Jak fungují kotoučové brzdy na kole
Ve většině případů na svém kole najdete kotoučové brzdy hydraulické. U nich je brzdná síla z páky přenášena pomocí tekutiny v uzavřeném systému do brzdového třmenu, tam písky přitlačí brzdové destičky na brzdový kotouč. Pro uživatele samotného je samozřejmě nejdůležitější, aby brzdy prostě brzdily.
Archiv
Jak povolit kotoučové brzdy
Postavíme kolo na zem, zmáčkneme přední brzdu a tlačíme vahou těla na kolo směrem dopředu a dolů. Přední kolo musí zůstat zamčené. Potom aktivujeme zadní brzdu a táhneme kolo dozadu. Pokud kolo zůstane zamčené, je jízdní kolo připraveno k jízdě.
Jak funguje Samostav kotoučové brzdy
Samostav funguje na principu omezené vratnosti čelisti. Samostav bubnové brzdy (Škoda120). U bubnových brzd je pomocí páky většinou řešen také přenos síly parkovací brzdy, páka rozpíná čelisti proti bubnu. Postupem doby byl z obložení odstraněn azbest v rámci mezinárodních dohod o ochraně živ.
Archiv
Proč vržou kotoučové brzdy na kole
Nejčastěji je to způsobeno zašpiněním kotouče a brzdových destiček. Po předchozím umytí celého kola, brzdové kotouče nasprejujeme speciálním odmašťovacím sprejem na kotoučové brzdy a očistíme čistým hadříkem nebo nejlépe papírem.
Proč pískají kotoučové brzdy na kole
Sjeté destičky jsou nejběžnějším důvodem, proč brzdy pískají. O nelibý zvuk se starají malé plíšky, které jsou na destičkách umístěné tak, aby na tento problém řidiče včas upozornily. Jakmile je na destičce nedostačující množství brzdného materiálu, plíšky se začnou třít o kotouč „kov na kov“.
Jak poznat sjeté brzdové kotouče
Ojeté destičky se projevují zvýšenou hlučností, vada se pozná rovněž taháním auta na stranu, vibracemi ve volantu nebo impulsy v brzdovém pedálu. Opotřebované kotouče zpravidla znamenají vyšší hlučnost a nižší účinek navzdory použití zánovních desek.
Jak se starat o kotoučové brzdy
Kotoučové brzdy je nutné důkladně chránit před kontaktem s mastnotou. Zamaštěné brzdy poznáte snadno – nebrzdí a navíc při brždění vydávají charakteristický ječivý zvuk. Mastnotu z kotouče lze smýt odmašťovacím přípravkem určeným pro kotoučové brzdy a pak otřít suchým čistým hadrem.
Jak funguje posilovač brzd
Samotný posilovač je skříňka obsahující dvě komory, které jsou rozděleny membránou. Není-li brzda sešlápnuta, tak v obou komorách panuje podtlak. Po sešlápnutí brzdového pedálu se prostřednictvím vnějšího ventilu přivede atmosférický tlak, tj. tlak vnějšího vzduchu.
Jak funguje Brzdova kapalina
Brzdová kapalina má na starosti přenos síly z pedálu na brzdy. Brzdová kapalina totiž stárne, a při tom pohlcuje vlhkost ze vzduchu, takže „vodnatí“. To výrazně ovlivňuje její vlastnosti – především bod varu, který se snižuje.
Jak odstranit pískání kotoučových brzd
Za zvuky někdy stojí i opotřebované brzdové kotouče s nánosem koroze na jejich horní hraně. V takovém případě je možné lem odstranit ořezáním na soustruhu, ale ideální variantou je výměna kotoučů. Opotřebované brzdové destičky jsou častou příčinou pískání a je potřeba je vyměnit.
Proč pískají Kotoučové brzdy na kole
Problém není mezi brzdovým kotoučem a materiálem destičky, jak by se laicky mohlo zdát. Pískání způsobuje vysokofrekvenční vibrace mezi druhou kovovou stranou destičky a pístkem, případně třmenem. Stejný princip jako u auta. Namažte třmen a pístek v místě, kde se stýká s destičkou tenkým filmem.
Jak sundat kolo s kotoučovou brzdou
U kola s kotoučovými brzdami můžete tento krok vynechat. Zatáhněte za rychloupínací knoflík a poté jej odšroubujte. Jednou rukou zvedněte řídítka kola a druhou rukou stačí vyjmout kolo z vidlice. Pokud kolo vašeho kola není vybaveno rychloupínákem, použijte plochý klíč k odemčení matic na obou stranách.
Proč skřípou brzdy
Příčinou může být lepkavý povrch pístku nebo vodítka třmenu, nesprávná instalace brzdových destiček, nadměrně opotřebované brzdové kotouče nebo praskliny v třecím materiálu destiček. Skřípání: vysokofrekvenční vibrace – nad 5 kHz.
Jak často se mění brzdové kotouče
Výměna se doporučuje minimálně jednou za dva roky. Výměna není časově ani finančně náročná. Moderní vozidla mají kotoučové brzdy. Obě hlavní části kotoučových brzd – brzdové obložení a brzdový kotouč se jízdou (brzděním) opotřebovávají.
Jak srovnat brzdový kotouč
Alternativně lze použít francouzský klíč. Protáčíme kotouč třmenem a pohledem shora nebo zezadu do třmenu identifikujeme část, kde kotouč doléhá na destičku. Kotouč vysuneme ze třmenu a nasadíme klíč doprostřed ohnuté sekce kotouče, větší drážku při větším ohnutí, a páčíme opačným směrem než je kotouč ohnutý.
Jak poznat špatný posilovač brzd
Brzdový pedál, který se po vypnutí motoru jen stěží dá sešlápnout, může rovněž ukazovat na vadný posilovač brzd. Kromě toho může posilovač brzd při netěsnosti součástí nebo rzi v pouzdře slyšitelně syčet. Toto syčení je způsobeno podtlakem, který vtahuje vzduch do pouzdra posilovače brzd.
Jak vyzkoušet posilovač brzd
Přezkoušení se provede v následujících krocích:Vypněte motor. V systému je stále ještě podtlak.Několikrát sešlápněte brzdový pedál, až budete cítit silný odpor. Tím se zruší podtlak.Přidržte brzdový pedál sešlápnutý.Nyní nastartujte motor. Pokud nyní brzdový pedál poklesne, je posilovač v pořádku.
Co se stane kdyz nemám brzdovou kapalinu
Brzdová kapalina patří k těm nejdůležitějším, proto ji věnujte pozornost. Nedostatek brzdové kapaliny v lepším případě zjistíte rozsvícenou kontrolkou brzd nebo louží pod autem, v horším případě pak propadlým pedálem až na podlahu a náhlé ztráty brzdného účinku.
Jak dlouho vydrží brzdová kapalina
V provozu se má měnit po 3 letech, protože je hygroskopická, váže na sebe vodu a snižuje se tím bod varu, navíc se zasere nečistotama, co se dostanou do systému. Ale když je origo zapečetěná, tak musí vydržet hafo let.
Proč pískají brzdy
Příčiny pískání brzd
Nejběžnějším problémem pískání, které se objevuje při brzdění, a tedy vibrací bloků, je brzdový třmen. Jeho nevhodná práce může mít za následek nesprávné zajetý pístek s destičkou na disk a následně se může vyskytnout pískání. plunžrů. brzdném výkonu, ale také při pískání při brzdění.
Proč pískají nové brzdy
Nové brzdy pískají často v prvních kilometrech jízdy – stejně jako ostatní části auta si musí sednout. Nenechte se zmást tím, že auto právě sjelo z linky. I v tomto případě se mezi kotoučem a destičkami již mohou nacházet nečistoty.
Jak povolit pevnou osu
Pro její demontáž stačí povolit páčku jako běžný rychloupínák, následně zmáčknout matici na druhé straně osy dovnitř a osu vytáhnout. Pro zpětnou montáž stačí osu protáhnout vidlicí a utáhnout páčku.
Jak dlouho trvá výměna brzdových kotoučů
Kompletní servis brzdového systému
Náš tým zkušených profesionálů provede výměnu vašich brzd rychle (běžná výměna destiček na jedné nápravě trvá nejčastěji 1-1.5 hodiny v závislosti na typu vozu apod.), přitom se však budete moci spolehnout na kvalitu provedení kontroly i montáže.
Jak brousit kotouče brzdové
Proces otáčení brzdového kotouče
Demontujeme brzdové destičky. Na rubovou stranu brusného papíru 32-H (P40) naneseme obrys třecího obložení brzdového obložení, které spolupracuje s obráběným kotoučem. Pomocí nůžek na kov jsme vyřízli dva stejné fragmenty v listu brusného papíru podél výsledného obrysu.
Jak se projevuje Zavzdušněné brzdy
Nejčastěji ke zavzdušnění dochází při demontáži některé ze součástí brzdové soupravy. Menší množství vzduchu se projevuje pružením pedálu a nižší účinností. Při větším množství vzduchu brzdy nefungují a pedál pruží v celé zdvihu. Méně účinné či dokonce neúčinné brzdy mohou způsobit závažnou dopravní nehodu.