Jak dlouho zraje Carolina Reaper?

Jak dlouho roste Carolina Reaper

Doba zrání je okolo 120 dní. S předpěstováním semen je možné začít již v únoru či březnu. Aby rostlina vyrostla a začala tvořit plody, potřebuje 6–9 měsíců, je proto nutné začít s pěstováním semen včas. Klíčení trvá obvykle 2–3 týdny, ale u některých vyšlechtěných odrůd i 6 týdnů.
Archiv

Jak pali Carolina Reaper

Ne nadarmo dostala tato paprička přívlastek "reaper" (v překladu smrtka). Pálí opravdu pekelně. Díky delšímu chuťovému dozvuku si nicméně vychutnáte nejen její spalující žár, ale i překvapivou sladkost. Pod extrémní pálivostí se totiž skrývá plná sladká chuť s příjemnými podtóny čokolády, třešní a skořice.

Co pomaha na chilli papričky

Pokud se vám přesto stane, že si papričkou popálíte kůži, omyjte ji olejem, mlékem, případně teplou vodou s mýdlem. A kdybyste to přehnali s konzumací chilli, pomůže vám opět mléko nebo například bílý jogurt. Rozhodně nepijte vodu, která pálivý účinek ještě zesílí.

Jak uchovat čerstvé feferonky

Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku. Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu. Skladujte v suchu, temnu a chladu.

Jak rychle roste chilli

„Semínka chilli paprik klíčí dlouho. Dva až čtyři týdny, podle odrůdy, ale také podle podmínek, hlavně tepla a vlhka. Doporučuje se do každé tablety vložit jedno až dvě semínka, já ale dávám raději tři,” říká Jan Novák, jenž se svému hobby – pěstování chilli papriček – úspěšně věnuje už několik let.

Jak dlouho rostou feferonky

Aby rostlinka plně vyrostla a začala tvořit plody, potřebuje 6 až 9 měsíců, takže pokud semínka zasejete v únoru, dočkáte se papriček od července do října.

Jaká je nejpálivější paprička na světě

Paprička Carolina Reaper, tedy Karolínská Sekačka či Karolínský Trhač, je akutálním rekordmanem zapsaným v Guinnessově knize rekordů. Uvádí se, že dosahuje 2 200 000 Scovilleho jednotek!

Jak moc pali Carolina Reaper

Extrémně pikantní paprička

Paprička Carolina Reaper má až 2 200 000 stupňů pálivosti na Scovilleově stupnici. Pálí tak moc, že náš řezník Jura musí tohle maso připravovat v ochranných pomůckách.

Jak poznat zralou chilli papričku

Čas sklizně poznáte podle zbarvení papriček

Červené odrůdy, jako je 'Jalahot', jsou plně zralé, teprve když je slupka sytě červená a lesklá. Ve škále pálivosti stojí nejvýš právě papričky jalapeño, mezi něž 'Jalahot' patří.

Jak SMYT z rukou chilli

Jak dostanu kapsaicin, pálivost papriček z rukou Omýt několikrát vodou a mýdlem, poté vetřít do pokožky rostlinný olej. Po dvou minutách jej odstranit alkoholem a ruce ještě jednou omýt hydratačním mýdlem.

Co s úrodou feferonek

7 jednoduchých způsobů a receptů jak zpracovat chilli papričkyZavařené chilli papričky v sladko-kyselém láku.Recept na chilli papričky v medovém láku.Domácí sriracha – fermentovaná chilli omáčka.Chilli omáčka podle Jamieho Olivera.Mražené chilli papriky.Sušené chilli papričky.Sušené chilli vločky v oleji.

Jak velký květináč na chilli

Minimální rozměr květináče pro pěstování jedné rostliny je v případě chilli papriček alespoň 10×10 cm.

Jakou Hlinu na chilli

Půdní substrát je stěžejní faktor pro pěstování chilli. Pro většinu chilli papriček je nejvhodnější zásaditá, hlinitopísčitá a dostatečně provzdušněná půda. Potřebné živiny rostlina získává jen v případě jejich rozpuštění na minerály ve vodě.

Jak daleko od sebe sázet chilli

Jsou-li zdravé, měly by mít ve druhé polovině května, tedy v době přesazení do půdy, výšku 20 až 30 cm a být pěkně silné. Sázet lze jak ven na zahradu, tak do fóliovníků (sází se do sponu, při vzdálenosti 40-50 cm mezi jednotlivými rostlinami), ale spousta pěstitelů sází chilli papriky do květináčů.

Jak daleko od sebe papriky

Sazenice papriky vysazujte ven v druhé polovině května, aby jim neuškodily případné pozdní mrazy nebo nízké noční teploty. Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích.

Co je to Shu

SHU – Scoville heat units – jsou mezinárodní jednotky pálivosti. Stupnici pálivosti navrhl americký chemik Wilbur Scoville a počet Scovilleových jednotek pálivosti (SHU) odpovídá množství kapsaicinu v chilli. Kapsaicin je látka, která je zdrojem pálivosti papriček.

Co to je kapsaicin

Kapsaicin (kapsicin, capsaicin, 8-methyl-N-vanillyl-trans-6-nonenamide) je hlavní pálivý alkaloid v paprikách rodu Capsicum. Odpuzuje býložravce, různé hmyzí strávníky a některé parazitické houby.

Co je Moruga

Jedná se o pozdní odrůdu velmi silně pálivé papriky. Plody jsou typicky svraštělé, o šířce 3-4 cm a délce 5-6 cm. Odrůda je vhodná pro pěstování s oporou v krytech i v nádobách. Pálivost do 1 800 000 SHU.

Jak nechat dozrát chilli papričky

Pokud před sklizní omezíme zalévání, docílíme tím větší finální pálivosti. Pokud papričky nejsou dozrálé a pěstujete v květináči, je potřeba rostlinu přenést domů a nechat na světle plody dozrát. Při sklizni extrémně pálivých chilli doporučujeme používat rukavice.

Kdy plodí chilli papričky

Doba dozrávání chilli papriček se liší nejenom podle podmínek, které jim pěstitel může nabídnout, ale také podle odrůdy. První začínají dozrávat už v červenci, sklízet je lze ale až do prvních mrazů. Z jedné rostlinky lze mít několik desítek papriček. Sklízet lze často už od července až do pozdních podzimních měsíců.

Co neutralizuje capsaicin

Kapsaicin také dokáže neutralizovat tzv. substanci P, což je neuropeptid vyvolávající v lidském těle zánětlivost. Chilli papričky přivezl Kryštof Kolumbus jako náhradu drahého černého pepře. Tím udělal pro zdraví velice moc, protože černý pepř je karcinogenní.

Jak se zbavit pálení rukou po chilli

Jak dostanu kapsaicin, pálivost papriček z rukou Omýt několikrát vodou a mýdlem, poté vetřít do pokožky rostlinný olej. Po dvou minutách jej odstranit alkoholem a ruce ještě jednou omýt hydratačním mýdlem.

Jak dlouho se suší chilli papričky

Ty umístíme do sušičky na ovoce a pozvolna sušíme při teplotě 35°C, dbáme na to, aby se spodní plata průběžně, po několika hodinách měnila za ty vrchní. Je to z toho důvodu, že dole je teplota vzduchu nejteplejší a slupky zde schnou daleko rychleji. Průměrná doba sušení jsou dva dny.

Co udělat s Jalapenos

Využití v kuchyni

Papričky jalapeňos přidejte do majonézy, do omáček i do směsi koření. Nakrájené se také nakládají do slanokyselého pikantního nálevu a poté konzervují. Lze je i obalovat a grilovat. Obzvláště chutné jsou plněné jalapeňo papričky a smažené jalapeňo papričky.

Kdy zalévat chilli

Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den. V parných letních dnech, a pokud jsou rostlinky ve sklenících, zalévají někteří pěstitelé i dvakrát denně. Pokud možno vždy zalévejte odstátou vodou, nikdy ne studenou.