Jak dlouhy komín k udírně?

Jak dlouhý má být kouřovod k udírně

Jeho délka, jestliže vede volně vzduchem, bude zhruba 2 m, průměr cca 20 cm. Potřebujeme-li z praktických důvodů kouřovod zanořit pod zem, prodloužíme ho na 3 až 4 m. Použijeme na něj jakoukoli trubku z nehořlavého materiálu, např. keramickou odpadní rouru, betonovou rouru nebo kouřovou rouru od kamen.
Archiv

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Čím obložit udírnu

Udírna je postavena zpravidla z masivního dřevěného rámu z dřevěných hranolů, které jsou kolem dokola obloženy dřevěnými prkny. Neobložená zůstává pouze spodní část udírny, která bude osazena na vyzděný základ. Topeniště je vhodné vyzdít ze šamotových cihel na maltu vápenocementovou, příp. postačí klasické cihly.

Jak vyrobit topeniště k udírně

Topeniště samozřejmě ze dřeva nevyrobíte. Postavit lze ze starých cihel, zbytků betonové dlažby apod. Důležité je, aby kouř z topeniště do udírny putoval minimálně 120 cm dlouhým kouřovodem a mohl částečně vychladnout.

Jak daleko topeniště k udírně

Kouřovod spojující ohniště s udírnou je z kameniny, litiny nebo ocele o průměru cca 15 cm. Od okraje ohniště po okraj udírny by měl měřit 1,5 m a minimální spád je 5 cm na 1 m.

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.

Jak udit ve zděné udírně

Udírna musí být před vložením uzenin předehřátá, aby se z ní odstranila vlhkost. Stačí ji předehřát přibližně půl hodiny až hodinu před samotným uzením, pak už je možné vložit maso. Maso je ideální udit při nižší teplotě (v rozmezí 40 až 100 °C), která zajistí bohatou šťavnatou chuť.

Jak Zaudit udírnu

Dnes známe tři různé způsoby uzení podle teploty kouře: uzení studeným kouřem, teplým kouřem a horkým kouřem. Studeným kouřem udíme o teplotě 12 až 25 oC a za vlhkosti 75 až 85%. Tímto způsobem lze udit pouze zcela suché maso a uzení trvá dny až týdny podle druhu masa. Udíme tak šunku a některé druhy salámů a klobás.

Jak udělat kouřovod k udírně

Kouřovod musí mít stoupající sklon, aby kouř mohl přirozeně stoupat k udírně. Jeho délka, jestliže vede volně vzduchem, bude zhruba 2 m, průměr cca 15 cm. Potřebujeme-li z praktických důvodů kouřovod zanořit pod zem, prodloužíme ho na 3 až 4 m. Použijeme na něj jakoukoli trubku z nehořlavého materiálu, např.

Kam umístit teplotní čidlo v udírně

likin >> Teploměr je zhruba v horní polovině dvířek,ale kvůly tloušce dvířek (2 vrstvy prken + dřevodeska) čidlo nesahá tak hluboko do udírny..

Jaké je nejlepší maso na uzení

Tady záleží především na vaší chuti, protože udit můžeme takřka jakékoliv maso. Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy.

Co udit v udírně

Co lze udit v elektrické udírně Elektrická udírna je ideální pro uzení totožných produktů, které byste udili v klasické udírně. Můžete tak udit nejrůznější druhy masa, jako je vepřové, kuřecí, krůtí, jehněčí, telecí či zvěřina, ryby, párky, klobásy nebo šunku. Pochutnáte si ale i na uzeném sýru nebo houbách.

Jak dlouho se udí

V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.

Jak dlouho trvá uzení masa

Důležité je, aby bylo maso bezpečně tepelně upravené. Následující údaje jsou opravdu velmi orientační. V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin.

Jak velké kusy masa na uzení

Nejpraktičtější k uzení jsou asi 1,5 kg velké kusy masa, protože se dobře proleží a lépe vyudí. Menší kusy by se mohly vysušit, velké kusy vyžadují větší praxi i jiné zacházení. Kromě vepřového udíme drůbež nebo jeho části (prsa). Také hovězí jazyk nebo hrudí jsou výborná na uzení.

Jak poznám že je maso uzené hotové

Dřevo na uzení je třeba pečlivě vybírat. Musí být zcela vyschlé a nejlépe z ovocných stromů. Pro přikládání je ideální bukové nebo dubové dřevo. Hotové maso poznáte nejlépe podle barvy, pokud byste mu nedali dostatek času, bude vám hotový produkt plesnivět, pokud byste na něj naopak zapomněli, získá hořkou pachuť.

Jak dlouho udit na 70

Uzení teplým kouřem – maso se udí při teplotě 45-70 °C po dobu dvanácti až dvaceti hodin – dle druhu masa a teploty při uzení. Maso je vhodné před uzením ohřát ve vodě při teplotě cca 60 °C. Tento způsob uzení je v domácích podmínkách nejčastější, výsledný produkt má výraznou chuť a vůni.

Jak udit doma maso

Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.

Co je nejlepší na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak dlouho udit na 60 stupňů

Teplota kouře se pohybuje v rozmezí 40 – 60 °C a doba uzení je podstatně kratší, stačí 10 – 16 hodin. Maso se doporučuje před samotným uzením nahřívat ve vodě na vnitřní teplotu 60 °C.

Jak dlouho se udí maso

V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.