Jak správně zaostřit dalekohled
SEŘÍZENÍ OSTROSTI
Chcete-li ostře a zřetelně sledovat váš objekt, otáčejte centrálním nastavovacím kolečkem doleva a doprava, dokud nezískáte jasný obraz. Mějte ale na paměti, že čím větší je přiblížení, tím nižší je ostrost sledovaného objektu. Čím je přiblížení nižší, tím ostřejší obraz vidíte.
Jak se dobře fotit
Pomohou vám následující tipy.Vyberte vhodné světlo. Je lepší fotit navečer nebo ráno, boční světlo působí emotivněji, stíny jsou delší a výraznější.Ztmavte okraje. Člověk je zvyklý vidět to tmavší dole.Pohrajte si s barvami.Doostřujte.Retušujte, vyhlazujte.Nefoťte všechno.Vytvářejte kontrasty.Využívejte popředí
Jak fotit vesmír
Fotografujeme-li slabé vesmírné objekty, postačí pro začátek nechat clonu co nejvíc otevřenou (pozor, v nastavení tomu odpovídá nejnižší hodnota tzv. clonového čísla). Důvod je nasnadě – jde nám o to získat co nejvíc světla, tudíž musí být vstupní otvor do fotoaparátu co největší.
Jak fotit v noci mobilem
Ano, je možné fotit hvězdy i na smartphone, ale žádné zázraky neočekávejte. I v tomto případě budete potřebovat stativ a nějakou aplikaci, která vám umožní pořizovat delší expozice. Například na iPhone si můžete stánout aplikaci NightCap Camera a na Androidu aplikaci Long Exposure Camera 2.
Archiv
Jak pracovat s dalekohledem
Zvolte to správné přiblížení – na pozorování planet se hodí přiblížení od 1,5 * D do 2 * D, přičemž D je průměr objektivu v mm. Čili, pro 100mm dalekohled leží optimální přiblížení pro pozorování planet v rozmezí 150 až 200x. Při klidném ovzduší můžete na Měsíc použít o něco vyšší přiblížení.
Co je vidět hvězdářským dalekohledem
Pozorují se objekty již pouhým okem neviditelné, dvojhvězdy, otevřené i kulové hvězdokupy, galaxie a větší planetární mlhoviny. I zde platí, že využití středního zvětšení je zásadně ovlivněno průměrem dalekohledu, tentokráte výše uvedenou zákonitostí, že čím větší máme dalekohled, tím slabší objekty můžeme pozorovat.
Jak pózovat při focení
Pózujte jako profíci: 5 tipů, díky kterým vám to bude na každé fotce slušetNastavte fotografovi tvář pod úhlem asi 45 stupňů.Nohám prospěje jakékoliv „nakročení”, takže se nebojte vyzkoušet i odvážnější pózy.S přímým pohledem do objektivu šetřete.Když se rozhodnete dát ruce v bok, posuňte jednu ruku výše.
Jak lépe fotit mobilem
Jak lépe fotit mobilem – 6 rychlých radSmiřte se s tím, že mobil umí dobře jen něco.Naučte se chodit blízko.Nefoťte portréty, dopadne to bídněNebojte se upravovat, bez toho to nejde.Objevte nastavování ISO.Hrajte si s HDR.
Jak fotit galaxie
Pro základní astrofoto samozřejmě stačí obyčejný foťák s širokoúhlým oblektivem a alespoň průměrně stabilní stativ. Najdeme si zajímavou krajinu, namíříme objektiv k obloze, nastavíme expozici na 30 sekund, zvýšíme ISO nad 1000 a cvakneme.
Jak fotit Mléčnou dráhu
Snímky Mléčné dráhy nebo nějakého souhvězdí je jednoduché pořídit. Stačí namířit na místo, které chcete fotit, a pořídit třeba dvacet snímků po dvaceti vteřinách. Pokud chcete být důslední, pořídíte si ještě třeba pět tzv. temných snímků, kde zakryjete objektiv a vyfotíte doslova jen tmu.
Jak fotit ve tmě bez blesku
Používejte světelné objektivy
Doporučujeme fotografovat s objektivy, které mají co nejnižší clonové číslo (alespoň 2,8 a méně, ideálně pod 1,8). Tím docílíte kratšího času závěrky a hrozí menší riziko rozmazaných snímků.
Kde fotit hvězdy
Proto je ideální fotit noční oblohu v takových místech, od kterých jsou zdroje umělého osvětlení vzdálené a nížeji položené. Nejlépe z toho vychází hory a výše položená místa, daleko od větších měst (relativně dobře jsou na tom ještě oblasti na Šumavě).
Co lze vidět hvězdářským dalekohledem
Pozorují se objekty již pouhým okem neviditelné, dvojhvězdy, otevřené i kulové hvězdokupy, galaxie a větší planetární mlhoviny. I zde platí, že využití středního zvětšení je zásadně ovlivněno průměrem dalekohledu, tentokráte výše uvedenou zákonitostí, že čím větší máme dalekohled, tím slabší objekty můžeme pozorovat.
Jak dalekohled funguje
Dalekohled je tvořen tubusem, ve kterém se nachází primární a sekundární zrcadlo. Primární zrcadlo má parabolický tvar a je uloženo ve spodní části tubusu. Přijímá přicházející světlo a odráží ho do svého ohniska, kde je umístěno malé sekundární zrcadlo, které odráží paprsky mimo tubus do okuláru.
Co pozorovat dalekohledem
S dalekohledy o menším průměru můžeme na obloze pozorovat – Měsíc, planety, ale také sluneční fotosféry. Pokud vás fascinují mlhoviny, galaxie a souhvězdí, sáhněte po zrcadlovém nebo katadioptrickém teleskopu s větším průměrem.
Jak pracovat s hvězdářský dalekohled
Cílem nastavení je umístit hledáček paralelně s optickým tubusem tak, aby teleskop i hledáček mířil přesně ve stejném směru. Toho dosáhnete pomocí speciálních šroubů na hledáčku. Otáčejte jimi, přitom provádějte kontrolu pomocí obrazu v teleskopu a snažte se dosáhnout úplné shodnosti obrazu.
Co s rukama při focení
Nebojte se při focení rukama pravidelně hýbat. Hodně pomáhá, když po každém vyfoceném snímku polohu ruky trochu změníte. Začnete tak namáhat trochu jiné svaly a aspoň trochu zabráníte ztuhlosti. Když tenhle trik nestačí, nebojte se ruku protřepat a protáhnout prsty.
Jak se fotit v sedě
V sedě na židli existuje hned několik zaručených poloh a bude záležet na tom, jaké má fotka komunikovat emoce. Rovná záda, vypnutá hruď a noha přes noha působí příjemným neutrálním a elegantním dojmem. V této poloze je klíčové mít pokrčené nohy, hlavu pokrčenou k nohám a ruce na nohou.
Jak fotit bez odlesku
Polarizační filtry
Polarizační filtr má pomoci věrněji zachytit barvy, protože zvyšuje jejich sytost a živost. Odstraňuje opary, odlesky a celkově ztmavuje velmi světlá místa. Nasazuje se přímo na objektiv fotoaparátu, proto pokud máte zrcadlovku, uvažujte o jeho pořízení.
Jak držet mobil při focení
Focení s mobilem je dnes zcela běžnou záležitosti, věděli jste však, že základem povedené fotografie je správné držení telefonu Samozřejmě musíte telefon držet tak, abyste prsty neměli položené na objektivech. Také je vhodné telefon držet v obou rukách, aby byla zajištěna co největší stabilita.
Jak se fotí Mléčná dráha
Snímky Mléčné dráhy nebo nějakého souhvězdí je jednoduché pořídit. Stačí namířit na místo, které chcete fotit, a pořídit třeba dvacet snímků po dvaceti vteřinách. Pokud chcete být důslední, pořídíte si ještě třeba pět tzv. temných snímků, kde zakryjete objektiv a vyfotíte doslova jen tmu.
Jak fotit Star Trail
Na focení star trails se náležitě připravte
Ideálně v noci, kdy se odhalí celá scéna včetně všech světelných detailů, kterých byste si ve dne nemuseli všimnout. Navíc vám to pomůže určit přesnou polohu Polárky. Tedy hvězdy, kolem které se všechno točí.
Jak fotit za šera
Pokud vyrážíte fotit za šera nebo za tmy, využijte světelné podmínky k vyzkoušení dlouhé expozice. Populární jsou například fotografie nočního města, kde delší čas vytvoří efekt světelných čar z projíždějících aut. K zachycení takového efektu budete potřebovat především stativ.
Co se děje po namáčknutí spouště fotoaparátu
Po namáčknutí spouště do poloviny započne ostření. Po úspěšném zaostření k dalšímu ostření nedochází. To i přes to, že úplně překomponujete snímek a nyní zaostřovací bod míří na nějaké úplně rozostřené místo. Potřebujete-li poté znovu zaostřit, stačí spoušť povolit a opětovně namáčknout do poloviny.
Jak správně fotit měsíc
Čím fotit Měsíc
V případě kompaktních fotoaparátů hovoříme o takzvaných ultrazoomech, u digitálních zrcadlovek lze doporučit teleobjektiv. Důležité je, aby objektiv dosahoval ohniskové vzdálenosti alespoň 100mm (ekvivalentně k 35mm filmu). Ideální pak je ohnisko pohybující se kolem 500-600mm.