Jak dlouho vydrží Niva
Minimální trvanlivost sýra je obvykle 21–24 dní od data balení při skladování při vhodné teplotě 4–8 °C.
Jak se pozná zkažená Niva
Měkké zrající sýry (Hermelín, Romadur, Niva atd.) dávají svou zkaženost najevo jinak. Začnou hořknout, kysele páchnout, je cítit čpavek, na jejich povrchu se mohou objevit barevné skvrny cizích plísní.
Archiv
Jak dlouho vydrží sýr Niva v lednici
Díky termizaci, tedy záhřevu na teplotu okolo 70 °C, však v původním obalu vydrží dva až čtyři týdny.
Archiv
Jak dlouho zraje Niva
Na dobrou nivu si počkáte minimálně 6 týdnů
To je poté vypouštěno na formovací vanu, kde je ručně nahrnováno do tvořítek a poté probíhá odkapávání syrovátky ze sýra. Pak přichází proces solení nasucho krystalickou solí a sýr je převážen do zracího sklepa, kde zraje minimálně šest týdnů.
Jak se pozná zkažený sýr
Občas se na tvrdém sýru může objevit bílý povlak, tedy plíseň. takovou ale můžete bez obav ze sýru vykrojit. Pokud plíseň zasáhla sýr celý, už jej nezachráníte. Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.
Jak dlouho vydrží sýr
Minimální trvanlivost
Krájené sýry prodávané u pultu bychom měli spotřebovat do 24 hodin. Tvrdé sýry v původních obalech vám vydrží 4 týdny i déle. Obecně platí, že měkké sýry s nižším podílem sušiny mají nižší trvanlivost, a naopak tvrdé sýry s vyšším podílem sušiny vydrží nejdéle.
Co se stane když sním starý sýr
Mykotoxiny mohou poškodit játra, ledviny, imunitní systém a tvorbu krve. V některých případech mohou vyvolat dokonce rakovinotvorné bujení. Nejrizikovější jsou z tohoto pohledu starší potraviny z ryb, uzenin, sýrů, kvašené potraviny, plísňové sýry.
Jak vypadá plesnivá Niva
Napadené jídlo často změkne a změní barvu. Vlastní plíseň pak může vypadat jako bělavý nebo barevný povlak nebo jako drobná zrnka. Plíseň tvoří spory, díky kterým získává svou barvu, která je nejčastěji zelená, bílá, černá nebo šedá. Plesnivé potraviny také mají zvláštní chuť a často zapáchají.
Kde zraje Niva
Do roku 2003 zrály bochníky Nivy v jeskyni Michalka u Holštejna. Kvůli nevyjasněným majetkoprávním vztahům a vstupu do Evropské unie mlékárna nakonec vybudovala novou moderní zrárnu sýrů ve svém areálu v Otinovsi.
Jak poznat Plesnivy sýr
Někdy se na tvrdém sýru může objevit bílý povlak – bílá, ohraničená plíseň. Ta se naštěstí nemůže dostat do vnitřku tvrdých sýrů a stačí ji tedy pouze vykrojit, případně lehce potřít zředěným octem. Pokud už ale plíseň chytá i jiné barvy, sýr bez milosti celý vyhoďte.
Co se stane když sním plesnivý sýr
Zápach i chuť plesnivějící potraviny snadno poznáme – ať už okem, tak v nejhorším po chuti. Například u sýrů ji však ucítit nemusíme. Není však proč panikařit. Pokud jste zdraví, váš organismus si s kouskem plísně určitě poradí.
Kdo vymyslel nivu
Výrobu zavedl Karol Burkhardt ze Starých Hor. Způsob výroby a plíseň si donesl přímo z francouzského Roquefortu, kam se dostal na svých cestách jako dráteník. V malé sýrárně se vyráběla brynza a plísňový sýr pouze z ovčího mléka. Postupně se výroba rozšířila do několika mlékáren a sýráren na středním Slovensku.
Jaká plíseň je na nivě
Ošemetná oblast plísní
Může za to Penicillium camemberti v případě camembertu, brie nebo Hermelínu, zatímco Penicillium roqueforti dává nezaměnitelnou texturu a chuť například Nivě, rokfóru a gorgonzole.
Kde se vyrábí sýr Niva
Do roku 2003 zrály bochníky Nivy v jeskyni Michalka u Holštejna. Kvůli nevyjasněným majetkoprávním vztahům a vstupu do Evropské unie mlékárna nakonec vybudovala novou moderní zrárnu sýrů ve svém areálu v Otinovsi. Výrobní postup se ale nezměnil.
Jaký sýr je zdravý
Sáhněte po čerstvých nezrajících sýrech – např. Gervais, Lučina, Žervé. Zdraví nejvíce prospívají. Většinou obsahují pouze mléko, siřidlo, smetanu, nejsou přesolené a vápník z nich se v organismu ideálně vstřebá.
Proč nejíst tavený sýr
„Tavené sýry rodiče stále považují za zdravou součást jídelníčku, neměli by to s nimi však přehánět. Obsahují takzvané tavící soli, převážně fosforečnany, které mohou při nadměrné konzumaci napomáhat odvádění vápníku z kostí,“ upozorňuje dětská obezitoložka a endokrinoložka Alexandra Moravcová.
Jak casto jíst sýr
Opravdu tučný sýr si dopřejte jednou za čas a to v malém množství. Ke každodennímu jídelníčku nejlépe sedí sýry s obsahem 30 % tuku – Tvarůžky, Lučina, Žervé, Cottage, Eidam, Parenica nebo Balkánský sýr.