Jak dotáhnout dráty v kole?

Jak změřit délku drátu na kole

Délka drátu se vypočítá tak že vezmete vnitřní průměr ráfku, vydělíte jej dvěmi a u 32 děrového náboje přičtete k tomuto výsledku 8mm, u 36 děrového pak 6mm a měla by Vám vyjít výsledná délka drátu, kterou potřebujete.

Jak vyměnit drát na kole

JAK VYMĚNIT DRÁT VE VÝPLETU KOLAVypustíme kolo a vyjmeme duši, pokud se nejedná o bezdušový plášť.Navlékneme nový drát.Nyní našroubujme zpět šroubovou spojku drátu s ráfkem.Pak nipl našroubujme na závity instalovaného drátu a utáhneme klíčem na niply.
Archiv

Jak na výplet kola

Ruční výplety se provádějí osvědčeným standardním postupem, kdy se nejdříve kolo ručně zaplete, následně se provede utažení paprsků a ve třetí fázi je kolo docentrováno. Pro tuto činnost stačí centrovací stolice, tenzometr na měření předepnutí paprsků a popř.

Jak si doma vycentrovat kolo

Uchopíme kolo horizontálně s rukama na vrchní straně v pozici 10 hodin a 2 hodiny, spodní stranu opřeme o stehna a tlačíme ráfek proti stehnům pomocí předloktí. Tím usadíme niply do ráfku. Postupujeme po celém obvodu kola, pak kolo přetočíme a provedem to samé na druhé straně.

Jak spočítat délku drátu

Délka drátůJak vypočítat délku drátů:Délku drátů vypočítáme dle naměřených hodnot:1) vnitřní průměr ráfku (A)2) rozteč děr na nábě (B)a také zohledníme počet děr ráfku / náboje podle vzorce níže:Pro verzi 32 děr: A : 2 – B + 4 = dékla drátu (mm)Pro verzi 36 děr: A : 2 – B + 2 = dékla drátu (mm)

Proč praskají dráty na kole

Právě díky grindování se dráty často deformují a následně praskají. Z vlastní zkušenosti vím, že odkládat doplnění prasklých drátů se nevyplácí. Ve vzniklé mezeře dochází k velkému náporu na okolní dráty a když dojde na tvrdý dopad, hrozí vytržení drátu i s niplem z ráfku, nebo jiné poškození ráfku.

Kdy vyměnit ráfek

Při odhadu hloubky probrždění je dobrou pomůckou platební karta přiložená kolmo k brzdné ploše ráfku. Díky tomu jasně vidíme, kolik kovového materiálu z ráfku již zmizelo. Máme-li pryč více než 1 až 1,5 mm, je na místě výměna. Pokud nejste cyklomechanik s vybavenou dílnou, musíte s rozbitým ráfkem do servisu.

Jaký náboj na kolo

Většina nábojů pro silniční kola používají rychloupínák o velikosti 10x130mm. Náboje pro MTB, diskové brzdy a cyklokros používají o něco delší osu 10x135mm. Tento výčet stále neobsahuje všechny existující varianty.

Jak srovnat 8 na kole

Takzvanou osmu na horském kole si "vyrobíme" raz dva. Stačí malá nepozornost v terénu, špatný nájezd na překážku či nepovedený skok a kolo najednou šmajdá tak, že se jeho jízdní vlastnosti prudce zhoršují. Co s tím V krajním případě stačí k aspoň částečnému narovnání hrubá síla.

Jak dotáhnout výplet

Pokud potřebujeme dotáhnout celý výplet, začneme postupným utahováním niplů, nejlépe u ventilku. Všechny dráty se musí utahovat rovnoměrně, například vždy o čtvrt, půl, jednu nebo dvě otáčky centrovacího klíče. Takto postupujeme, dokud nedotáhneme všechny dráty.

Jak dlouho vydrží duše v kole

Při běžném použití do 1000 km budete vyměňovat zpravidla drobnější součástky, jako jsou duše a pláště, lanka brzd a měničů, brzdové špalíky, apod.

Jak nasadit plášť na ráfek

Nasaďte jednu stranu pláště do ráfku. Duši zlehka nafoukněte tak, aby měla kulatý tvar, a nastrčte ji do pláště. Prostrčte ventilek do ráfku a pak nastrčte zbytek duše. Při nasazování druhé strany pláště do ráfku většinou stačí ruce, při větším odporu pláště lze použít montpáky.

Co je Boost na kole

Na nových kolech se však častěji objevují náboje označované jako Boost. Jde o přední náboj 15×110 mm a zadní 12×148 mm. Smyslem širších nábojů je navýšení tuhosti výpletu rozšířením jeho základny, a také snaha získat více prostoru pro pastorky na zadním náboji a zlepšit průchodnost pláště u středového pouzdra.

Jak se projevuje vadné ložisko

Jak ji udělat Ověření poškozených ložisek spočívá v provedení testovací jízdy, aby bylo možné zjistit, které kolo vydává charakteristický zvuk, který se pojí s tímto typem poškození. Poškozené ložisko bude během jízdy hlučet a tento zvuk připomíná narůstající šum nebo šoupání.

Co je osma na kole

Takzvanou osmu na horském kole si "vyrobíme" raz dva. Stačí malá nepozornost v terénu, špatný nájezd na překážku či nepovedený skok a kolo najednou šmajdá tak, že se jeho jízdní vlastnosti prudce zhoršují.

Jak opravit Osmici

Rovnání osmice na kole

Budeme potřebovat několik elektrikářských stahovacích pásek, které upneme na rám či vidlici tak, aby se ráfek otáčel v jejich těsné blízkosti. Poměrně snadno pak dokážeme sledovat výchylky ráfku a kolo vycentrovat. Sestavit si improvizovanou centrovací vidlici je opravdu jednoduché.

Jak často měnit duši na kole

Při běžném použití do 1000 km budete vyměňovat zpravidla drobnější součástky, jako jsou duše a pláště, lanka brzd a měničů, brzdové špalíky, apod.

Jak se lepí duše na kolo

Když najdete díru, lehce ji i s okolím očistěte smirkovým papírem. Záplata bude lépe držet. Poté duši upusťte, ale nechte stále mírně nafouknutou a naneste na oblast defektu lepidlo. Můžete rozetřít prstem – raději více do široka, abyste měli jistotu, že bude pokrývat celou záplatu.

Jak srovnat řídítka na kole

Narovnání a dotažení řídítek.

Řídítka musí být přesně v pravém úhlu vůči přednímu kolu. Dotáhněte pomocí imbusového klíče. Pozor na správnou orientaci předního kola. Ráfkové čelisťové brzdy vždy směřují dopředu, naopak brzdič kotoučových brzd vždy směrem dozadu.

Kam vyhodit pláště na kolo

Pláště a duše

Odvezte je do recyklačního centra, kde vám řeknou, zda je lze recyklovat. Zjistěte si v místních prodejnách kol, zda mají systém pro obnovu a údržbu plášťů a duší.

Co znamená Boost kliky

boost. Je označení nového trendu týkajícího se širších nábojů osazovaných primárně na pluskových a devětadvacetipalcových kolech. Hlavním důvodem pro větší šířku nábojů je tužší výplet.

Jak poznat pevnou osu na kole

Zatímco klasický náboj se usazuje do otevřených patek rámu či vidlice, kde se zajistí rychloupínacím táhlem o průměru 5 mm, pevná osa (angl. thru axle) má větší průměr a zasouvá se do uzavřených patek opatřených na jedné straně závitem. Výhody

Jak poznat špatné ložisko v převodovce

„Jedním z nejčastějších příznaků poruchy ložiska v převodovce je charakteristický zvuk, který obvykle připomíná hlasité hučení nebo „kvílení“ z okolí převodovky. Tento typ hluku je slyšet při jakémkoli zařazeném rychlostním stupni a zvyšuje se s rostoucími otáčkami.

Jak dlouho trvá výměna ložiska

Jednoduchá výměna obvykle trvá mezi 30 a 45 minutami. Tato výměna však může trvat také mnohem déle.

Proč brní ruce na kole

Brnění a mravenčení rukou bývá nejčastěji způsobeno kombinací nevhodného úchopu řídítek a nevyladěného posedu na kole. Ve zkratce: Přílišným náklonem vpřed jsou ruce přetíženy, hlava příliš zakloněná a nervové tkáně vystaveny tlaku.