Jak dlouho smažit bavorské vdolky?

Jak dlouho se smaží vdolky

V hluboké pánvi nebo kastrolu rozpalte olej nebo máslo (pokud máte fritézu, jste ve výhodě) a koblihy oprášené od mouky do něj vkládejte smažit. Z každé strany to trvá asi 1–2 minuty. Hotové koblihy nechte okapat na papírové utěrce a podávejte je nejlépe ještě horké a pocukrované moučkovým cukrem.
Archiv

Jak se smaží vdolky

Na pánvi si rozpálíme olej. Z vykynutého těsta tvoříme vdolky a smažíme na rozpáleném oleji z obou stran dozlatova. Přebytečný olej osušíme. Vdolky můžeme obalit ve skořicovém cukru, přidat zakysanou smetanu nebo dochutit švestkovými povidly.

Jaký je rozdíl mezi koblihou a Vdolkem

Někdy jsou vdolky zaměňovány s lívanci, které jsou placatější. Vdolky jsou samy o sobě tlustší zhruba jako kobliha, avšak v průměru větší než kobliha.

Jak dlouho kyne těsto na vdolky

Já ho pak ještě propracuji ručně na pomoučněném válu. Hladké těsto přendej do mísy, zlehka posyp moukou a nech v teple přikryté čistou utěrkou kynout alespoň 40 minut.
Archiv

Kdy se mají smažit koblihy

Kdy se smaží koblihy na masopust / Kdy se pečou masopustní koblihy. Koblihy se připravují na masopustní oslavy, které tradičně bývají na závěr masopustního období. To trvá od Tří králů (6. ledna) do úterý před Popeleční středou.

Kdy se plní koblihy

Vykynuté těsto můžete plnit buď rovnou, nebo až po usmažení.

Jak vytvarovat vdolky

Z nakynutého těsta vytvarujte válec, a ten nakrájejte na stejně velké kousky. Každý kousek zakulaťte a seshora trochu zploštěte. Vdolky rozložte na plech vyložený pečicím papírem (dodržujte dostatečné rozestupy, aby se vám vdolky nespekly). Zakryjte utěrkou a nechejte ještě asi 20 minut kynout.

Co se dává na vdolky

V kastrolu rozehřejte olej. Bochánky trochu roztáhněte prsty na vdolek a vhazujte do rozpáleného oleje a smažte po obou stranách dozlatova. Lehce zchladlé vdolky potřete povidly, ozdobte tvarohem a posypte citronovou kůrou a nastrouhaným tvarohem.

Jak dlouho se smazi koblihy

Do oleje koblihu vkládejte opatrně a stranou, která byla při kynutí nahoru, dolů do oleje. První otočku udelejte asi po dvou minutách. Otočte a dosmažte i z druhé strany. Poté klidně ještě jednou dvakrát otočte, aby byly koblihy propečené (celkem potřebují asi 5 až 6 minut).

Jak dlouho vydrzi domaci koblihy

Jak uchovat koblihy / Jak dlouho vydrží koblihy

Koblihy se vždy připravují v den, kdy se budou konzumovat. Čím dříve po usmažení se budou jíst, tím budou lepší. Pokud nám ale zůstanou, tak je můžeme do následujícího dne uchovat při pokojové teplotě, případně uložit až na pět dnů v lednici.

Jak poznat dobře Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Jak poznat upečené kynuté těsto

Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Hotové by mělo být hladké a pružné, poznáte ho tak, že do něj uděláte důlek, který se posléze vyrovná.

Kdy se smaží koblihy 2023

Nejdůležitějším pokrmem na masopustní úterý jsou koblihy, které každá hospodyně připravuje sama a vyjadřuje tím svůj um a úctu k tomuto dni. Koblihy symbolizují slunce a hojnost. Proto toto typicky české plněné smažené pečivo ke konci masopustu neodmyslitelně patří – jako vítání slunce.

Z jaké mouky se dělají koblihy

Nejlepší, nejnadýchanější koblihy však docílíte z mouky hladké.

Čím potřít vdolky

Po vykynutí je potřeme rozšlehaným vejcem nebo bílkem, popřípadě jen oslazeným mlékem. Hotové vdolky podáváme potřené povidly a šlehačkou nebo třeba posypané strouhaným tvarohem a s kysanou smetanou. Potřít a ozdobit si je může každý podle své chuti.

Jaká mouka na vdolky

Těsto:250 g hladké mouky na kynutá těsta.250 g polohrubé mouky.1 velké vejce (+ můžete navíc přidat ještě jeden žloutek)60 g rozpuštěného másla.200–220 ml vlahého mléka.50 g třtinového cukru.15 g rumu.

Jak udělat kvásek na vdolky

Nejprve si připravte kvásek. Do misky dejte droždí s 1 lžičkou cukru, přidejte 100 ml vlažného mléka a 1 lžíci polohrubé mouky. Vše promíchejte a nechte na teplém místě vzejít kvásek. Trvá to asi 15 minut.

Co se sype na koblihy

Kobliha má tvar lehce zploštělé koule, obvykle s ovocnou marmeládovou náplní. Jiné varianty náplně jsou např. pudink nebo nugát. Smaží se ve vysoké vrstvě oleje do tmavě zlaté barvy, hotová se obvykle sype cukrem, případně polévá cukrovou či čokoládovou polevou.

Jak se pozná Překynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Co dělat s Překynutým těstem

Překynuté těsto poznáte tak, že přestává růst nahoru a začne se propadat. Vytvarované kousky těsta nechte ještě znovu kynout na plechu, v ošatce nebo formě, než zvětší svůj objem. Než je dáte do předehřáté trouby, můžete je potřít vejcem, aby se po upečení hezky leskly.

Proč těsto po upečení klesne

Pokud budete péct těsto příliš zprudka, vytvoří se mu pevná kůrka, která neumožní další rozpínání těsta zevnitř a ke konci pečení nehezky popraská. Upečený moučník je zlatavý a pružný na dotyk. Je-li vyšší, hodí se zkontrolovat špejlí, zda se dost propekl i uvnitř.

Proč kynuté těsto po upečení klesne

Doba kynutí záleží na množství kvasnic, teplotě místnosti a hustotě těsta. Řídké těsto kyne půl hodiny, hustší může kynout až hodinu i déle. Pozor na rychlé kynutí těsta, v troubě může pak těsto spadnout. Překynutí těsta způsobuje, že těsto bude řídké, pečivo bude malé a těsto nám může klesnout.

Kdy chodi maškary

Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, které jsou zvány ostatky, končiny, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

Jakou mouku na vdolky

250 g hladké mouky na kynutá těsta. 250 g polohrubé mouky. 1 velké vejce (+ můžete navíc přidat ještě jeden žloutek) 60 g rozpuštěného másla.

Jak dlouho se dělá kvásek

Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.