Jak foukat jízdní kolo?

Jak foukat kolo na kole

„Tím základním je to, na jakém kole jezdíme. Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.
Archiv

Jak nafouknout kolo bez pumpy

Buď má univerzální hlavici pro auto a galuskový ventil, případně má dvě samostatné díry nebo má oboustrannou vložku, kterou lze otáčet. Pokud ale takovou pumpu nemáte, existuje elegantní řešení, jak z galuskového ventilku udělat klasický auto ventilek. Slouží k tomu drobná redukce, která stojí běžně cca 20 Kč.

Jak nafouknout jízdní kolo na benzínce

Odšroubujte čepičku, která chrání ventil. K ventilku připevněte koncovku hadice od kompresoru, dokud neuslyšíte zasyčení vzduchu vycházejícího z pneumatiky. Poté kompresor na čerpací stanici začne dofoukávat vzduch. Jakmile tlak v pneumatikách dosáhne správné hodnoty, kompresor se vypne.

Jak foukat galusku

Galusky s volně vloženou duší se foukají podobně jako pláště, takže okolo 8 barů, galusky s „vlepenou“ duší se dají foukat až na hodnoty 11-12 barů. Volba galusek, jejich foukání je závislé na typu použití, profilu a povrchu závodu a dá se tedy zařadit do „alchymie“ jednotlivých týmů.
Archiv

Jak vyfouknout kolo

Postačí vložit nástroj do dříku ventilu, zajistit jej na vnitřním ventilu, trochu odšroubovat ventil a vzduch bude pomalu a tiše unikat, dokud nebude pneumatika úplně plochá. Pokud úplně odšroubujete vnitřní ventil, bude tlakem vzduchu vytlačen ven a pneumatika se vyfoukne velmi rychle a hlučně.

Jak moc nafouknout kolo u auta

Při běžných podmínkách mají osobní automobily doporučený tlak pneumatik kolem 2,3 barů. Jiné nahuštění je doporučováno při vyšším zatížení vozu.

Jak zjistit velikost duše

Průměr duše musí odpovídat průměru ráfku kola. V praxi je díky pružnosti duše možné jednu duši použít pro více průměrů ráfku, jejich rozpětí je vždy na duši uvedeno. Šířka duše musí odpovídat použitému plášti.

Jak nafouknout kolo od auta

Pokud chcete správně nahustit pneumatiku, ideální je udělat to zastudena. To znamená, že vozidlo alespoň 3 hodiny předtím nepoužíváte, nebo ujedete vzdálenost kratší než 1,6 km. Pokud jsou vaše pneumatiky zahřáté provozem, při huštění připočtěte k doporučenému tlaku 0,3 baru.

Jak opravit Praskle kolo

Když najdete díru, lehce ji i s okolím očistěte smirkovým papírem. Záplata bude lépe držet. Poté duši upusťte, ale nechte stále mírně nafouknutou a naneste na oblast defektu lepidlo. Můžete rozetřít prstem – raději více do široka, abyste měli jistotu, že bude pokrývat celou záplatu.

Čím zalepit kolo

Tedy až na to, že lepit duši doma v dílně je rozhodně příjemnější, než venku na mrazu, za deště apod. Pro zalepení poškozené duše přitom můžeme použít dva prostředky – samolepicí záplaty nebo klasické záplaty.

Jak nafouknout kolo kompresorem

Rozbalujeme třímetrový kabel a připojujeme hadici. Kompresor skáče po nerovném povrchu sem a tam. Kolo se evidentně nafukuje a přístroj se viditelně zahřívá. Musíme dát pozor – podle návodu nesmí běžet v kuse déle než deset minut, pak musí následovat minimálně půlhodinová přestávka.

Jaký má mít rezerva tlak

plnohodnotné rezervní kolo se plní na tlak shodný s tlakem v pneumatikách použitých na vozidle. Ve většině případů je hodnota tlaku kolem 2,2 barů. tlak dojezdové rezervy je uvedený v manuálu vozu a není shodný s plnícím tlakem klasické pneumatiky. Plnící tlak dojezdové rezervy většinou atakuje hranici 4 barů.

Jakou dusi na kolo

Velikost duše: zaměřte se na průměr a šířku

U té je potřeba sledovat dva faktory: průměr a šířku (tloušťku). Průměr duše – měl by být stejný, případně podobný jako průměr ráfku kola. Výhoda je, že jedna duše se dá použít i na více rozměrů kol. Šířka duše – u šířky duše záleží na použitém plášti.

Jak zjistit velikost duše na kolo

Průměr duše musí odpovídat průměru ráfku kola. V praxi je díky pružnosti duše možné jednu duši použít pro více průměrů ráfku, jejich rozpětí je vždy na duši uvedeno. Šířka duše musí odpovídat použitému plášti.

Jak dohustit pneu

Pokud chcete správně nahustit pneumatiku, ideální je udělat to zastudena. To znamená, že vozidlo alespoň 3 hodiny předtím nepoužíváte, nebo ujedete vzdálenost kratší než 1,6 km. Pokud jsou vaše pneumatiky zahřáté provozem, při huštění připočtěte k doporučenému tlaku 0,3 baru.

Jak dlouho schne lepidlo na kolo

Můžete rozetřít prstem – raději více do široka, abyste měli jistotu, že bude pokrývat celou záplatu. Poté nechte lepidlo pár minut zaschnout – minimálně dvě minuty. Toto je velmi důležité, protože jinak Vám bude záplata po lepidle klouzat a nebude držet.

Jak zalepit kolo u auta

Nejúčinnějším řešením defektu je použití opravné sady s knotem. Jedná se zároveň o nejsložitější postup, který vyžaduje větší zručnost a více času. Kolo je nutné v tomto případě z vozidla odmontovat, proto je nutné pro opravu pneumatiky zvolit bezpečné místo.

Jak opravit jízdní kolo

Zkontrolujte i plášť, zda v něm nezůstalo něco zapíchnuté.

Po nalezení dírky okolí zdrsněte brusným papírem, odmastěte, dejte lepidlo a na něj záplatu. Po zalepení duši můžete naložit na kolo pod plášť, přičemž začínejte vždy ventilem. Nasaďte plášť, kolo nahustěte a naložte na kolo.

Jak zjistit diru v dusi

Detekce defektu

Jakmile máte duši vytaženou, nafoukněte ji a pokuste se najít díru – poslouchejte, kde syčí a uchází. Pokud je díra mikroskopická, nemusíte ji poslechem najít a je potřeba ji namočit do vody a sledovat unikající bublinky.

Čím se nafukují kola

Huštění pneumatik není nic složitého. Nejjednodušší je využít kompresor na nejbližší čerpací stanici. Pneumatiky je vhodné hustit za studena. Jízdou se totiž zahřívají, čímž se tlak v nich zvyšuje.

Jak dlouho se dá jet na rezervu

Rezervní kolo umožňuje vozidlu pokračovat v jízdě jakoukoli rychlostí, i když se řidič vydává na velmi dlouhou cestu. Výměna rezervního kola většinou netrvá déle než 10 minut.

Jak jezdit s rezervou

Nejezděte rychle – dodržujte omezení rychlosti jízdy a dojezdu na rezervě stanovená výrobcem automobilu a pneumatiky. Jeďte pouze do servisu nebo k prodejci pneumatik. Jakákoli rezerva jiného než normálního rozměru je jen dočasným řešením.

Jak zjistit jakou duši na kolo

Rozměry duše se udávají v několika standardech. Nejpřesnější a nejjednoznačnější je označení ETRTO (European Tire and Rim Technical Organisation), které udává šířku a vnitřní průměr pláště v milimetrech, např. 37-662, což znamená šířku 37 mm a vnitřní průměr 622 mm.

Co znamenají čísla na plášti kola

Například plášť označený 26×1,40 má jmenovitý vnější průměr 26 palců a šířku 1,40 palce. Některé pláště mají také rozměry ve zlomkových palcích, například 26×1⅜x1¼. Tyto hodnoty představují vnější průměr, výšku a šířku pláště.

Jak nahustit pneumatiky u auta

Odšroubujte čepičku na ventilku (pokud na ventilkách čepičky nemáte, rovnou si je kupte, ventilek chrání před znečištěním a určitě je dobré je mít) a připevněte na něj konec hadice se svorkou. Neměli byste slyšet unikající vzduch, pokud svorka na ventilku nesedí a vzduch uniká, znovu ji sundejte a zkuste lépe nasadit.