Jak dlouho vydrží doma vánoční stromek?

Jak na vánoční stromek aby dlouho vydržel

Základní pravidlo je skladovat stromeček na chladném místě, ideálně venku nebo na balkóně. Vyplatí se najít nějaké stinné místo, kde na stromeček nebude svítit slunce, které způsobuje další vysychání. Pokud chcete mít stromek co nejtrvanlivější, pokropte 2-3x celý strom i s jehličím vodou z konve nebo hadice.
Archiv

Kdy vyhodit vánoční stromek

6. ledna je právě poslední noc, kdy oheň hořel. Pravděpodobně odtud pak vznikl zvyk, že lidé odstrojují stromeček na Tři krále a uklízejí vánoční výzdobu.

Jak dlouho vydrží jedle doma

Jedle vydrží skoro stejně dlouho a má ze všech stromků nejhustší větve, pravidelný tvar a charakteristickou, sytě zelenou barvu jehličí. To je polodlouhé, obrůstá větve ze tří stran a píchá nejméně, takže se s jedlí nejpohodlněji manipuluje.
Archiv

Jak nejlépe uchovat vánoční stromek

„Stromek je potřeba skladovat v chladném prostředí nejlépe postavený v nádobě s vodou,“ říká František Valdman, předseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků a doporučuje před tím odříznout konec kmínku. Stromek by kvůli smole, kterou zalil řez, totiž jinak nemohl dobře sát vodu.

Jak často zalévat vánoční stromek

Pokud ovšem máte v pokoji 20 stupňů Celsia a méně, nebojte se nechat si stromeček doma po celý týden. V žádném případě by ale neměl stát u radiátoru nebo u krbu. Jehličnan byste měli několikrát denně rosit, abyste zvýšili vzdušnou vlhkost. Nezapomeňte ho také zalévat, stačí jednou za dva dny.

Jak správně pečovat o vánoční stromek

Krásný stromek, krásné svátky

Jestli chcete vaší jedli dopřát opravdu nadstandardní péči, doporučujeme její jehličí každý den rosit rozprašovačem naplněným vodou, a zvlhčovat tak vzduch v místnosti. Až budete mít vybrané místo, kam stromek umístíte, připevněte jej do stojánku a rozřízněte stahovací síť.

Jak vyhodit vánoční stromek

Stromky se odváží ve stejný den, kdy se sváží i směsný odpad. Jestliže ale opravdu nestihnete sběrnou dobu a stromek nechcete jen tak někde pohodit, pak zajeďte do nejbližšího sběrného dvora, kde by ho (podle regionu) měli přijmout zdarma (na rozdíl od elektrospotřebičů).

Jak dlouho nechat vánoční vyzdobu

Dle tradice byste měli vánoční svátky slavit (a nechat ozdobený stromek) až do 6. ledna. Možná, že znáte písničku o 12 dnech Vánoc – ale třeba jste nevěděli, že 12 dní ve skutečnosti začíná až na Štědrý den, což znamená, že po příchodu Ježíška zbývají ještě téměř dva celé týdny oslav. Podle křesťanské tradice 6.

Kdy je nejlepší koupit vánoční stromeček

Živý vánoční stromeček vydrží několik týdnů, koupit jej tedy můžete už během prvního prosincového týdne. Ideální stav by měl mít stromek koupený co nejdříve před Vánocemi. Nedoporučujeme jej však kupovat úplně na poslední chvíli, protože ty nejlepší stromečky už bývají vyprodané.

Jak pečovat o vánoční stromek

Všechny druhy vánočních stromků je potřeba dát do mírně vytápěné místnosti, rozbalit a seříznout kmen o zhruba dva centimetry, aby se uvolnily kapiláry. Pak už záleží na vás, jestli máte stojan, do kterého se dá přilít voda, nebo ho necháte bez vláhy. Do zásobníku přilévejte vodu pravidelně, stromek vydrží déle svěží.

Jak dlouho vydrží vánoční stromek v květináči

Umělé vánoční stromky v květináči vám vydrží celá desetiletí. Pokud vám je každý rok líto vyhazovat živý vánoční stromeček i pro vás máme řešení. Můžete si vánoční stromeček pronajmout!

Co se děje s vánočními stromky

Vánoční stromek můžete odnést i přímo do sběrného dvora!

Pokud se vám nechce stromek odkládat jen tak ke kontejnerům a nemáte ani zahradu, můžete ho odvést do nejbližšího sběrného dvora a na některých místech v České Republice i do kompostáren.

Kdy vyhodit Stromecek

Podle tradice byste měli stromek vyhazovat až na Tři krále, 6. ledna. Čím dřív se ho ale zbavíte, tím méně s ním budete mít starostí.

Kdy schovat vánoční ozdoby

Český zvyk velí vytáhnout vánoční dekorace se začátkem adventu a na Tři krále je zase schovat.

Proč se zdobí vánoční stromeček

Tradice zdobení vánočních stromků se zrodila v německých městech během 16. století. Nápad možná vyšel ze starogermánských zvyků – o slunovratu si lidé nosívali do domu větvičky nebo stromky, aby uctili boha Odina. Nejprve se tančívalo pod stromy ve volné přírodě, kde byly stromky ozdobeny ovocem, sladkostmi a světly.

Jak se starat o stromek v květináči

V interiéru umístěte stromek co nejdál od topení nebo krbu. Pravidelně jej mechanickým rozprašovačem roste, třeba i několikrát denně, aby nevyschl. Pomůže i vysoká vlhkost v pokoji, ideálně kolem 75% relativní vlhkosti. Samozřejmě strom pravidelně zalévejte tak, aby hlína byla vlhká, nikoliv však přemokřená.

Jak zabalit vánoční stromek

Nejlepší způsob jak skladovat umělý vánoční stromeček je přemístit ho v rozloženém stavu do místnosti kterou nevyužíváte a zakrýt ho tmavou fólií. Pokud však nemáte dostatek prostoru na takové skladování, je nejvhodnější stromeček vrátit opět do původního stavu.

Kdy končí vánoční výzdoba

Pátý leden je považován za poslední den vánočních oslav a také poslední den, kdy byste měli vystavit vaši vánoční výzdobu. Před mnoha lety se věřilo, že duchové stromů žijí v zeleni, která se často používá jako materiál do vánočních ozdob.

Kdy správně zdobit stromeček

Zdobení si 60 % lidí užívá 23. prosince, jedna čtvrtina pak přímo na Štědrý den. Ostatní si stromeček zdobí už například v den Sv. Mikuláše či během první adventní neděle.

Kdo vymyslel vánoční stromeček

Roku 1812 se první vánoční stromeček rozsvítil v Libni na zámečku Ztracená Varta. S nápadem přišel ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich, který tuto tradici okoukal v sousedním Německu. I když se tradice zdobení vánočního stromečky v Českých zemích natrvalo usídlila až někdy v 19.

Co s vanocnim stromkem v květináči

Rostlinu je třeba pravidelně zalévat – substrát musí být trvale vlhký, nikoli však rozmočený. Pokud však nemáte možnost umístit stromek do chladné místnosti v interiéru, přestěhujte jej do venkovního prostředí v den, kdy nemrzne, umístěte jej na přistíněné místo a nezapomeňte pořádně zalít.

Jak zacházet s vánočním stromkem

Umělé stromky jsou nerecyklovatelné. Pokud již dosloužily, můžete je vyhodit do kontejneru na komunální odpad nebo odvézt do sběrného dvora.

Kdy se rozsvítí vánoční strom doma

Tradice neudává pevný termín, ale v českých domácnostech je zvykem zdobit buď 23. prosince večer, nebo častěji na Štědrý den (24. 12.)

Kde stál prvni vánoční stromek

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století.

Jak vybrat vánoční stromek

Vyberte zdravý vánoční stromek

Smrk, jedle nebo borovice – každý stromek voní jinak. Smrky mají husté větve a vypadají bohatě. Borovice ale zase vydrží delší dobu a hezky provoní byt. Jedlička na rozdíl od smrku tolik nepíchá, hezky voní a pěkně vypadá, ovšem za ni si připlatíte.