Co je DPH a jak funguje
Princip daně z přidané hodnoty spočívá v odvedení daně pouze z rozdílu ceny mezi vstupy a výstupy, tedy z toho, o kolik se cena zboží u něho zvýší (kolik k hodnotě přidá). Subjekt platí dodavatelům cenu včetně této daně a dodavatel sám dostává zaplaceno za zboží včetně této daně.
Kdo je plátce DPH a kdo ne
Do jisté míry se můžete rozhodnout sami – povinně se ze zákona stáváte plátcem DPH od okamžiku, kdy Váš obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců přesáhne částku 2 000 000 Kč.. Pokud obrat za dané období nepřekročil dva miliony korun, ale chtěli byste být plátci, můžete se k DPH registrovat dobrovolně.
Archiv
Jak funguje DPH priklad
Příklad (při sazbě DPH 15 procent):
Obchodník koupí od svého dodavatele zboží za 2300 korun – z toho 2000 Kč tvoří cena zboží a 300 korun DPH, kterou dodavatel odvede státu. Obchodník zboží rozveze dalším odběratelům a prodá jej za 3220 korun. Z toho částka 2800 Kč představuje stanovenou cenu zboží a 420 korun DPH.
Archiv
Kdy musí živnostník platit DPH
Pokud však OSVČ dosáhne obrat vyšší než 1 milion Kč, stane se povinně plátcem DPH, musí se jako plátce registrovat a musí příslušně upravit své účetnictví tak, aby vyhovovalo zákonu o DPH (235/2004 Sb.).
Jak se účtuje DPH
Pro účtování o DPH použijete účet 343 ( skupina 34 v účtové třídě 3). Na tento účet se zaznamenávají jak závazky, tak pohledávky. Strana MD: účtování DPH při nákupech zboží nebo služeb = daň na vstupu, kterou si podnikatel odečítá od daňové povinnosti.
Jak se vyhnout placení DPH
Neplátce tak musí mít obrat menší než 1 000 0000 Kč v předešlých, po sobě jdoucích kalendářních měsících. Pokud splňuje tuto podmínku, pak nemá povinnost odvádět daň ze svých zdanitelných plnění. Neplátce nemá nárok na odpočet. DPH se rovněž vyhnou subjekty vykonávající činnosti, které jsou od DPH osvobozeny.
Co znamená když firma není plátcem DPH
Neplátce – podnikatel či firma, která má obrat nižší než 1 000 000 Kč v předešlých, po sobě jdoucích kalendářních měsících. Nemá povinnost odvádět DPH a nemá nárok na odpočet. Plátce je osobou registrovanou k dani. Musí odvádět daně ze všech svých zdanitelných plnění a má nárok na odpočet.
Co znamená že firma není plátce DPH
Neplátce DPH –DPH vůbec neřešíte, vystavujete faktury bez DPH a nemáte nárok na odpočet. Plátce DPH – vystavují daňové doklady, musí odvádět DPH a mají také nárok na odpočet.
Co znamená že nejsem plátce DPH
Neplátce – podnikatel či firma, která má obrat nižší než 1 000 000 Kč v předešlých, po sobě jdoucích kalendářních měsících. Nemá povinnost odvádět DPH a nemá nárok na odpočet. Plátce je osobou registrovanou k dani. Musí odvádět daně ze všech svých zdanitelných plnění a má nárok na odpočet.
Kdy se fakturuje s DPH
Plátce DPH má povinnost vystavit fakturu do 15 dnů od uskutečnění plnění – Zákon o DPH č. 235/2004 Sb., § 28, odst. 5 přímo říká, že: Daňový doklad musí být vystaven do 15 dnů ode dne, kdy vznikla povinnost přiznat daň, nebo přiznat plnění.
Jak často se platí DPH
Zjednodušeně řečeno, měsíční plátce DPH musí podávat daňové přiznání každý zdaňovací měsíc, kvartální subjekt jednou za čtvrtletí – tedy za každé tři měsíce. Po registraci k DPH v České republice se každý subjekt stává automaticky měsíčním plátcem DPH.
Kdy se vyplatí být plátcem DPH
Přechodná ustanovení stanoví, že plátcem DPH se nestanou osoby povinné k dani, které za období, které končí v měsíci listopad 2022 nebo prosinec 2022, přesáhnou obrat2 1 000 000 Kč, ale nepřesáhnou obrat 2 000 000 Kč.
Kdy se firma stane platcem DPH
Kdy se stáváte plátcem DPH Plátcem DPH se stáváte v okamžiku, kdy ve dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsících překročíte obrat 2 miliony korun. Plátcem DPH se stáváte od prvního dne druhé měsíce, jenž následuje po měsíci, kdy byl stanovený obrat překročen.
Proč se uvádí cena bez DPH
A to ze zcela prostého důvodu. MY NEJSME PLÁTCI DANĚ Z PŘIDANÉ HODNOTY! Jestliže totiž máme stanoveny určité cenové limity, pak tyto limity jsou stanoveny pro ceny, které MY budeme jako koncoví odběratelé platit. Bez ohledu, jakou část z dané ceny představuje daň z přidané hodnoty.
Jak má vypadat faktura neplátce DPH
Faktura pro neplátce DPH má podobné náležitosti jako faktura pro plátce DPH. Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti.
Kdo platí DPH při prodeji
Při prodeji bytu, domu nebo pozemku se platí také daň z přidané hodnoty, ve většině případů je to 21 %. Tato daň se ale netýká fyzických osob, které nejsou plátci DPH. DPH tedy platí pouze plátci DPH, v praxi jsou to především developeři.
Kdo je a kdo není plátcem DPH
Zjednodušeně: pokud se plátcem DPH povinně stát nemusíte — tedy pokud váš obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců není vyšší než 2 miliony Kč — pak se typicky plátcem DPH stát nechcete.
Kdy lze fakturovat bez DPH
Pokud celková částka za plnění nepřesahuje 10 000 Kč včetně DPH, nemusíte vystavovat kompletní fakturu a vystačíte si pouze se zjednodušeným daňovým dokladem. U něj stačí uvést pouze označení osoby, jednotkovou cenu a základ a výši daně.
Co má 21% DPH
Jedná se například o prodej potravin, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu, časopisy a noviny, ubytovací služby, stravovací služby, pohřební služby, lázeňské služby a sauny, služby fitcenter a posiloven a od 1. 1. 2021 také zpracování komunálního odpadu k dalšímu využití (likvidace a rycklace odpadu).
Kdy je DPH 15 a kdy 21
Snížená sazba DPH 15 % se vztahuje na prodej zboží uvedeného v příloze 2 a 3 zákona o DPH, jedná se například o prodej potravin nebo ubytovací služby, stravovací služby, prodávání nápojů nebo služby fitness center. Výjimka se vztahuje na prodej alkoholických nápojů a tabákových výrobků, které mají sazbu 21 %.
Na co se vztahuje 21% DPH
Kolik je DPH – sazba DPH 2023
V ČR existují 3 sazby DPH, a to: Základní sazba – 21 % (podléhá jí většina zboží a služeb) První snížená sazba – 15 % (podléhají jí potraviny, některé zdravotnické pomůcky, hromadná doprava a další) Druhá snížená sazba – 10 % (podléhá jí zejména kojenecká výživa, léky, knihy a hudebniny)
Na co se vztahuje 10% DPH
Druhá snížená sazba DPH (10 %) dopadá kupříkladu na léky, vodné a stočné, teplo z centrálních tepláren, pivo načepované a zkonzumované v hospodě, potraviny pro malé děti, čistění vnitřních prostor v domácnostech, nepříliš komerční knihy apod. Úprava a rozvod vody prostřednictvím sítí.
Kdy se používá 15% DPH
První snížena sazba DPH (15 %) platí například pro pohřební služby, běžné potraviny, byty o podlahové ploše do 120 čtverečních metrů, rodinné domy do 350 m2 apod.