Jak funguje Backup u fotovoltaiky?

Co to je Backup u fotovoltaiky

Spojení back up označuje systém, který vám zajistí dodávky elektrické energie z fotovoltaiky i v případě krátkodobého výpadku proudu či blackoutu. Back up režim lze nastavit u fotovoltaické elektrárny s baterií. Ta se při výpadku proudu přemění v záložní zdroj energie.
Archiv

Co je to back up

Záloha nebo záložní kopie (anglicky backup) je kopie dat uložená na jiném datovém nosiči (nebo i místě). Záložní data jsou využívána v případě ztráty, poškození nebo jiné potřeby práce s daty uloženými v minulosti. Zálohování probíhá nepravidelně (např. v domácnostech) nebo pravidelně podle rozvrhu (např.

Co s přetoky z FVE

S nadbytečnou elektřinou z fotovoltaiky můžete naložit těmito způsoby: Odevzdávat ji zadarmo do distribuční sítě. Pokud nemáte se společností, která obchoduje s elektřinou, uzavřenou smlouvu o výkupu nadbytečné energie, přebytky přetékají do sítě zadarmo. Prodávat přetoky za spotovou cenu na burze.

Čím umýt fotovoltaiku

Na běžné znečištění postačí čistá teplá voda a měkký hadřík nebo houbička, na silnější znečištění je možné použít i výrobcem doporučovaný čisticí prostředek. Je možné je mýt obvyklými pomůckami na čištění skelných ploch a oken, ale stejně tak i tlakovou vodou (často využívanou hlavně specializovanými firmami).

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky

Fotovoltaické elektrárny mohou být poškozeny nepříznivými povětrnostními podmínkami. Sem spadá silný vítr, krupobití, nebo údery blesku. K poškození může dojít přímo na panelu, nebo na elektrických spojích. Strach z toho, že FVE nevydrží extrémní povětrnostní vlivy, je proto na místě.

Jak velkou baterií k fotovoltaice

Kapacita baterie se měří v kilowatthodinách (kWh). Pro malé rodiny do 3 osob, které žijí energeticky úsporně, navrhujeme baterie o kapacitě 6,1 kWh, nejčastějším řešením jsou baterie o kapacitě 9,1 kWh a do vícegeneračních domů instalujeme baterie s kapacitou 13,5 kWh.

Co je to Wattrouter

Wattrouter je zařízení, které slouží k přesměrování přebytků energie vyrobených fotovoltaickou elektrárnou. Zajišťuje zužitkování této energie přímo v místě výroby – přebytky se obvykle využijí na ohřev teplé užitkové vody nebo provoz tepelného čerpadla.

Co s přebytkem elektřiny z fotovoltaiky

Během provozu fotovoltaické elektrárny se měří přebytky energie, kterou nestihne dům spotřebovat, a ty následně automaticky předehřívají vodu, místo aby odcházely do distribuční sítě. Dle velikosti vašeho solárního řešení a způsobu využívání teplé vody můžete být s teplou vodou plně samostatní.

Jak prodávat přebytky z fotovoltaiky

Pokud váš současný dodavatel elektřiny vykupuje přetoky a vám vyhovují jeho podmínky a chcete přetoky prodávat u něj, musíte nejprve požádat svého distributora o povolení prodeje přetoků do sítě. Pak už jen stačí služby, které u dodavatele využíváte, rozšířit právě o možnost prodeje přetoků do sítě.

Jak se starat o solární panely

Ideálním pomocníkem je „vapka“. Do vapky jednoduše přidáte pouze speciální čisticí prostředek na solární panely, který povrch dokonale vyčistí, zbaví mastnoty a nezanechá na něm žádné šmouhy. Solární panely budou opět pracovat na maximální výkon a vy využijete jejich potenciál naplno.

Jak casto cistit solární panely

V zemědělských oblastech kvůli spadu pylu z rostlin je potřeba čistit solární panely alespoň 2x ročně. Fotovoltaické panely, které jsou umístěné v oblastech s velkým výskytem ptactva nebo u dopravních zařízení, je nezbytně nutno čistit častěji. V městských oblastech by úklid dvakrát do roka měl být dostačující.

Kdy se vyplatí fotovoltaika

Rozmezí návratnosti se však obecně udává od 5 do 15 let.

Pokud žijete v oblasti, kde je drahá elektřina, ale zároveň hodně svítí, fotovoltaika se vyplatí dokonce více než v oblastech s levnou elektřinou, kde je omezená doba svitu. V prvním kroku si tedy spočítejte spotřebu celé domácnosti a kolik za energii platíte.

Co vědět o fotovoltaice

Fotovoltaika je výroba elektřiny ze slunečního záření, principiálně založená na fotoelektrickém jevu. Energie fotonů ze světla, které dopadá na fotovoltaickou buňku, z ní vyráží volné elektrony – vytváří stejnosměrný elektrický proud. Fotovoltaická buňka je v podstatě plošná dioda zapojená v závěrném směru.

Jak dlouho vydrží baterie pro fotovoltaiku

mýtus: Baterie pro fotovoltaiku mají krátkou životnost

Je pravda, že olověné baterie příliš dlouho nevydržely. Jejich životnost dosahovala zhruba 600 cyklů. Ovšem moderní Li-ion baterie se dostávají až na desetinásobek. Ve Schliegeru dostanete záruku na baterii 10 let či 6 000 cyklů.

Jak dlouho vydrží baterie 200Ah

Jezdíte-li v zimě na hory, je dobré v obytném autě mít alespoň 200Ah akumulátor (nebo 150Ah LiFePO), s těmi byste měli vydržet, při vším komfortu, alespoň 4 dny. (Výdrž je velmi individuální a záleží na množství používaných spotřebičů.

Jak regulovat přebytky z FVE

Aby bylo možno kdykoli spotřebovávat veškeré přebytky z FVE, je nutno plynule přizpůsobovat okamžitý příkon určených spotřebičů velikosti přebytků. Plynulou regulaci zajišťuje regulátor GreenBonO řízením výkonové tyristorové součástky – polovodičového relé SSR (Solid State Relay).

Co použít místo Wattrouteru

GBO-Aku je regulátor s plynulou regulací výkonu pro dokonalé využití elektřiny z libovolné fotovoltaické elektrárny, (v režimu “wattrouter” nebo “vytěžovač”). Používá se v místech, kde jsou přetoky do sítě. (FVE připojená k síti, trvale pracující v MPPT režimu).

Kdo vykupuje přebytky z FVE 2023

Přebytky se vykupují za fixní cenu i za cenu za hodinu výkonu. Pro zjištění přesné částky je nutné ČEZ kontaktovat. Sysel je dodavatel elektřiny spadající pod firmu Solid Sun, která se zaměřuje na montáž fotovoltaických elektráren. Sysel vykupuje elektřinu za aktuální tržní cenu.

Jak casto cistit solarni panely

V zemědělských oblastech kvůli spadu pylu z rostlin je potřeba čistit solární panely alespoň 2x ročně. Fotovoltaické panely, které jsou umístěné v oblastech s velkým výskytem ptactva nebo u dopravních zařízení, je nezbytně nutno čistit častěji. V městských oblastech by úklid dvakrát do roka měl být dostačující.

Jak pečovat o fotovoltaiku

K čištění solárních panelů můžete kromě tlakové vody použít i speciální stěrku. Nepoužívejte žádné kovové nebo dřevěné nástroje, mohli byste jimi povrch nenávratně poškrábat. Znehodnocený solární panel by nepracoval správně a snížili byste i životnost fotovoltaiky.

Jak dostat sníh ze solárních panelů

Instalujte sněhové zábrany pod panely a někdy i nad ně.

Hladký, tmavý a nakloněný povrch panelů urychluje sesun sněhu a odtávání. Pokud nemá někdo nebo něco vedle domu přijít k úhoně, je potřeba sjíždějící sníh zbrzdit zábranami.

Co je lepší fotovoltaika nebo tepelné čerpadlo

Oba tyto systémy dokáží totéž. Rozdíl je v pořizovacích nákladech, použití daného systému a jejich návratnost. Obecně lze říci, že solární ohřev vody je nesporně mnohem výhodnější, než tepelné čerpadlo. Oproti tomu k vytápění objektu se více hodí tepelné čerpadlo.

Proč si nepořídit fotovoltaiku

Solární panely jsou drahé

Solární panely bývaly v minulosti opravdu drahé, nyní už to ale určitě neplatí. Od uvedení prvních sériově vyráběných solárních panelů na trh v roce 1979 jejich cena stále klesá a účinnost naopak roste. Solární panely patří do stejné kategorie, jako mikroprocesory do osobních počítačů.

Jak velkou baterii k fotovoltaice

Kapacita baterie se měří v kilowatthodinách (kWh). Pro malé rodiny do 3 osob, které žijí energeticky úsporně, navrhujeme baterie o kapacitě 6,1 kWh, nejčastějším řešením jsou baterie o kapacitě 9,1 kWh a do vícegeneračních domů instalujeme baterie s kapacitou 13,5 kWh.

Jak vypnout fotovoltaickou elektrárnu

1. Vypněte hlavní trojfázový jistič lokalizovaný v rozvaděči fotovoltaické elektrárny (takto se vypne napájení ze sítě). 2. Odpojte bateriový jistič (takto se vypne napájení z baterií).