Jak dlouho vydrží bazalka?

Jak dlouho roste bazalka

Bazalku si vypěstujte ze semínka

Semínka zasejte řídce a jen zlehounka prstem přitlačte. Dopřávejte jim pravidelné zavlažování. Stačí tři týdny a najdete vzrostlé rostlinky. Přesaďte si je do větších truhlíků nebo koncem května přímo na záhon.
Archiv

Jak uchovat bazalku na zimu

Chcete-li si uchovat bazalku na zimu, nesušte ji, ale přendejte celou rostlinu ze záhonu do květináče, při tom ji dopřejte trochu kompostu, a odneste domů. Najděte jí co nejsvětlejší místo s běžnou teplotou. Pěstujete-li bazalku celou sezonu v květináči, přesaďte ji do nového substrátu určeného pro bylinky.

Jak nejlépe uchovat bazalku

Rozhodně bazalku nikdy nedávejte do lednice. Je to křehká bylinka, která obsahuje hodně vody, a proto se jí nedaří v chladu. V lednici by mohly její listy seschnout a zčernat. Místo toho ji nechte na kuchyňské lince při pokojové teplotě ve sklenici vody nebo ve váze jako řezané květiny.

Jak zachránit bazalku

Některé bylinky, třeba právě bazalka a další středomořské rostliny, chlad přímo nesnášejí, takže je pro ně nejlepší uchovávat je v pokojové teplotě. Pokud vidíte, že bazalka už uvadá a vy ji nestačíte sníst, nevyhazujte ji – vyrobte třeba pesto nebo lístky zamrazte.
Archiv

Jak zkratit bazalku

Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto). V místě úžlabí je velká koncentrace růstového hormonu, a jakmile odstraníte část hlavního stonku, rostlina místo směrem nahoru rozdistribuuje hormon do stran. Vytvoří tak dva nové hlavní stonky.

Jak často zalévat bazalku

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Co s bazalkou když kvete

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.

Jak zakonzervovat bazalku

Uchovávání bazalky

Listy bazalky nakrájíme, vložíme do sklenic a zalijeme olivovým olejem, ale aby se k lístkům nemohl dostat vzduch. Nad lístky musí být malá vrstvička oleje, aby nedošlo k oxidaci a jejich hnědnutí.

Kdy a jak sušit bazalku

Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.

Jak zachranit uschlou bazalku

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Jak často se zalévá bazalka

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Kdy Zaštipovat bazalku

Bazalka není trvalka

Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst.

Jak sušit domácí bazalku

Tip první – nasušit

Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.

Jak zmrazit bazalku

Pro kuchyňské účely je vhodnějším způsobem zakonzervování zamražení. Bazalka sice velice rychle ztratí svěží zelenou barvu a zhnědne, ale její aroma je výraznější než po sušení. Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch.

Proč bazalka žloutne

Nejčastější problém je u všech pěstitelů v domácnosti, že rostlinu přelijí. Je to rostlina z teplejších oblastí a dobře snáší sušší podmínky. Bohužel příznaky přelití jsou u kytek podobné příznakům ze sucha – žloutnou a zasychají listy. Vždy zalévat až je půda na dotek suchá a nenechávat stát vodu v misce.

Co udělat s bazalkou

Přidává se také na pizzu, těstoviny, mleté maso i do zeleninových jídel. Obsahuje vitamin C a celou řadu minerálních látek. Bazalku nikdy nevaříme, ale přidáváme do již hotových pokrmů. Zklidňuje také nervovou soustavu, zlepšuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu a funguje jako afrodiziakum.

Co zasadit k bazalce

Prospívá jí společnost okurek, paprik a cibule. Bazalka vylepšuje chuť rajčat a paprik, ale hlavně přirozeně odpuzuje housenky a mšice. Bazalka v nádobách: Semínka bazalky vysejeme do vlhkého zahradního substrátu, přibližně 5–10 semen na květináč do hloubky zhruba 6 mm. Nově zasetá semínka vlhčíme rozprašovačem.

Kdy dát na balkon bylinky

Pokud budeme bylinky pěstovat venku, na balkóně či terase (na sluníčku a čerstvém vzduchu se jim daří), umístíme je tam až v květnu, kdy pominou mrazíky. I otužilým druhům půjde klíčení a počáteční růst lépe v teple za oknem nebo ve skleníku. Teplomilnou bazalku či koriandr by mráz dokonce zničil.

Proč žloutnou bylinky

Žluté listy jsou běžným příznakem toho, že rostlina potřebuje vodu. Často k tomu není potřeba ani sucho. Stačí několik horkých dnů, kdy rostlina ztrácí více vláhy prostřednictvím listů, než jsou schopny absorbovat její kořeny, a žloutnutí je na světě.

Proč žloutne bazalka

Málo živin v zemině poznáte tak, že bazalce začnou žloutnout listy. Zkuste třeba žížalí čaj z vermikompostéru. Přezimování: Většinou se jedná o letničky.