Jak dlouho vydrzi helma na kolo?

Jak dlouho vydrzi helma

Helma je stará

Vlivem UV záření a kolísání teplot se mění vlastnosti pěnového polystyrenu, takže letitá cyklistická helma už nemusí chránit tak dobře, jako přilba nová. Většina výrobců doporučuje preventivní výměnu helmy po třech až pěti letech používání.
Archiv

Jak často měnit lyžařskou helmu

Postupem času materiály degradují, a proto se doporučuje lyžařskou helmu měnit každých 5 let. Výměna je nutná po větším nárazu. A to i v případě, že poškození není na pohled patrné –⁠ po nárazu může být poškozena vnitřní struktura přilby.

Co se starou helmou

Pokud je helma v pořádku, jenom je stará, tak můžeš zkusit tady http://www.kolaproafriku.cz/ , berou i helmy. Sběrná místa mají Praha, Brno, Ostrava. Ale pořádají průběžně jednorázové sběrné akce po všech větších městech v ČR, viz jejich stránky.

Jak dlouho vydrží helma na motorku

ŽIVOTNOST HELMY je mnohdy diskutované téma, ale až na výjimky je možno tvrdit, že helmu je dobré měnit každé tři roky, a to za předpokladu, že ji užíváte sami. Nikdy helmu nepůjčujte, interiér je vytvarován na vaši hlavu. Jiná hlava tvaruje výplň jinak, tudíž zvětšuje volný prostor a zkracuje tím životnost.

Kdy musím mít helmu na kolo

Povinnost helmy na kole je zavedena pro děti do 18 let věku a určuje ji tzv. zákon o nošení helmy na kole. 2023 se žádná změna nechystá, takže u dospělých zůstane helma dobrovolná. V posledních letech ale častěji potkáte cyklistu s helmou než bez.

Jak vyčistit cyklistickou helmu

Povrch přilby vyžaduje občasné vyčištění vodou a jemným neagresivním saponátem. Pokud je na přilbě zaschlý hmyz nebo bláto, pokryjte přilbu na několik minut navlhčeným papírovým ubrouskem nebo vlhkým měkkým hadříkem. Po odmočení jdou nečistoty odstranit snadněji.

Jak měřit helmu

Změřte svůj obvod hlavy v centimetrech cca. 1-2cm nad obočím, jak je ukázáno na obrázku výše. Naměřenou hodnotu v cm vydělte koeficientem 2,54.

Jak koupit helmu

V případě helem pro dospělé je velikost helem odstupňována takto: S – 50-54 cm (rozměr udává obvod hlavy), M – 54-58, L – 58-62. U některých výrobců se tato čísla mohou mírně lišit. Dělají se ovšem i větší helmy s obvodem 64 cm. Při zkoušení by helma měla dobře sedět na hlavě bez toho, aby kdekoliv tlačila.

Kdy vyměnit helmu na kolo

Doporučujeme dodržovat interval 5 let. Samotné stárnutí, a tím například křehnutí, není u těchto materiálů v rámci několika let nijak rapidní, ale vliv na stav helmy má. Někteří výrobci proto doporučují přilbu preventivně vyměnit po třech letech, jiní po pěti a někteří uvádějí „trvanlivost“ 8 let.

Jak by měla sedet helma na motorku

Nikde by vás polstrování a skořepina helmy neměly tlačit na spánky a čelo, stejně tak byste neměli cítit "ostrý" tlak shora na hlavu. Přilba by vám měla plně obepínat obvod hlavy a tváří bez vůle. Není na škodu, ba naopak, když vám polstrování přilby udělá na tvářích "sysla"

Co musí splňovat helma na motorku

Přilba na motorku musí být homologovaná

Homologace zaručuje, že helma na motorku byla testována a schválena pro provoz na pozemních komunikacích a závodních tratích. Údaj o platné homologaci pro Českou republiku najdete na vnitřním polstrování nebo na řemínku. Podle aktuálních předpisů se jedná o údaj ECE 22-05.

Co se stane kdyz nebudu mít helmu na kole

Když ji ale nemá, nikdo pokutu nedostane. Na silnici v Česku může cyklista mladší 18 let jedině s helmou. Zákon to nařizuje už od roku 2001.

Jak je to s helmou na kole

V České republice je helma na kola povinná pouze pro děti do 18 let. Dospělým osobám je však nošení helmy silně doporučeno a to v každém terénu i na cyklostezkách mimo silnice. Při pádu bez helmy může dojít k vážnému zranění hlavy.

Čím čistit řetěz na kolo

Asi nejjednodušší a nejčistší metodou, jak si vyčistit řetěz nasazený na kole, je použít pračku řetězu. Je to malý nástroj, který se připevní k řetězu. Je opatřen nádržkou, kterou naplníte vybraným čisticím prostředkem. Když šlapete pedálem dozadu, řetěz prochází otáčejícími se kartáčky v čističi.

Jak vyleštit kolo

Vyčistěte speciálním kartáčem nebo houbou

Chcete -li kolo vyčistit důkladně, vyčistěte jej speciálním kartáčem nebo houbou. Existují čisticí soupravy navržené speciálně pro kolo, které obsahují kartáče vhodné pro řetěz, paprsky a řetězová kola. Pomocí nich dostanete špínu z každého zákoutí vašeho kola.

Jak poznat malou helmu

Přilba nesmí být na hlavě volná a při upnutém podbradním řemínku nesmí jít stáhnout z hlavy zezadu dopředu. Přidržte si helmu rukama a zkuste uvnitř helmy otočit hlavou. Pokud má hlava v helmě volný pohyb, zkuste menší velikost. Naopak, pokud vás helma tlačí, je malá.

Jak se měří helma na kolo

Krejčovským metrem si změřte obvod hlavy v nejširším místě (nad ušima doprostřed čela). Dostanete hodnotu v centimetrech, podle které se při výběru velikosti budete orientovat. Většina helem se vyrábí ve 2-3 velikostech, ale označení výrobců berte spíše jako orientační.

Jak správně nosit helmu na kolo

Správně by měla být helma na hlavě v téměř vodorovné poloze. Nyní si vzadu dotáhněte stahování až k hlavě, aby se helma na hlavě zajistila. Pokud jste dotáhli stahování na maximum a helma je stále volná, vybrali jste si příliš velkou velikost a potřebujete menší. Pokud helma sedí dobře, nastavte boční pásky.

Jak spravne vybrat helmu na kolo

Helma nesmí tlačit, pásky nesmí škrtit a mezi bradu a dolní sponu by se vám měly vejít maximálně dva prsty. Dobře zvolená helma je prostě velikostně tak akorát a komfortně obepíná hlavu. To platí bez rozdílu pro muže, ženy i děti. Hlavně při nákupu dětské helmy se nesnažte šetřit.

Kdo musí mít helmu na kole

Helma na kolo – ano či ne V České republice je helma na kola povinná pouze pro děti do 18 let. Dospělým osobám je však nošení helmy silně doporučeno a to v každém terénu i na cyklostezkách mimo silnice. Při pádu bez helmy může dojít k vážnému zranění hlavy.

Kde je povinná helma na kolo

Cyklistická helma je zde povinná pro všechny cyklisty jedoucí mimo obec. Děti do 15 let ji musí mít vždy a všude. Za snížené viditelnosti jsou povinné reflexní prvky na oděvu. Kolo musí mít přední a zadní světlo, zvonek a odrazky.

Kdy je povinná přilba na kole

Ze zákona totiž mají děti do věku 18 let povinnost helmu nosit. Rozumní dospělí cyklisté si ji pořídí též . A jak helmu nosit Helma musí dobře držet a má být posazena dostatečně do čela.

Kdy je povinná helma na kole

Povinnost helmy na kole je zavedena pro děti do 18 let věku a určuje ji tzv. zákon o nošení helmy na kole. 2023 se žádná změna nechystá, takže u dospělých zůstane helma dobrovolná. V posledních letech ale častěji potkáte cyklistu s helmou než bez.

Jak často mazat řetěz na kolo

Údržbu řetězu máte nyní v malíčku, proto si všímejte každého zaskřípání. Mohlo by se jednat o signál, že řetěz potřebuje namazat. A jezdíte-li pravidelně, měli byste řetěz čistit a mazat alespoň jednou za měsíc.

Kdy mazat řetěz na kole

Řetěz je vhodné mazat v předvečer vyjížďky či závodu. Namazaný řetěz nesmí být ani suchý ani utopen v oleji. Do suchého počasí použijeme MOTOREX Dry Power.