Jak udělat camera obscura
Její zhotovení je jednoduché. Stačí použít libovolnou světlotěsnou krabici. Do jedné stěny propíchnete dírku a na protější stranu ve tmě umístíte materiál citlivý na světlo. Tím může být negativní film, fotografický papír či jiný materiál s nanesenou fotografickou emulzí.
Archiv
Kdo vymyslel camera obscura
popsal vznik obrazu po průchodu světla malým otvorem. Už on věděl, že předměty odrážejí světlo všemi směry a že světlo odražené od horní části předmětu vykreslí spodní části obrazu. “ Prvními pokusy o zkonstruování camery obscury se přisuzují anglickému filozofovi Rogeru Baconovi, bylo to koncem třináctého století.
Co je dírková komora
Dírková komora je temná krabička bez přístupu světla. Můžeme ji vyrobit například z krabice od bot. Do jedné ze stěn pak vytvoříme miniaturní dírku, kterou do krabičky vchází světlo. Na protější straně se nám zobrazí předměty před dírkou, jen obrácené vzhůru nohama.
Co je Pinhole
Camera obscura (z lat. temná komora), dírková komora nebo pinhole je optické zařízení používané jako pomůcka malířů a předchůdce fotoaparátu.
Kdy byla první fotografie
Za první fotografii je považován snímek, který zhotovil v roce 1825 francouzský vynálezce Joseph Nicéphore Niépce – na vyleštěnou cínovou desku pokrytou petrolejovým roztokem asfaltu. Vznikl ve fotopřístroji, a čas expozice byl celých osm hodin za slunného dne.
Kdy vznikla camera obscura
Projekce obrazů na plochu je známá již po staletí. Takzvané camera obscura a camera lucida byly umělci využívány již v 16. století. Tyto jednoduché přístroje ovšem zachycený obraz neuměly nijak ustálit, pouze promítaly objekty před sebou.
Kdy byl vynalezen první fotoaparát
S opravdu první fotografií přišel roku 1826 Francouz Joseph Niepce. Joseph Nicéphore Niepce ( 1765 – 1833) byl vojákem, ale z armády musel odejít, když onemocněl tyfem. Jako jednomu z prvních se mu podařilo sestrojit velocipéd.
Kdo vymyslel fotoaparát
Téhož principu používal od roku 1816 Francouz Joseph Nicéphore Niepce při svých pokusech při vytvoření fotografie. Úspěch se dostavil až po deseti letech v roce 1826. Tento rok se uvádí jako datum vynálezu fotografického přístroje (v St-Loup-de-Varennes ve Francii).
Jak se dříve fotilo
Za první fotografii je považován snímek, který zhotovil v roce 1825 francouzský vynálezce Joseph Nicéphore Niépce – na vyleštěnou cínovou desku pokrytou petrolejovým roztokem asfaltu. Vznikl ve fotopřístroji, a čas expozice byl celých osm hodin za slunného dne.
Kdo vymyslel fotografie
Nicéphore NiépceWilliam Fox TalbotLouis Daguerre
Fotografování/Vynálezci
Jak fungoval první fotoaparát
Fotoaparát Niepce se skládal ze dvou dřevěných skříněk. V jedné z nich byly čočky a v druhé skleněná deska (matnice). Zaostření fotoaparátu zajišťoval měch, který obě skříňky spojoval. Pojem fotografie (kreslení světlem) je však ještě mnohem starší než fotoaparát.
Na jakém principu funguje fotoaparát
Každý fotoaparát je v principu světlotěsně uzavřená komora s malým otvorem (nebo nějakou složitější optickou soustavou – objektivem), jímž dovnitř vstupuje světlo, a nějakým druhem světlocitlivé záznamové vrstvy na druhé straně, na níž dopadající světlo kreslí obraz.
Kdo vymyslel fotografií
Nicéphore NiépceWilliam Fox TalbotLouis Daguerre
Fotografování/Vynálezci
Co je to clona
Clona je otvor v objektivu, kterým regulujeme dopad objektivem procházejícího světla na světlo citlivý snímač. Velikost clony udává clonové číslo. Čím menší číslo je, tím více světla clona propustí a hloubka ostrosti se zmenšuje. Naopak čím větší číslo, tím méně světla propouští a hloubka ostrosti se zvětšuje.
Co to je ISO
ISO je zkratka pro International Organization for Standardization (Mezinárodní organizace pro normalizaci), jedná se o využití slova řeckého původu s významem "rovnat se". Tato mezinárodní síť organizací se sídlem v Ženevě koordinuje uspořádání a publikování schválených norem.
Co to je citlivost
Citlivost je schopnost světlocitlivého materiálu zachytit určitou hladinu světla. U kinofilmových materiálů se pro citlivost používala různá označení, například ASA nebo DIN. U digitální foto a video techniky se ustálilo označení ISO. Jde tedy v podstatě o nějakou všeobecně uznávanou normu.
Kdo vydává ISO normy
Co jsou ISO normy Normy ISO jsou mezinárodní standardy, které vydává Mezinárodní organizace pro normalizaci (v anglickém originálu International Organization for Standardization), odtud zkratka ISO.
Co dělá ISO
Čím vyšší je hodnota ISO, tím je snímač fotoaparátu citlivější na světlo, které na něj dopadá. Dovoluje nám používat kratší časy (tedy mít i ostré fotky) ve špatných světelných podmínkách. K vysokým ISO se váže šum (obdoba zrna u kinofilmu). Čím vyšší hodnota ISO je, tím více šumu je na výsledném obrázku.
Čím vyšší ISO
Čím vyšší citlivost ISO nastavíme, tím bude snímač citlivější na světlo. Můžeme tedy fotografovat při špatném osvětlení, použít kratší expoziční čas či vyšší clonové číslo.
Co je to zkratka ISO
ISO je zkratka pro International Organization for Standardization (Mezinárodní organizace pro normalizaci), jedná se o využití slova řeckého původu s významem "rovnat se". Tato mezinárodní síť organizací se sídlem v Ženevě koordinuje uspořádání a publikování schválených norem.
Co znamená ISO norma
ISO neboli „International Organization for Standardization“ je mezinárodní organizace zabývající se tvorbou norem. Nejznámější normou mezi veřejností je norma ISO 9001 stanovující požadavky na systém řízení kvality, ovšem v dnešní době se v praxi uplatňuje již několik desítek systémových norem.
Jak nastavit ISO na foťáku
Citlivost ISO lze nastavovat rovněž pomocí položky Nastavení citlivosti ISO v menu fotografování (0 Nastavení citlivosti ISO). Čím vyšší je citlivost ISO, tím menší množství světla je nutné pro expozici snímku – s rostoucí citlivostí lze tedy používat kratší časy závěrky nebo větší zaclonění.
Co obsahuje ISO
Normy ISO stanovují požadavky na kvalitu výrobků, výkon služeb, ale i na systémy řízení a procesy v oblasti technologií, výroby, životního prostředí, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, medicíny, dodržování předpisů a bezpečnosti potravin a dalších. Jejich uplatňování má dopad prakticky na každou firmu i domácnost.
Kdo uděluje ISO
Normy ISO jsou mezinárodní standardy, které vydává Mezinárodní organizace pro normalizaci (v anglickém originálu International Organization for Standardization), odtud zkratka ISO.
Jak získat ISO
Organizace, které chtějí získat certifikát dle norem ISO nejčastěji musí projít 2 etapami – implementací systému managementu jakosti do společnosti a její následnou certifikací nezávislou osobou – certifikačním orgánem.