřihněte a zacházejte s nimi jako s řezanými květinami: umístěte je do vody při pokojové teplotě.

Jak uchovat bazalku na zimu

Chcete-li si uchovat bazalku na zimu, nesušte ji, ale přendejte celou rostlinu ze záhonu do květináče, při tom ji dopřejte trochu kompostu, a odneste domů. Najděte jí co nejsvětlejší místo s běžnou teplotou. Pěstujete-li bazalku celou sezonu v květináči, přesaďte ji do nového substrátu určeného pro bylinky.

Kdy sbírat bylinky na sušení

Kdy se vydat na sběr léčivých bylinek

Bylinky sbírejte za suchého počasí, nikdy ne po dešti. Vlhké byliny snadno napadne plíseň. Kořeny je nejlepší sbírat po ránu nebo vpodvečer, vdobě kolem poledne se sbírají listy, květ i nať. Při sběru dejte pozor, ať zbytečně nepoškodíte celou rostlinu.

Jak správně sušit bylinky

Bylinky vždy sušíme na stinném, suchém a dobře větraném místě při běžné pokojové teplotě. Tma zabraňuje ztrátě barvy a chuti rostlin. Čím rychleji byliny sušíme, tím méně přicházejí o své aroma. Ať je to sebevíc lákavé, nikdy je však nenecháme sušit na přímém slunci!

Kdy Zaštipovat bazalku

Bazalka není trvalka

Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst.

Kdy Zastrihnout bazalku

Nejvhodnější doba pro sklizeň bazalky je před polednem, protože v té době je v listech nejvyšší obsah vonných silic. Pokud špičky všech výhonů uštípnete těsně nad některým párem listů, vyraší z jejich úžlabí nové postranní výhony.

Co odpuzuje bazalka

Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Jak zachovat bazalku

Uchovávání bazalky

Listy bazalky nakrájíme, vložíme do sklenic a zalijeme olivovým olejem, ale aby se k lístkům nemohl dostat vzduch. Nad lístky musí být malá vrstvička oleje, aby nedošlo k oxidaci a jejich hnědnutí. Pro dlouhodobější skladování je možné doplnit ještě vrstvičku soli.

Jak nechat Vyklicit bazalku

Postup klíčení

První 3-4 dny ponechejte bazalku přikrytou víkem, poté zkontrolujte, zda jsou semena rovnoměrně naklíčená. Pokud ano, můžete víko sejmout a dát bazalku na světlo. Výhonky bazalky vyrostou a jsou hotové asi za 15-20 dní. Nezapomeňte zavlažovat.

Jak rychle roste bazalka

Bazalku si vypěstujte ze semínka

Semínka zasejte řídce a jen zlehounka prstem přitlačte. Dopřávejte jim pravidelné zavlažování. Stačí tři týdny a najdete vzrostlé rostlinky.

Jak zachránit bazalku

Důležité je, aby měla dostatek světla a tepla. Při vysazení na zahradě se vyvarujte větrným místům, přímému slunci a přímému dešti. Doporučuje se bazalku přesadit do blízkosti rajčat, které potřebují podobné podmínky pro zálivku. Rajčatový keř navíc ochrání choulostivou bylinku před změnami počasí.

Jak dlouho se suší bylinky

Bylinky je třeba sušit na teplotu 45°C – 48°C. Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky.

Jak rychle usušit bylinky

PřípravaBylinky rozložte na talíř aby byly v co nejtenčí vrstvě. Majoránku, oregano nebo mátu dávejte větev vedle větvičky aby nebyly na sobě.Zapněte mikrovlnku na maximální výkon. Zapněte na 30 sekund, zkontrolujte, otočte a opakujte.Pokračujte do sucha. Trvá to kolo 1-2 minut.

Jak zachranit uschlou bazalku

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Jak spravne trhat bazalku

Pokud špičky všech výhonů uštípnete těsně nad některým párem listů, vyraší z jejich úžlabí nové postranní výhony. Bazalka pak tvoří víc větších listů a získává košatý vzhled. Tímto způsobem zároveň oddálíte kvetení. Jestliže sklidíte více bazalky, než spotřebujete, vložte přebytečné výhony do sklenice s vodou.

Jakou půdu potřebuje bazalka

Co se týče půdy, nejvíce se bazalce daří ve vlhké, bohaté a dobře odvodněné půdě. Pokud chcete zajistit vaší bazalce to nejlepší, můžete ji obohatit kompostem, který je bohatý na živiny. Bazalku je také nutné pravidelně zalévat, ale zároveň zajistit, dobře odvodněnou půdu.

Jak často zalévat bazalku

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Jakou teplotu snese bazalka

Nesnáší přemokření ani velké sucho. Volíme osluněné, ne však sluncem vyprahlé místo. Nejvhodněji mírně přistíněné. Ideální teplota je 20°C, ale snáší také 15°C.

Jak se suší bylinky

Bylinky sušíme na suchém a dobře větraném místě

Za prvé je nutné najít vhodné místo, které by mělo být čisté, suché a vždy dobře větrané. Zapomeňte na vlhké sklepy, koupelny či prašné půdy. Bylinky potřebují teplo, stín a čisté prostředí. Na přímém slunci se spálí, ve vlhkém prostředí se zapaří či shnijí.

Proč žloutne bazalka

Málo živin v zemině poznáte tak, že bazalce začnou žloutnout listy. Zkuste třeba žížalí čaj z vermikompostéru. Přezimování: Většinou se jedná o letničky.

Co potřebuje bazalka

Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení. Bazalka na zahradě: Semínka na předpěstování vysejeme v polovině dubna do skleníku nebo do květináče na okenní parapet.